Haberler

Cilo dağı nerede? Cilo dağı kaç metre, yüksekliği ne kadar? Cilo Dağı volkanik mi?

Güncelleme:

Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesine sahip olan Cilo Dağı'nın yerinin merak edildiği görülüyor. Hakkari iline bağlı olan bu dağ, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunuyor ve doğa severlerin uğrak noktasıdır. Peki, Cilo dağı nerede? Cilo dağı kaç metre, yüksekliği ne kadar? Cilo Dağı volkanik mi? İşte detaylar...

Türkiye'nin doğal güzelliklerle dolu coğrafyası, pek çok büyüleyici dağa ev sahipliği yapar. Bu dağlardan biri olan Cilo Dağı, hem büyüleyici manzaraları hem de doğal sırlarıyla dikkat çeken bir zirve olarak öne çıkar. Bu yazıda, Cilo Dağı'nın nerede bulunduğu, yüksekliği ve volkanik olup olmadığı gibi önemli konulara odaklanacağız. Peki, Cilo dağı nerede? Cilo dağı kaç metre, yüksekliği ne kadar? Cilo Dağı volkanik mi? Detaylar haberimizde...

CİLO DAĞI NEREDE BULUNUR?

Cilo Dağı, Türkiye'nin doğusunda, Hakkari ilinin sınırları içinde yükselir. Hakkari'nin merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan bu muhteşem zirve, Irak sınırına oldukça yakın bir konumda yer alır. Cilo Dağı, dağcılar ve doğa tutkunları için doğal bir cazibe merkezi olarak kabul edilir.

CİLO DAĞI'NIN YÜKSEKLİĞİ NE KADAR?

Cilo Dağı'nın yüksekliği, zirveye ulaşmayı hedefleyen dağcılar için önemli bir faktördür. Bu etkileyici dağ, yaklaşık 4.135 metre (veya yaklaşık 13,566 fit) yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek beşinci dağıdır. Cilo'nun yüksekliği, hem dağcılar hem de doğa severler için göz kamaştırıcı manzaralar sunar.

CİLO DAĞI VOLKANİK Mİ?

Cilo Dağı'nın oluşumu, jeolojik bir tarih boyunca gerçekleşen doğal süreçlerin bir sonucudur. Ancak bu dağın volkanik kökenli olduğuna dair somut bilgilere rastlanmamıştır. Cilo Dağı, tektonik hareketler ve erozyon etkisiyle şekillenmiştir. Zirvesinde buzul vadileri ve gölleri bulunan bu zirve, jeolojik açıdan oldukça ilginç bir yapıya sahiptir.

Cilo Dağı, aynı zamanda bölgesel flora ve fauna açısından da önemlidir. Zengin bitki örtüsü ve çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapar, bu da doğa bilimcileri ve biyologlar için cazip bir araştırma ve gözlem alanı sunar.

Haberler.com / Şaziye Ceyhan - Gündem

Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye Hakkari Turizm Gündem Yaşam Haberler

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title