Sağdıçların İşkencesinden Korkan Damat, Gelini Bırakarak Kaçtı!

Sağdıçların İşkencesinden Korkan Damat, Gelini Bırakarak Kaçtı!

Manisa'nın Yuntdağı yöresinin geleneksel düğün işkencesi nedeniyle düğün sonrası kendisine yapılacaklardan korkan damat, gelini bırakarak kayıplara karıştı.

Manisa'nın Yuntdağı yöresine özgü geleneksel düğün eğlencelerinden "düğün işkencesi" nedeniyle düğün sonrası kendisine yapılacaklardan korkan damat, gelini bırakarak kayıplara karıştı.

GENÇ ÇİFTE MAHALLEDE DÜĞÜN YAPILDI

Yunusemre ilçesi Yağcılar Mahallesi'nde geçimlerini tarımla sağlayan Ferhat Balaban (26), Berivan Aksoy (26) ile dünyaevine girdi. Genç çift için oturdukları mahallede bugün düğün töreni düzenlendi.

DAMAT, SAĞDIÇLARIN İŞKENCESİNDEN KORKUP KAÇTI

Düğün sonrası sağdıçları tarafından kendisine yapılacak olan "düğün işkencesinden" haberdar olan damat, gelinin eve getirilmesi sırasında evin arka bahçesinden kaçtı.

"İLK KEZ BİR DAMAT MAHALLEYİ TERK ETTİ"

Damadın sağdıçlarından Cihan Balaban, geleneklere göre mahallede evlenen her damada "işkence" yapıldığını belirterek, ilk defa bir damadın mahalleyi terk ettiğini söyledi.

Diğer sağdıçlarla beraber sabaha kadar bekleyeceklerini ifade eden Balaban, şöyle konuştu:

DAMADI BULANA 500 LİRA ÖDÜL

Yıllardır bizim mahallenin bir geleneği ve göreneği var. Sağdıçlar olarak düğünün güzel olması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu zamana kadar görülmemiş bir şey oldu. Damat mahalleyi terk etti. Geçtiğimiz senelerde bize yapılan işkencelerin acısını çıkarmak istiyoruz. Damadı bulup getirene veya saklandığı yeri söyleyene 500 lira verilecek.

OĞLUNUN KAÇMASIYLA ALAY ETTİ

Oğlunun kalabalık sağdıç grubunun içinden çıkarak kaçmasından dolayı alay eden baba Hasan Balaban da gülerek oğlunun kaçmasına neden olan sağdıçlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını dile getirdi.

"ÇOCUĞUMU BULSUNLAR"

Anne Ummuhan Balaban ise oğlunu sağdıçlar yüzünden kaçtığını belirterek, "Benim çocuğuma işkence edecekler diye ben korkuyordum. Hatta 'Bana uyku hapı içirsinler, görmeyeyim ne yapıyorsa yapsınlar' dedim. Nasıl oldu ben de anlamadım. Çocuğum kaçmış kurtulmuş. Benim çocuğumu bulsunlar." diye konuştu.

DÜĞÜN İŞKENCESİNDE YOK YOK

Mahalledeki "düğün işkencesi" geleneğine göre damadın boynuna çan, sırtına semer takılıyor, daha sonra ise ayakları beton harcının içine konulan damat, soğuk suyla ıslatılıyor. Bununla da yetinmeyen sağdıçlar, damadı ahıra götürerek, hayvanların içinde gezdiriyor. Sonrasında ise damadın yüzüne un ve boya dökülüyor.