Haberler

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Etiyopya Başbakanı arasında görüşme

Güncelleme:

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Etiyopya'da başbakan Abiy Ahmed ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkiler, Afrika Boynuzu'ndaki son durum ve bölgedeki genel gelişmeler ele alındı.

PORT Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Etiyopya'da başbakan Abiy Ahmed ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki ile bir araya geldi.

Egemenlik Konseyinden yapılan açıklamaya göre Burhan, Etiyopya Başbakanı Ahmed'in daveti üzerine gittiği başkent Addis Ababa'da temaslarda bulundu.

Burhan ve Ahmed, görüşmede, ikili ilişkiler, Afrika Boynuzu'ndaki son durum ve bölgedeki genel gelişmeleri ele aldı.

Sudan hükümetinin ateşkes sağlama, savaşı sona erdirme ve ülkeye barış getirme çabaları hakkında Etiyopya Başbakanı'na bilgi veren Burhan, ülkenin içinde bulunduğu bu krize çözüm bulmak için Afrika Birliği'nin, Doğu Afrika'da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin (IGAD) ve Suudi Arabistan-ABD girişimlerine değindi.

Egemenlik Konseyi Başkanı, Sudan ile Etiyopya arasındaki "ebedi" ilişkilere dikkati çekerek, iki halkın "ortak bir kaderle" birbirine bağlı olduğunu vurguladı ve bu ilişkilerin daha da güçlenmesini umduğunu ifade etti.

Etiyopya Başbakanı Ahmed ise Burhan'ın ziyaretinde duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun "iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve işbirliği sürecinin güçlendirilmesi çerçevesinde gerçekleştiğinin" altını çizdi.

Ahmed, Sudan krizini çözmek ve savaşı sona erdirmek için önerilen girişimlerin, ortak çabaların, desteğin ve entegrasyonun önemini vurguladı.

Öte yandan Burhan, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki'yi kabul ederek kendisiyle Sudan'daki durumu ve krizin çözümüne yönelik çabaları görüştü.

Sudan iç savaşı

Sudan'da 15 Nisan'da patlak veren iç savaşta taraflar, başkent Hartum'un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette ağır silahlarla çatışmayı sürdürüyor.

HDK, iç savaş öncesinde sisteme entegrasyonu henüz tamamlanmamış askeri bir güçtü.

Çatışmalarda, 10 bini aşkın sivil hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı.

Uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve öne sürülen şartlarda anlaşamamaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

Kaynak: AA / Politika

Orgeneral Etiyopya Afrika Sudan Ordu Diplomasi Uluslararası İlişkiler Politika Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

Brezilya'dan Gazze'deki saldırılara tepki: İsrail büyükelçisini geri çekti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title