Son Dakika: Afganistan'da 26 şehir merkezini ele geçiren Taliban, başkent Kabil'e girdi - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika: Afganistan'da 26 şehir merkezini ele geçiren Taliban, başkent Kabil'e girdi

Haberler.com, Jülide İshakoğlu - Dünya

Son dakika: Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'e dört bir yandan girmeye başladı. Şehirde kaosun hakim olduğu ifade edilirken, Taliban kan dökmek istemediğini belirti. Afganistan İçişleri Bakanı, yönetimin devri için Taliban'la müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Taliban bu sabah, Afganistan'ın doğusundaki önemli bir şehir olan Celalabad'ın kontrolünü ele geçirdi. Kabil'e oldukça yakın bir yerde ilerleyiş devam ederken, ABD başkent Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı. Afganistan ordusunun Taliban'a direniş göstermediği belirtildi.

Taliban, dört bir yandan başkent Kabil'e ve kenar mahallelere girmeye başladı. Afganistan'da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdi. Ülkeden tek çıkış yolunun Kabil'deki havalimanı olduğu belirtildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Son Dakika: Afganistan'da 26 şehir merkezini ele geçiren Taliban, başkent Kabil'e girdi

Taliban'ın, Kabil'in merkezine 8 kilometre uzaklıktaki sanayi bölgesi Bagrami'ye ve 5 kilometre uzaklıktaki Deşt-i Berçi'ye girdiğini aktardı. Kabil'in merkezinde gergin bekleyişin sürdüğü ve kaosun hakim olduğu gözlendi.

Taliban Doha sözcüsü, yaptığı açıklamada "Kabile giren güçlerimize şiddetten kaçınmaları talimatını verdik, gitmek isteyenlere güvenli geçiş sağlanacak. Kadınların korunaklı bölgeye gitmesi talep edilecek" sözlerine yer verdi. Başkent Kabil'i güç kullanarak ele geçirmeyeceğini söyleyen Taliban, "Biz yönetimi devralırken tek bir masum Afganistan vatandaşının bile yaralanmasını ya da ölmesini istemiyoruz ama ateşkes ilan etmedik" sözlerine yer verdi.

Taliban ayrıca, kimseden intikam alınmayacağını, hükümet ve orduda görev almış herkesin affedildiğini belirterek, "Güçlerimize girişlerde bekleme emri verdik. Başkent'te kimseyi öldürmedik ve yaralamadık. Afganistan hükümeti ile Kabil'in barışçıl yollarla teslim olması için müzakere halindeyiz" dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı ise "Kabil'de farklı noktalarda silah sesi duyuldu güvenlik güçleri durumu kontrol altına aldı" açıklamasın bulundu.

Son Dakika: Afganistan'da 26 şehir merkezini ele geçiren Taliban, başkent Kabil'e girdi

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da bulunan Türk vatandaşlarına çağrıda bulunarak ülkeden ayrılmak isteyenlerin ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi. Ayrıca Bakanlık, vatandaşların ayrılmak için arayacağı telefon numarasının da +93 79 782 82 83 olduğunu belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, dün yayınladığı videolu mesajında, Afganistan'ın dayatılmış bir savaşla karşı karşıya kaldığını ve ülke genelinde yaşanan durumdan haberdar olduğunu belirtti. Gani, "Cumhurbaşkanı olarak vatanı savunmaya devam edeceğim. Bu konuda uluslararası ortaklarımız ve siyasi liderlerle görüşmelerimiz sürüyor" sözlerine yer verdi.

ABD liderliğindeki güçler, kalan birliklerinin büyük kısmını geçen ay geri çektikten sonra, Afgan ordusunun savunması çöktüğü için Taliban kampanyası hızlandı. ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi günü , vatandaşların tahliyesine yardımcı olmak ve ABD askeri personelinin "düzenli ve güvenli" bir şekilde çekilmesini sağlamak için 5.000 askerin konuşlandırılmasına izin verdi. Bir ABD savunma yetkilisi, 82. Hava İndirme Tümeni'nden yeni onaylanmış 1000 askerin dahil olduğunu söyledi.

Taliban, ABD ve diğer yabancı güçlerin geri çekilmesiyle son aylarda Afganistan'da hızlı ilerleme kaydetti. Şu ana kadar 34 vilayetin 26'sında, kontrol Taliban'a geçti.

Jülide İshakoğlu
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Afganistan, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Edip Sevük:

Ne talibanı bildiğimiz işid

Nazım :

Adamlar senelerce afganistanda el altindan talibani beslemisler yoksa taliban 10 gunde butun ulkeyi nasil ele gecirecek? Nerden bulacak o gucu..

ALPER ÖZLEN:

Ülkede bunları tutup besleyenlere yazıklar olsun biz kendi memleketimize tatillerde gidemezken bunlar Suriye'ye tatile gidiyorlar burada bedavadan yiyip içip Bir de üstüne üstlük bir sürü yardım alıyorlar hastanelerden bedava yararlanıyorlar ilaçlar bedava ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz kendi ülkemizde bunlar da yiyip içip bunların hepsinin bir an önce sınır dışı edilmesi gerekiyor

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title