Haberler

Dolmabahçe Sarayı: Tarih Kokan İhtişam

Güncelleme:

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde inşa edilen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında kullanılan önemli bir yapıdır. İşte, Dolmabahçe Sarayı'nın tarihi...

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul'un tarihi semtlerinden biri olan Beşiktaş'ta yer alan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde hükümet merkezi olarak kullanılan muazzam bir saraydır. Peki, Dolmabahçe Sarayı ne zaman yapıldı ve tarihçesi nasıl şekillendi?

DOLMABAHÇE SARAYI'NIN İNŞA TARİHİ

Dolmabahçe Sarayı'nın inşası, 19. yüzyılın ortalarına, 1843 yılına dayanır. Osmanlı Sultanı Abdülmecit tarafından, Topkapı Sarayı'nın artan işlevsel sıkıntılarına ve modernleşme çabalarına cevap olarak planlanmıştır. Sarayın inşaatı, baş mimarlar Garabet Balyan ve oğlu Nigogayos Balyan tarafından yönetilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı'nın inşası, Osmanlı İmparatorluğu'nun mimari anlayışındaki değişimi simgeler. Osmanlı'nın geleneksel sarayları, harem ve selamlık bölümleri arasında ayrılırken, Dolmabahçe Sarayı'nda bu ayrım daha modern ve Batılı bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Saray, Barok ve Rokoko mimari tarzlarından etkilenerek, Avrupa'daki saraylara benzer bir ihtişam ve zarafetle inşa edilmiştir.

DOLMABAHÇE SARAYI'NIN TARİHÇESİ

Dolmabahçe Sarayı, tamamlandıktan sonra Osmanlı padişahları tarafından kullanılmış ve özellikle 19. ve 20. yüzyıl başlarındaki son Osmanlı padişahları tarafından hükümet işleri için kullanılmıştır. Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerindeki önemli siyasi ve toplumsal olaylara da tanıklık etmiştir.

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin ardından, Dolmabahçe Sarayı'nın resmi olarak kullanılması sona erdi. Mustafa Kemal Atatürk, Ankara'nın başkent olmasından sonra İstanbul'dan ayrıldı ve Dolmabahçe Sarayı devlet misafirlerini ağırlamak üzere kullanılmaya devam etti.

Haberler.com / Kübra Çolakbüyük - Gündem

Türkiye Cumhuriyeti Dolmabahçe Sarayı Türkiye Osmanlı Gündem Eğitim Kültür Sanat Haberler

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri 'İntihar etti' olmuş

Daha 2 aylık evlilermiş! Eşini öldürmekle suçlanan jandarma komutanın ilk sözleri "İntihar etti" olmuş

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

3 il sıcaktan kavruluyor! Termometreler 50 dereceyi gördü

3 il sıcaktan kavruluyor! Termometreler 50 dereceyi gördü

Bakmadan Geçme

Hırvatistan Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hırvatistan Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Nedim Bajrami hangi takımda, nerede oynuyor? Arnavutluk Milli Takım oyuncusu Nedim Bajrami kimdir? TRT 1 canlı maç izle! (4K) ALMANYA-MACARİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Hırvatistan Arnavutluk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hırvatistan Arnavutluk maçı ne oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hırvatistan Arnavutluk maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hırvatistan Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! 20 Haziran Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 20 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 19 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Çanakkale'de orman yangını! Orman yangını söndürüldü mü? Çanakkale'de orman yangını mı çıktı? 2024 YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? TYT-AYT-YDT sonuçları açıklandı mı?
Uyumak için girdiği otogar mescidinden cesedi çıktı

Uyumak için girdiği otogar mescidinden cesedi çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title