Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Okulları daha güvenli bir ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Okulları daha güvenli bir ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım

07.08.2020 00:26 | Son Güncelleme: 07.08.2020 09:43

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılmasıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Okulların açılmasının kesin kriterlere bağlanması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, "Hiç değilse okulları daha güvenli ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global ekranlarında okullar ve vakalardaki artışlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Okulların açılmasının kesin kriterlere bağlanması gerektiğini vurgulayan Ceyhan, ABD'den örnek vererek, "Biz de hiç değilse okulları daha güvenli ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım. Kesin bilgiler ve tarihler vermek durumundayız. Okulları açalım, hangi durumda kapatırız bakarız, şeklinde bir yaklaşım güven vermeyecektir" dedi.

"KESİN KRİTERLER KOYMAMIZ LAZIM"

Farklı ülkelerdeki kriterleri örnek veren Ceyhan, "Bazı ülkeler bunu 'R' değeri olarak belirliyor. Bizde 'R' değeri 1'in üzerinde. Almanya böyle olunca kapatacağım diyor. 100 binin üstüne çıktığı anda kapatacağız gibi kesin kriterler koymamız lazım" ifadelerini kullandı.

"VİRÜSÜN EK TEDBİRLER ALMADAN KENDİ KENDİNE AZALMA ŞANSI YOK"

Vaka sayıları hakkında tespitler yapan Ceyhan, "Binden 900'e inmek ne kadar önemli değilse 900'den bine çıkmanın da çok bir önemi yok. Görünen bir olay var, son zamanlarda Türkiye'de vakalar artış eğiliminde. Sürekli bin civarında vakalarla götüremeyiz bu işi demiştim. Ne sağlık personeli bu kadar uzun süre bu yükü taşıyabilir ne ekonomi taşıyabilir ne de halk taşıyabilir. Başka tedbirler almadığımz için, ki almamız gerekirdi, vakaların azalmaması ve arada bin 500'lere çıkan dönemde ek tedbirler gerekirdi almadık. Bu virüsün ek tedbirler almadan kendi kendine azalma şansı yok"ifadeleri kullandı.

"OLAYI ÇOK DEĞİŞTİRECEK BİR DURUM DEĞİL"

"Bizim çok kısa süre içinde bu vaka sayılarını sıfıra yakın değerlere indirmemiz lazım" diyen Ceyhan, şöyle devam etti:

"Yoksa ne ekonomi istediğimiz gibi yürür ne sosyal yaşam ne de sağlık sistemi yürütülebilir. (Bugünkü denetimler) Bu önemlidir. Önemsemek lazım. Bir şekilde uyum oranını artırmaya yönelik önlemdir bu ama bu olayı çok değiştirecek bir durum değil. Kalıcı olmayacaktır. Kalıcı olması için sokağa çıkma yasağı olmaksızın iş yeri kapatmaksızın uygulanabilecek bazı önlemler var. Yoksa biz bu tabloyu ciddi bir şekilde değiştiremeyeceğiz."

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Okulları daha güvenli bir ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Okulları daha güvenli bir ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım
Haber Yorumları (45)
GÖKÇE NUR KILIÇ: Zaten okul olmadan ne olacak uzaktan eğitim zaten olmuyo 8 ve 12. sınıflar ne yapacak bunu düşündünüz mü. Ya da sınıflara göre okul gününü değiştirmeniz? 8 ve 12 kere ağırlık verirsiniz ilkokula göre de düşürürsünüz. En azından daha tedbirli oluyo büyükler küçüklere göre
KARDEŞİM ÇOCUKLARLA UĞRAŞMAYIN O İŞ OLMAZ: siz çalışma hayatını sağlık sektörünü ulaşımı ayakta tutacak aklı başında önlemlere yoğunlaşın
HASAN HUSEYİN: OKULLARI DEVAM KAPATIP CUMARTESI PAZARLARI YILBASINA EKLEYIN..... TOPTAN TATIL YAPSIN MILLET....ZATEN DOLAR 15 LIRA....UCUZ DIYE TUM DUNYA TURKIYEYE DOLUSUYOR..HIC OLMAZSA YABANCI DILI KAPAR BEBELER HAVUZ BASINDA KUMDA NEYIM OYNARKEN.... OCAK TA BI YABANCI DIL SINAVI TAMAM..... NE UZATIYONUZ
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Okulları daha güvenli bir ortamda açabilmek için günde 100 bin test yapalım - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 03:12:25. #1.14#
title