Haberler

Helal konsept otellerin cazibesi hızla artıyor

Güncelleme:

Dünyanın hemen hemen her tatil beldesinde helal konsept otellere olan ilginin hızla artması bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin de hızla büyümesini beraberinde getirdi.

Daha birkaç yıl öncesine kadar tüm dünyada otel konseptine adapte olmaya çalışan Müslümanlar artık Dünya'nın her yerinde helal tatil imkanına sahipler. Helal konsept otel denildiğinde aslında sadece otel odalarındaki teknik değişimlerden ziyade kadınlara ve erkeklere ait özel alanların olduğu ailelere ait karışık alanlar olması ile havuz planlamalarının helal konsepte uygun yapıldığı oteller akla geliyor. Elbette bu alanların da kendine ait farklı özellikleri var. Örneğin kadınlara ait özel alanlara girerken üzerinizde elektronik bir eşya bulunmaması gerekiyor. Bu alanlara girişte tüm eşyalar güvenlik kontrolüne tabi. Görsel kayıt alınabilecek telefon, fotoğraf makinası, akıllı saat gibi herhangi bir elektronik cihaza izin verilmiyor. Erkeklere ait alanlara kadınların girmesi ve kadınlara ait alanlara erkeklerin girmesi helal konsept otellerde mümkün değil. Aynı zamanda karışık alanlarda aileler ile birlikte olabilmek için de bazı şartlar var. Yetişkin kadınlar bayan haşama ve yetişkin erkekler de bay haşama tercih etmek durumundalar. Bu arada kadınlara ait özel alanlar yalnızca deniz tarafına açıkken otellerin diğer tüm cephelerine kapalı olarak tasarlanmış. Bu şekilde Müslüman kadınlar kendilerini daha rahat ve güvende hissederek tatil keyfini yaşayabiliyorlar.

Bir diğer helal konsept otel özelliği ise yiyecek ve içecek olarak bazı şartların olduğu yemek alanları imkânı. Alkollü içecek ve kokteyl servisi kesinlikle yapılamıyor. Helal sertifikalı ürünlerin olduğu yiyecek ve içecek alanları hemen hemen otelin her alanında var. Otel ana restoranları bu konseptte olduğu gibi kadınlara ve erkeklere ait alanlar ile karışık alanlarda da misafirler için aynı rahat ulaşım imkânı olan kafeler mevcut. Bu mekanlarda helal sertifikalı yiyecek, içecek ve atıştırmalıklara ulaşma imkânı bulunuyor.

Kendi sınırları içerisinde özgürce ve saygılı bir şekilde muhafaza edilen kültürel ve dini konsept dünya nüfusunun üçte birini oluşturan insanların tercih edebileceği bir sektöre dönüşerek hızla konvansiyonel otel sektörü içindeki payını hızla artırmaya devam ediyor.

2022'nin ilk çeyreğinde birçok ek yeni teknolojik fonksiyon geliştirmiştir. Bunlardan en dikkat çekici olanı, sundukları mahremiyet derecesine göre filtreleyerek, havuz gibi dinlenme tesislerine sahip oda ve villa arama olanağıdır. Korunaklılık özelliği kısmen korunaklı, çoğunlukla korunaklı ve tamamen korunaklı olarak üçe ayrılmıştır ve bu durum özellikle helal bilinçli aileler ve bayanlar için büyük bir önem taşımaktadır.

Dünyada bu konsepte ait otellerin filtrelendiği en büyük platform ise Londra merkezli Halalbooking şirketi. Avrupa ve Amerika rezervasyonlarının neredeyse tamamı bu platformdan gerçekleşiyor. 2019'da HalalBooking "Sunday Times Virgin Atlantic Fast Track 100" genel sıralamada 33. sırada ve The Financial Times "FT 1000'de" toplamda 237. sırada yer almıştır ve böylelikle İngiltere'de en hızlı büyüyen seyahat ve eğlence şirketi ve Avrupa'da bu sektörde en hızlı büyüyen 8. şirket olmuştur. Londra ve İstanbul'da ofisleri bulunan Halalbooking.com halalbooking.com şirketi, helal konsept otellere en hızlı şekilde ulaşmak için Dünya'nın her yerinden rezervasyonlar ve talepler alıyor.

Helal konsept otellerin cazibesi hızla artıyor

Şirket'in Pazarlama'dan sorumlu Genel Müdürü (CFO) Ufuk Seçkin konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Pandemi ile geçen 2020 yılı hariç son 10 yılda iki katı büyüme yörüngesinde seyrediyorduk. Otellerinin çoğu Antalya-Alanya bölgesinde bulunan Türkiye'nin helal özellikli turizm sektörünü uluslararası hale getirmeyi başardık. Yurt dışından daha fazla talep yaratarak, bu konsepte uygun olarak inşa edilen veya normal otellerden helal özellikli otellere dönüştürülen otellerin sayısını artırarak sektörün hızlı büyümesine önemli katkı sağladık. Tanıtım ve basın gezileri düzenleyerek bu "yeni" ürünü dünyanın dört bir yanındaki seyahat acentelerine tanıttık ve BBC2, France2, ARD/NDR, Reuters gibi uluslararası medya kuruluşlarına Türkiye ve Antalya başta olmak üzere helal özellikli seyahat sektörü hakkında belgeseller çektik. Geniş çaplı turizm sektörü ve özellikle helal turizm pandemiden sonra kendini güçlü bir şekilde toparladı. DinarStandard'ın son Küresel İslam Ekonomileri Durum Raporu, helal turizm endüstrisinin 2025 yılı sonuna kadar 190 milyar doları aşacağını öngörüyor. Bu nedenle, diğer ülkelerin bu pazara ilgi duymaya başlamasıyla bu sektörün küresel olarak hızlı büyümesini sürdüreceğine dair güçlü bir inancımız var. Ayrıca, Türkiye'nin ve özellikle Antalya'nın, yeni tesislere yatırım yapmaya devam etmesi ve yatak kapasitesini artırması halinde yakın gelecekte helal özellikli plaj tatilinde dünya lideri olmaya devam edeceğine ve sektörün tartışmasız lideri konumunda kalacağına inanıyoruz."

Yaz sezonu açılırken tatillerini planlamaya başlayan müşteriler helal konsept özelliğinde filtreleme imkânı ile sadece İslam ülkelerinde değil Dünya'nın her yerinde dini ve kültürel sınırlarını muhafaza edebilecekleri otellerde tatil keyfini yaşayabilecekler.

Haberler.com / Sena Demiröz - Gündem
İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Bakmadan Geçme

Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur?
Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title