Sakarya'da Kurumlar Arası 'Büyükanne Desteği Projesi' ile İlgili Protokol İmzalandı - Haberler
Haberi Paylaş

Sakarya'da Kurumlar Arası "Büyükanne Desteği Projesi" ile İlgili Protokol İmzalandı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Sakarya'da Kurumlar Arası

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO), Sosyal Güvenlik İl Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İş Kur İl Müdürlüğü arasında “Büyükanne Desteği Projesi” ile ilgili protokol imzalandı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası(SATSO), Sosyal Güvenlik İl Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İş Kur İl Müdürlüğü arasında "Büyükanne Desteği Projesi" ile ilgili protokol imzalandı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen protokol törenine Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, SGK Sigorta İl Müdürü Erhan Çavuş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, TÜRK-İŞ Temsilcisi Cemal Yaman katıldı. Değerlendirmelerin de yapıldığı toplantıda, "Büyükanne Desteği Projesinin" kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma yanında ailenin korunacağına, çocuklara büyükanneleri ile birlikte büyüme imkanı sağlayarak kültür aktarımına destek olunacağına, iş-aile yaşamı uyumuna katkı sağlayacağına vurgu yaparak durumu uyan kişilerin başvuru yapmaları hususunda çağrıda bulunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülecek olan proje için pilot bölgelerden biri olan Sakarya projede lider olmayı hedefliyor.

"Kadın istihdamı desteklenecek"

Protokol imza töreninde proje hakkında bilgi veren SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, ülkede ve Sakarya'da kadın istihdamının desteklenmesi ve kadınların dezavantajlı durumdan çıkarması amacıyla uygulanacak olan 'Büyükanne Desteği Projesinin' önemine değinerek, "Destek Projesi kapsamında ilimizdeki kadın istihdamının artırılması ve var olan kadın çalışanların desteklenmesi hedefiyle paydaşlarımızla bu protokolü imzalamaktan memnuniyet duyduk. Proje uygulanacak diğer pilot iller İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep olarak sıralanmaktadır. Pilot illerin tamamı için projeden yararlanacak kişi sayısı 6 bin kişi olup, Sakarya için 500 kişilik kontenjan ayrıldı. Biz Sakarya olarak bu projenin yürütülmesi ve verimli bir şekilde sonuca ulaşması noktasında iddialıyız. Paydaşlarımızın da katkılarıyla başarılı olacağımıza inanıyoruz, hayırlı olsun" dedi. Başkan Kösemusul ayrıca ilimiz sanayisinin hızla geliştiğini, iş gücüne ve kadın istihdamına talebin her geçen gün arttığını, Sakarya'da bu projenin başarılı örnek uygulama olarak gerçekleşmesinin bundan sonraki süreç acısından önemli olduğunu belirtti.

"425 TL destek, son başvuru 28 Şubat"

İstihdamı ve sigortalı sayısı artan Sakarya'nın, projenin uygulanacağı 10 pilot il arasında yer almasına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın öncülük ettiği ve destek verdiğini ifade eden İŞ-KUR Müdürü Tekin Kaya ise "Büyükanne Projesi kapsamında, annenin fiilen çalışıyor olması kaydıyla, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere 12 ay süreyle 425 TL karşılıksız maddi destek verilecektir. Proje kapsamında başvurular 9 Şubat - 28 Şubat (dahil) 2017 tarihleri arasında yapılabilmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirilmeyecektir" diye konuştu. - SAKARYA

Sakarya'da Kurumlar Arası Büyükanne Desteği Projesi ile İlgili Protokol İmzalandı

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title