Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu

Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu

21.10.2020 17:41 | Son Güncelleme: 22.10.2020 10:13

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "vatandaşlarını cepheye çağıran" açıklamasını uluslararası toplumun diplomatik girişimlerine "saygısızlık" olarak niteleyerek, "Bu açıklama ile Ermenistan sorunu müzakereler yoluyla çözme taraftarı olmadığını ortaya koydu" dedi.

Hacıyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın Dağlık Karabağ sorununun diplomatik olarak çözülemeyeceği yönündeki konuşmasına yazılı açıklama yayımlayarak tepki gösterdi. Bu açıklama ile Ermenistan'ın sorunu müzakereler yoluyla çözme taraftarı olmadığının bir kez daha ortaya konulduğunu belirten Hacıyev, Erivan yönetiminin Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmayı sürdürmeyi amaçladığını kaydetti.

Hacıyev, "Erivan yönetiminin sorunun barış yoluyla çözülmesine ilişkin daha önceki açıklamalarının iki yüzlülükten başka bir şey olmadığını bir kez daha kanıtladı." dedi.

ERMENİSTAN'IN BU TUTUMU ATEŞKESİ KİMİN İHLAL ETTİĞİNİN KANITI

Paşinyan'ın "sorumsuzca ve siyasi hırsları uğruna" tüm sivil yetkilileri ve sivilleri silaha sarılmaya çağırdığını hatırlatan Hacıyev, "Ermenistan'ın bu resmi tutumu, insani ateşkesi kimin ihlal ettiğini kanıtlamakta ve bölgedeki durumu daha da gerginleştirmeye hizmet etmektedir." ifadelerini kullandı.

Azerbaycanın sivil yerleşim birimlerine balistik füzelerle ateş emri veren birisinin bu gibi açıklamalarının şaşırtıcı olmadığını vurgulayan Hacıyev, Paşinyan'ın açıklamasının Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının Moskova'ya gerçekleştirdikleri çalışma ziyaretinin hemen ardından ve ABD'de yapacakları görüşmelerin öncesinde olmasına dikkati çekti.

"ERİVAN YÖNETİMİNİN BU ADIMLARI SAYGISIZLIKTIR"

Azerbaycan'ın sorunun çözümünde yapıcı bir tutuma sahip olduğunu belirten Hacıyev, şunları kaydetti:"Uluslararası toplum, özellikle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeler, Erivan yönetiminin bu açıklamasından sonuç çıkarmalıdır. Paşinyan'ın bu açıklaması, uluslararası toplumun çatışmayı diplomatik olarak çözmek için attığı adımlara da saygısızlık niteliği taşımaktadır. Azerbaycan, sorunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelindeki mevcut yol haritasına uygun olarak müzakereler yoluyla çözümünü desteklemektedir."

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Dağlık Karabağ sorununun mevcut aşamada diplomatik olarak çözülemeyeceğini belirtmiş, vatandaşları cepheye çağırmıştı.

KALIN'DAN PAŞİNYAN'A SERT TEPKİ: KİMİN SAVAŞ İSTEDİĞİ BELLİ

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Paşinyan'ın 'Karabağ'da diplomatik çözüm yok' açıklaması, Ermenistan'ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya'ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ruslan Rehimov

Haber Yorumları (14)
VATAN: Ah paşinyan yenilmisin yene halkını ölüme sürüklüyorsan halkın seni dar ağacından asacak sen bil ki azerilere qalib gele bilmeyeceksen sen artık uçurumun dibindesen cehennemde yanacaksan
FARKLI : YAN CEBİME KOY SİYASETİ: Azerbaycan savaş meydanında, üstün teknoloji, moral ve insan gücü ve destek avantajı ile çıkmış olsa da maalesef umulan başarıyı yakalayamadı. ! YALAN, Yanlış bilgilendirme ve düşmanını küçük görme hatasına düştü. 100 dolar etmeyen hedefleri 2000 dolarlık füzelerle vururken, aldandı. Her iki taraf da gerçekten çok hırpalandı. ! Almayı Hedeflediği arazinin yüzde 10 kadarını elde etti. Gücü tamamına yetmeyecek. Savaş meydanında alamadığı yüzde 90''ı ona masada vermezler. !
HALİL ERTUĞRUL: Paşinyan çoğa kalmaz Ermenistan mahkemelerinde yargılanacaktır. Savaşlarda galipler her zaman yargıç kaybedenler ise daima sanıktır istedikleri kadar haklı olsalar bile.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 13:22:26. #1.14#
title