Fransızların skandal Dağlık Karabağ kararına Dışişleri'nden tepki: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

Fransızların skandal Dağlık Karabağ kararına Dışişleri'nden tepki: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç

26.11.2020 10:20 | Son Güncelleme: 26.11.2020 11:36

Fransa Senatosu hükümete sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin tanınması yönünde öneride bulunurken, Dışişleri Bakanlığı bu öneriye tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Fransa Senatosu'nun Azerbaycan'a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç" denildi.

Fransa Senatosu Paris Hükümeti'ne sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin tanınması yönünde öneride bulunurken, bu skandal öneri 305 'evet' oyuyla kabul edilmişti. Dışişleri Bakanlığı Fransız Senatosu'nun bu kararına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Fransa Senatosu'nun Yukarı Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneğidir. Kararda Türkiye'ye atfen dile getirilen temelsiz iddiaları ise külliyen reddediyoruz. Fransa Senatosu'nun bu kararı, tarafsız olması gereken Eşbaşkanların yürüttüğü AGİT Minsk Grubu çalışmalarının bugüne kadar meseleye neden çözüm getiremediğinin, nasıl taraflı olduğunun da açık bir göstergesidir.

"AZERBAYCAN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEKRAR SAĞLAMIŞTIR"

Ermenistan'ın önce Tovuz'da, sonra Yukarı Karabağ'da sergilediği saldırganlık ve provokasyonlar üzerine Azerbaycan gereken karşılığı vermiş ve yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan topraklarını özgürleştirerek toprak bütünlüğünü tekrar sağlamıştır.

"AZERBAYCAN'IN SAHADA ALDIĞI SONUÇ BM KARARLARINA YANSIMIŞTIR"

Esasen, Azerbaycan'ın sahada aldığı sonuç, BM kararlarına yansımış, Fransa'nın da Eşbaşkanı olduğu Minsk sürecinde kayıt altına alınmış ancak hayata geçirilememiş haklarının somutlaştırılmasıdır. Zira ilgili BM kararları Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal ve şartsız çekilmelerini amirdir.

"CİDDİYE ALINMAYACAK KADAR GÜLÜNÇ"

Hal böyle iken, Fransa Senatosu'nun Azerbaycan'a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür. Hiç bir makul gerekçeyle izah edilemeyecek olan bu sağduyudan yoksun karar, Fransa'nın meselenin çözümüne gerçek anlamda katkı sağlama imkanını da sınırlamaktadır.

"İLİŞKİLERİMİZİN SELAMETİ AÇISINDAN TEMEL BİR GEREKLİLİKTİR"

Fransa Hükümeti'nin de kabul edilemez bulacağı unsurlar içerdiği görülen kararın, yine son dönemde Fransa'da sıkça görülen Türkiye takıntısını yansıtması ise şaşırtıcı olmasa da düşündürücüdür. Türkiye'nin yakın coğrafyasında hakkın, hukukun ve meşruiyetin yanında aldığı ilkeli tutumların Fransa'da önyargısız ve objektif bir şekilde algılanması; tarihe ya da birbiriyle alakasız konulara son derece hatalı atıflar yapılmasından kaçınılması ilişkilerimizin selameti açısından temel bir gerekliliktir.

"FRANSA'NIN BÖLGENİN İSTİKRARA KAVUŞMASI İÇİN YAPICI TUTUM BENİMSEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ"

Neredeyse 30 yıldır süren Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında gelinen aşamada, Fransa'nın artık doğru sonuçları çıkararak bölgenin istikrara kavuşması için yapıcı bir tutum benimsemesini temenni ediyoruz. Bunun için mevcut gerçeklerden hareketle, uluslararası hukuka uygun kalıcı bir çözüme ulaşmak üzere çaba gösterilmesi yeterli olacaktır.

Türkiye, hemen yanı başında yıllardır süren bu ihtilafın bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunacak şekilde sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması için diğer ortakları gibi Fransa ile de birlikte çalışmaya hazırdır"

NE OLMUŞTU?

Fransa Senatosu, Paris hükümetini sözde 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımaya çağıran tavsiye niteliğindeki kararı oylamaya sunmuştu. Herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan önergenin oylamasında 305 senatör evet oyu kullanmış ve hükümete, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin tanınması tavsiyesi verilmişti.

Fransızların skandal Dağlık Karabağ kararına Dışişleri'nden tepki: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç
Haber Yorumları (4)
ÖZGÜR: fransızların hayvan sevgisini anlıyorum ama bu iş uzaktan olmaz . Ermenileri çok seviyorsan fransaya götürüp fransız topraklarında bir bölge vereceksin ve burası bundan böyle ermenistan diyeceksin ki ben de fransayı bu sevgisinden dolayı alkışlayacağım . gerçekten seviyorsan yap teklifimi faransa yoksa tantana yapma.
KORSİKA''NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIYIN: Azerbaycan ve Türkiye acilen Korsika''nın bağımsızlığını tanımalıdır. Boş açıklamalara gerek yok. Somut iş yapacaksınız, onların yaptığının aynısını; tek farkı onlar haksızken siz aynı hareketi hem de haklı olarak yapacaksınız. Korsikanın yüzde doksanı Korsikaca konuşur ve Fransız değildir. Hadi bakalım.
HA: fransa da nazi işgalinden kurtardığı tüm kendi topraklarından çekilsin. yahu bu fransız gerizekalılarına gerizekalı demek gerizekalılara hakaret olur bunlar başka değişik mağlukat eee sömürgeci soykırımcı pisliklerden ne beklenir
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Fransızların skandal Dağlık Karabağ kararına Dışişleri'nden tepki: Ciddiye alınamayacak kadar gülünç - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.1.2021 14:32:14. #1.14#
title