Serbest Bölgelerde Yatırım Kolaylığı Getiriliyor

Serbest Bölgelerde Yatırım Kolaylığı Getiriliyor

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, "Markalaşma ve tanıtım gibi ihracatımız için son derece önemli konuların çok yönlü ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken bu tasarının içine adeta sıkıştırılmış olması kabul edilemez bir yaklaşımdır.

Serbest Bölgelerde Yatırım Kolaylığı Getiriliyor
09.02.2017 19:36 | Son Güncelleme: 09.02.2017 19:36

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, "Markalaşma ve tanıtım gibi ihracatımız için son derece önemli konuların çok yönlü ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken bu tasarının içine adeta sıkıştırılmış olması kabul edilemez bir yaklaşımdır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Serbest Bölgeler Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor.

Tasarının ikinci bölüm görüşmelerinde MHP Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, "Bu tasarıyla, Bakanlar Kurulunun arazi ve tesislerde acele kamulaştırma yetkisi alması ve daha sonra yurt dışında kurulacak serbest bölgelerin, Türkiye'de yerleşik bir şirket eliyle kurulmasına da yine Bakanlar Kurulu vasıtasıyla izin verilmesi sağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, tasarının serbest bölgelerle uzaktan yakından ilgisi olmayan maddeleri içerdiğini savundu. Engin, "Markalaşma ve tanıtım gibi ihracatımız için son derece önemli konuların çok yönlü ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken bu tasarının içine adeta sıkıştırılmış olması kabul edilemez bir yaklaşımdır." diye konuştu.

Şahsı adına konuşan AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, serbest bölgelerin serbest ticarete sağladıkları destek hizmetleri, yeni teknolojileri uygulama kapasiteleri ve istihdam imkanları ile gerek küresel ölçekte gerekse Türkiye'de önemli kalkınma ve dış ticaret politikası araçlarından olduğunu kaydetti.

Bulut, "Serbest bölgelerimiz bürokratik işlemlerin azaltıldığı, profesyonel işletmecilerle yönetilen, yerli, yabancı yatırım ayrımı olmayan yatırım alanlarımızdır." dedi. Bulut, tasarıda, bir taraftan yatırımcıya iş yapma kolaylığı getiren diğer taraftan Türkiye'nin lojistik potansiyelinin artırılmasına hizmet eden ve Türkiye'nin serbest bölgelerine, dünyadaki rakipleri karşısında avantaj sağlayan düzenlemelere yer verildiğini söyledi.

Öte yandan Genel Kurulda söz alan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise anayasa değişiklik teklifini eleştirerek, HDP'nin "hayır" diyeceğini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Serbest Bölgelerde Yatırım Kolaylığı Getiriliyor - İzmir
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 20:00:03. #1.15#
title