Haberi Paylaş

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıracak sözler

Politika Haberleri

Büyük yıkım yaratan depremlerin ardından askerin sahaya geç indiği iddiaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından sert bir şekilde reddedilmişti. Dün ise Ahbap'a çadır satılmasının ortaya çıkmasıyla tepkileri üzerine çeken Kızılay Başkanı Kerem Kınık dikkat çeken bir çıkışa imza attı. Kınık, açıklamasında "Afet operasyonunun içinde askeri konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız" dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay'ın Ahbap Derneği'ne çadır sattığının ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü. Daha önce yaptığı açıklamalarda "Ahbap Derneği ve Türk Kızılay işbirliği ahlaki, akılcı ve yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir" ifadelerini kullanan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, dün akşam da CNN Türk canlı yayınında yeni açıklamalarda bulundu.

Kınık'ın konuşmasında "Afet operasyonunun içinde askeri konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız. Kendi içerinizde sivil asker işbirliği mekanizmanız geçmiş dönemlerde çökertildiği için bu mekanizmadan faydalanamıyorsunuz." ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Depremlerin ardından TSK'nın sahaya geç indiği yönünde söylemler ortaya çıkarken, bölgede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Deprem anından itibaren devlet olarak tüm kurumlarımızla sahadayız" ifadelerini kullanmıştı.

Nasuh Mahruki Yasaklı Mı, Deprem Bölgesine Neden Hemen Gitmedi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise depremin ilk olduğu andan itibaren askerin sahaya indiğini söylemiş ve saat saat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çalışmalarını anlatmıştı. Akar, "Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ilk deprem saat 04.17'de gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığının yanı sıra Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin harekat merkezleri süratle yapılması gerekenleri yaparak saat 04.30'da birliklerden rapor istedi. Aynı saatte Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugay Komutanlığına 'hazır ol' emri verildi. Saat 04.50'de 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak görevinin başındaydı ve birliklerden durum raporu almaya başladı. Saat 05.00'te Bakanlığımız bünyesinde Afet Acil Durum Kriz Merkezi teşkil edildi. Geç kalındı tartışmaları gerçekleri yansıtmıyor. Resmi kayıtlar ve bunlar arasında ordumuzun tarihçesi olan ceridelerdeki gerçekler var. Gerçekleri yansıtmayan bu yanlı iddialar iyi niyetle izah edilemez" demişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise depremin ardından askerin çıkmasına izin verilmediği ve askerin sahaya geç indiği iddialarına tepki gösterip, "Uluslararası bir alarm verdik, uluslararası yardım istediğimiz yerde kendi askerimiz, jandarmamız, polisimiz zaten teyakkuz halindeydi." ifadelerini kullanmıştı.

Haberler.com - Politika

Kızılay Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (36)

İsmail TAŞ:

Vatandaşlar olarak aslında Kızılay'a dava açabilir miyiz? Çünkü yıllardır bizden toplanan paralarla yapılan çadırları bir başka kuruma para ile satıyor. Burada bence alan da satan da suçludur diye düşünüyorum..

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
tarık usta:

kızılay aş oldu eski adı hilali ahmer

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
Kamil Buyrat:

En az 30 bin asker yardima kosmaliydi köylere helikopter ile arazi araçlar ile rahat yetisebilirdi.Enkazdan hayvanları insanları kurtarıp geçici barınak kurabilirlerdi. Burda devletin ciddi bir hatası olduğunun kanaatindeyim. Uluslararası yardım çağrısını ülkeme yakıştıramadım

Cevap Yaz104281Yayından Kaldır
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title