NATO'ya katılmak isteyen İsveç'in en ünlü caddesinde terör örgütü flaması açıldı - Haberler
Haberi Paylaş

NATO'ya katılmak isteyen İsveç'in en ünlü caddesinde terör örgütü flaması açıldı

Haberler.com - Bilsay Özer - Politika
 - Güncelleme:

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmak için hazırlıklara başladığı şu günlerde, İsveç'in en ünlü caddelerinden biri olan Kungsgatan'da terör örgütü flaması açıldı. Görüntüler sosyal medyada Türk kullanıcılar tarafından büyük tepki topladı. Öte yandan görüntülerin gündem olmasının ardından akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi" sözleri geldi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile birlikte Baltık ülkelerini "Kızıl Ordu" paniği sardı. İsveç ve Finlandiya'dan peş peşe NATO'ya katılmak için açıklamalar geldi. Dünya kamuoyunda geniş yankı uyandıran gelişmelere Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil oldu. Erdoğan "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi" sözleriyle İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusuna Türkiye'nin veto vereceğini belli ederken ortaya çıkan yeni görüntüler Erdoğan'ın sözünü destekler nitelikte oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İsveç'ten skandal görüntüler geldi. Stockholm'ün en ünlü caddesi Kungsgatan'da terör örgütü flaması açıldı. Görüntüler "Reddit" platformunda yayınlanırken, Türk kullanıcılar paylaşıma tepki gösterdi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK/YPG'ye çok açık destek verdiğini vurgulayarak, "Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG'ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden, sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.

Konu gündemden düşmezken son olarak Finlandiya ve İsveç, ülkelerinde bulunan FETÖ ve PKK üyesi 33 teröristi iade etmeyeceklerini duyurdu. Türkiye Finlandiya'dan 6'sı FETÖ, 6'sı PKK olmak üzere terör örgütü bağlantılı toplam 12 kişiyi; İsveç'ten de 10'u FETÖ, 11'i PKK olmak üzere toplam 21 kişinin iadesiyle ilgili süreci başlatmıştı. Mahkeme kararları ve deliller doğrultusunda yapılan 33 iade talebinden hiçbirine olumlu yanıt vermedi.

Finlandiya ve İsveç'in FETÖ ve PKK terör örgütü üyesi 33 kişiyi iade etmeyeceklerini duyurması yeni bir krizin başlamasına neden olurken, NATO cephesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları'nın resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye heyet göndereceği duyuruldu.

Haberler.com / Bilsay Özer - Politika

Recep Tayyip Erdoğan Finlandiya Ukrayna Rusya İsveç Nato Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (15)

Halil çağrı Çevik:

Natodan çık ey Erdoğan şangaya üye ol çin ile ekonomin büyüt rusyayla birlikte batıyı yok et

Scott Eastwood:

Teklif palavra nato ya katildiktan sonra kim garanti veriyorki tekrar ayni seyi yapmiyacaklar ?

Wonder Woman:

Rusya sizin belanızı verecek az bekleyin hele:) Sonra sizde ukraynalılar gibi kaçacak delik arayacaksınız

Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title