Haberler

DEM Parti'nin kazandığı Van'da başkanlık AK Parti'ye geçti

Güncelleme:

31 Mart yerel seçiminde Dem Parti'den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine geri alındı. Yüksek Seçim Kurulu ise DEM Partili Zeydan'ın yerine AK Parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi ve mazbata verdi.

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA: KARAR HUKUKSUZDUR

Gelişme üzerine DEM Parti resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Van İl Seçim Kurulu'nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AKP adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu'nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir."

TUNCER BAKIRHAN: VAN HALKINA SİYASİ PUSU KURULUYOR

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Abdullah Zeydan şahsında Van halkına siyasi pusu kuruluyor" dedi. Bakırhan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"YSK'nin ve yasaların tüm denetimlerinden geçerek adaylığı bizatihi YSK tarafından ilan edilen belediye eş başkanımız Abdullah Zeydan şahsında Van halkına siyasi pusu kuruluyor.

Seçime iki gün kala, mesai bitiminden beş dakika önce Adalet Bakanlığı, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan hakkında hukuksuz şekilde memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırmıştır. Bunun adı hukuksuzluk ve demokratik hayatın ihlalidir.

Bugün Van halkının iradesi korunmazsa yarın başka bir kentin iradesi hiçe sayılacaktır. Demokrasi, hukuk ve adalet için herkes Van halkının iradesini savunmalı, bu siyasi kumpas ve pusuya karşı halk iradesinin yanında olmalıdır.

"HALK İRADESİNE SAYGI DUYUN"

DEM Parti, yayımladığı bir açıklamayla iktidarı 'halkın iradesine saygı duymaya' davet etti. "Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür" denilen açıklamada "Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz."

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

DEM Parti AK Parti Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (117)

Reçel Tahin Etsoğan:

Önce seçime sokuyorlar sonra seçimi kazanıyorlar daha sonra da kazandığı seçimi insanların elinden alıyorlar sonra da bu insanlar neden terörist oluyor diye kızıyorlar... Bu kafayla bir cacık olmaz. Adam suçluysa seçime sokmayacaksın, seçime sokuyorsan elinden almayacaksın. Siz insanlarla alay ederseniz her zaman kaybedersiniz.

3185
342
yanıtYanıtla
Tolga Tplg:

Kuralsız girmiş. Hata ysk da önceden izin vermemeli. Kimbilir belkide bilerek yapıldı bak bize adaletli devranmıyor diye. Her şey olabilir. Ön yargılı olmamak lazım.

yanıt317
yanıt345
Perwer:

Aynen öyle. Bu bir kumpas da olabilir. İktidarın tavrı olayın kumpas olup olmadığını veya işin içinde feto var mı yok mu ortaya çıkaracaktır.

yanıt94
yanıt163
Perwer:

Ercan Çiftçi, bu adamın sarf ettiği söz konusu sözler suç tabii ki ama adam cezasını çekip cezaevinden çıktı. Madem seçilme yeterliliği yoktu o zaman adaylığı da kabul edilmemeliydi. Adam cezaevinde değil, van’da ve serbest.

yanıt365
yanıt50
Yusuf Kaymak:

aynen böyle olmuş madem terörist ne diye seçime sokarsınız

yanıt104
yanıt7
Mehmet Vatandaş:

Tolga Tplg: okumuyor musunuz okuduğunuzu anlamıyor musunuz "Seçime iki gün kala, mesai bitiminden beş dakika önce Adalet Bakanlığı, Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan hakkında hukuksuz şekilde memnu haklarıyla ilgili kararı geri aldırmıştır." Daha önce yapsalar başka aday koyup yine kazanacaklar ama öyle bir saatte yapıyorlarki adayı değiştirme şansları yok ve haksız hukuksuz bir şekilde belediyeyi resmen gasp ediyorlar

yanıt52
yanıt17
Ali Bayek:

Türk askerine hakaret etti. hapse girip cezasını çekse dahi vatandaşlıktan çıkarılmalıydı nasıl dersin "pkk türk askerini tükürüyle boğar" diye.kaldı ki nasıl aday olabilir eş başkanlık saçmalığı dahil belediye başkanlıkları tamamen kaldırılmalı kamu yönetimi okuyan devletin memuru gibi çalışan insanlar yönetmeli şehirleri bunun okulunu okuyan kişiler görevlendirilmeli. sokaktan herhangi biri değil. heykel dahil proje adı altında rant için milletin parasını cebe indirecek bu sistem değişmeli.

yanıt59
yanıt4
İlker KAYA:

Yahuuu herşeyi boşverin teröristse neden dışarıda ?!

yanıt26
yanıt1
Ahmet77:

Hukuka uygun ne yapıyor ki bunu yapsın.

1
0
yanıtYanıtla
Selim Güler:

Kumpas diye yazmislar .Zeydan karalardan baska birini bulamadilarmi dem parti? siyasi yasagi olan birisinin aday gösteriyorlar

0
1
yanıtYanıtla
Tüm 117 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title