Haberler

Samsun'da, 10 yıl sonra şeker pancarı hasadı başladı

Güncelleme:

SAMSUN'da, Çarşamba Şeker Fabrikası, 10 yılın ardından yeniden üretim kararı alınca, bölgedeki pancar ekim sahaları arttı.

SAMSUN'da, Çarşamba Şeker Fabrikası, 10 yılın ardından yeniden üretim kararı alınca, bölgedeki pancar ekim sahaları arttı. 10 yıl aranın ardından yeniden bahçelerine şeker pancarı eken üreticiler, hasada başladı.

Samsun'da, 1989'da üretime başlayıp, 2010 yılında kapanan Çarşamba Şeker Fabrikası, yeniden kapılarını açma kararı aldı. Fabrikanın açılma kararı bölgedeki üreticiye de yansıdı. 10 yıl sonra tarlasına pancar eken yaklaşık 350 üretici, şeker pancarını hasat etmeye başladı. Çarşamba Şeker Fabrikası'ndaki revizyon çalışmaları tamamlanınca fabrika da üretim başlayacak. Üreticinin hasat ettiği şeker pancarları da kamyonlarla fabrikadaki üretime kadar geçici olarak Kastamonu Şeker Fabrikası'na gönderiliyor.

'PANCARINA AŞKLA BAKAN ÜRETİCİ VERİM ALDI'

Şeker İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, "Çarşamba Şeker Fabrikası'nın açılması için hem siyasi irade hem de genel müdürlük ciddi bir mücadele verdi. Fabrikamız yeniden üretime başlayacak ama pandemi süreci fabrikadaki çalışmaları da etkiledi, revizyon çalışmalar bu seneye yetişmedi. Biz sahaya indiğimizde ve üreticiye 'pancar ekin' dediğimizde üreticinin endişeleri vardı. Üreticiye, bölgeye uygun tohum verildi. Tarlada pancarına iyi bakan, gününde suyunu veren, otunu temizleyen kısacası pancarına aşkla bakan üretici, bugün dönümde yaklaşık 15 ton pancar alıyor. Çiftçimiz verimden oldukça memnun, üreticilerimiz için taban fiyatı heyecanla bekleniyor. 10 yıllık bir aranın ardından üretici, hasada verimli başladı. Bu seneki rekolte tahminimiz ise 60 bin ton civarındadır. Fabrikamız açılmadığı için şu an hasadı edilen pancarlarımız, Türkşeker'e ait Kastamonu Şeker Fabrikası'na gönderiliyor. Kamyonlarımıza şeker pancarını yükleyip, Kastamonu'ya gönderiyoruz. Bu nakliye ücretini de Türkşeker karşılıyor, üreticimizin cebinden para çıkmıyor" dedi.

'10 YILIN ARDINDAN İLK KEZ ŞEKER PANCARI EKTİM'

300 dönüm araziye şeker pancarı eken üretici Ahmet Çubuk, "Fabrikamız yaklaşık 10 yıldır kapalıydı ve yeniden kapılarını açma kararı aldı. Verim oldukça iyi, topraklarımız 10 yıldır şeker pancarı görmediği için inşallah bu yıl verim güzel olacak. Ben de 10 yılın ardından ilk kez şeker pancarı ektim, yıllardır bir özlem vardı, fabrika kapanınca bizler şeker pancarı ekmedik. Çarşamba Şeker Fabrikası, çok önemli bir gelir kaynağıdır. Pancar taban fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz, inşallah açıklanan fiyat da güzel olur. Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl açılacaktı ama pandemiden dolayı revizyon çalışmaları tamamlanamadı. O nedenle hasat ettiğimiz pancarları, Kastamonu Şeker Fabrikası'na göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

'BEREKETLİ BİR SEZON GEÇİRİYORUZ'

Makineyle şeker pancarı hasadı yapan Harun Çakır ise, "Çalışmalarımız çok güzel gidiyor, topraklarımız verimli olduğu için pancardan da verim alıyoruz. Üretici olarak çok memnunuz, bereketli bir sezon geçiriyoruz" dedi.

'100 TONA YAKIN PANCARI SÖKTÜK'

Sezonun kurak geçtiğini ifade eden üretici Fahrettin Eryiğit de 55 dönümlük bir araziye şeker pancarı ektiğini belirtti. Eryiğit, "Kuraklığa rağmen pancar verimliliği iyi durumda. Tarlada çalışmalar devam ediyor, şu an 100 tona yakın pancarı söktük ve 4 kamyon pancarı da Kastamonu Şeker Fabrikası'na gönderdik. Bu sene Çarşamba Şeker Fabrikası açılacak diye pancar ettik ancak fabrikamızdaki çalışmalar tamamlanmadı. O nedenle pancarları Kastamonu'ya gönderiyoruz" şeklinde konuştu.


- Samsun
Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kastamonu Çarşamba Samsun Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Manchester City Real Madrid maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! M.City R.Madrid maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Manchester City Real Madrid maçını şifresiz veren kanallar! Manchester City Real Madrid maçı nereden izlenir, hangi kanal veriyor? Manchester City-Real Madrid maçı CANLI izle! 17 Nisan M.City-Real Madrid Şampiyonlar Ligi maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (M.CİTY-REAL MADRİD) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Nisan EXXEN spor canlı izle! TFF Başkan adayları kim? 2024 TFF başkan adayları? Erdal Alkış kimdir? Erdal Alkış hangi takımlı? Partilerin milletvekili sayısı 2024! (GÜNCEL) Hangi partinin kaç milletvekili var? SimSimi nedir? Simsimi tehlikeli mi? 17-18 Nisan GÜNCEL Akaryakıt Fiyatları! Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 17-18 Nisan hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Konya su kesintisi listesi! Ruhi Çenet'in YouTube kanalı tekrar çalındı mı, hacklendi mi? 19 Nisan Tarihte Bugün ne odu? 19 Nisan'da ne oldu? 19 Nisan ne günü? 19 Nisan'da doğan ünlüler! Tarihte bugün ne oldu? 17 Nisan tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 17 Nisan'da yaşananlar! Chicago Bulls Atlanta Hawks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 18 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Chicago Bulls Atlanta Ha
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title