Haberi Paylaş

Son Dakika! HDP'nin de dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs'ta aday çıkarmayacak

Politika Haberleri

Son dakika! Emek ve Özgürlük İttifakı, bileşenlerin Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşmesinin ardından aldıkları kararı açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Aday çıkarmayacağız." ifadelerini kullandı.

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kala ittifak çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, art arda siyasi parti yetkilileriyle bir araya geldi. Bunlardan biri de Emek ve Özgürlük İttifakı'nı oluşturan partiler oldu.

Bu kapsamda CHP lideri en son HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Bugün de ittifakı oluşturan parti yetkilileri bir araya gelerek seçimle ilgili aldıkları kararı duyurdu.

Seçimde ittifak olarak aday çıkarmayacaklarını duyuran HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: "Türkiye tarihinin en kritik seçimlerine 2 aydan az zaman geldi. Tarihsel bir andan geçiyoruz. Yaşadığımız çoklu sorunları, çözümsüzlük ve ağır bunalım derinleşmektedir. AKP MHP iktidarı toplumun bugününü çalmıştır, yarınını tehdit etmektedir. Ülke ve toplum olarak 15 Mayıs sabahına umutla uyanacağız. Demokratik değişimi gerçekleştirecek güçlerin parlamentoda çoğunluğu kazandığı, Kürt sorununda demokratik ve barışçı bir çözüm için Meclis'in asli irade olarak görüldüğü, muhatapların şeffaf diyalog ekseninde özgür tartışma yürütebildiği, yurttaşların eşit ve özgür bir gelecek kuracağı günler, insanların özlem ve talebidir. Kadın özgürlükçü bir yaşam kuracağız, tüm alanlarda özgür olacakları yarınların teminatı biziz.

Son Dakika! HDP'nin de dahil olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs'ta aday çıkarmayacak

İttifakımız, İstanbul Sözleşmesi'ni tekrar yürürlüğe sokacak, kadınların kazanımlarını Anayasal güvence altına almak için mücadele edecek. Türkiye'nin demokratikleşmesinin yolu, Meclis'te emek, adalet ve barışta ısrar edenlerin demokratik değişim ve dönüşümü gerçekleştirecek olanların, bizlerin, önemli bir gücü elde etmesinden geçmektedir.Tek adam sistemi ve restorasyon arasında sıkıştırılmak istenen halkımızın gerçek alternatifi biziz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek adam yönetimine karşı tarihsel sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için, yoksulluğa, yolsuzluğa, talana ve ranta dayalı bir yönetimi sürdürmüş olan bu iktidardan hesap sorma konusunda oldukça kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağız."

Seçim 2023 Politika Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (63)

Serkan Bayındır:

Tek çare Muharrem İnce

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Kinyas Timur :

Oylarını alıp iktidar olunca tekmeyi vururlar bunlara buraya yazdım.

Cevap Yaz1327Yayından Kaldır
Burhan Kaplan:

6'lı masanın balkonu masaya katıldı sonundaaa. Kimler kimlerle beraberr diyordu biride ona karşı gelenler inanmıyordu!!

Cevap Yaz1334Yayından Kaldır
Tüm 63 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title