Şırnak Üniversitesi "Kariyer Hayatım-2; Akademi" Paneli Düzenlendi

Şırnak Üniversitesi "Kariyer Hayatım-2; Akademi" Paneli Düzenlendi

Şırnak Üniversitesi 'Kariyer Hayatım-2; Akademi' Paneli Düzenlendi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, 'Kariyer Hayatım-2; Akademi' adlı panel düzenledi.

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, 'Kariyer Hayatım-2; Akademi' adlı panel düzenledi.

Şırnak Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Cüneyt Okyar'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Prof. Dr. İsmail Taş, Prof. Dr. Seyit Avcı, Prof. Dr. Ali Bilgin ile Doç. Dr. İbrahim Kutluay panelist olarak bulunurken, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz üniversite akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Üniversitelerinin coğrafyalarının olmadığını ve bu anlamda üniversitelerin evrensel kurumlar olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Akmaz, "Bilimsel kariyerin arttırılması için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Siz sevgili öğrencilerim, sizlerin de bu camiaya katılma şansınız var. Yeter ki bunu isteyin ve çaba sarf edin. Biz de bu hedefinizde sizlere yardım etmeye hazırız" dedi. Doç. Dr. İbrahim Kutluay, akademik kariyer hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Kutluay, panele yoğun ilgi gösteren öğrencilere yönelik, lisans eğitiminden sonra akademik kariyer edinme yollarını, yurt dışında eğitim olanaklarını ve yöntemlerini aktardı. Doç. Dr. Kutluay, "Akademik kariyerin ilk basamağı, araştırma görevliliğidir. Ardından doktora yapılır, sonra ise yardımcı doçent kadrosuyla yola devam edilir. Bura da şunu söylememde yarar var, yardımcı doçent kadrosu Avrupa ve ABD'de yoktur. Yardımcı doçentliğinizi layıkıyla bitirdikten sonra ise doçent ve en son profesör olursunuz. Tabi bu akademik kariyer edinme yoluna başlamadan önce Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), yabancı dil ve bilim sınavlarını başarıyla geçmeniz gerekmektedir" diye konuştu.

Daha sonra söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Taş ise akademinin tarihsel sürecini ve anlamını dile getirdi. Prof. Dr. Taş, şöyle devam etti:

"Akademia, antik Yunan'da ilk kez kurulmuştur. Platon akademiayı Atina'nın dışında kurmayı uygun görmüştür. Akademianın şehir dışında kurulmasının temel nedeni vardır; ortak kaygıları, endişeleri olan bilim insanları buralarda düşünce üretmeleri içindir. Toplumsal kaygılardan uzak, sadece kendisini bilime, düşünmeye sevk etmek için akademia ya da üniversiteler şehir dışında kurulmaktadır. Üniversiteler bina demek değildir. Siz ona ruh vermezseniz beton binaların hiçbir anlamı yoktur. Akademianın zaten anlamı, kendini toplumdan izole ederek ve toplumsal kaygılar duymadan, araştırma yapmak, yeni düşünceler üretmek ve elbette ki özgürce düşünmektir. Bunları yaparken de evrensel düşünce ile yerel değerleri de buluşturur."

Panel toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu. - ŞIRNAK

Şırnak Üniversitesi 'Kariyer Hayatım-2; Akademi' Paneli Düzenlendi
Şırnak Üniversitesi 'Kariyer Hayatım-2; Akademi' Paneli Düzenlendi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title