Haberler

Dubrovnik Forumu'nda Türkiye'nin rolü vurgulandı

Güncelleme:

Hırvatistan'ın sahil kenti Dubrovnik'te düzenlenen Dubrovnik Forumu'nda Türkiye'nin çoklu işbirliği ve istikrar sağlama konusundaki rolü vurgulandı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, panelde yaptığı konuşmada Türkiye'nin AB ile yüksek seviyede diyalog kurduğunu ve enerji, tarım, ulaşım, sağlık ve iklim alanlarında işbirliği yaptığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin Avrupa'ya yeşil hidrojen ihraç etme kapasitesine sahip olduğunu ve tarımın önemini vurguladı. Forum kapsamında ayrıca Ukrayna'daki savaş, değişen dünya düzeni ve Batı Balkanlar'daki son durum gibi konular ele alındı.

Hırvatistan'ın sahil kenti Dubrovnik'te bu yıl 16'ncısı gerçekleşen Dubrovnik Forumu düzenleniyor.

"Küresel Değişimde Yön Bulma" temasıyla düzenlenen forum kapsamında, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, "Düzen dışı dünya düzeni: Dünya siyasetinde istikrar nasıl sağlanır?" konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Bozay, burada yaptığı konuşmada, uzlaşının herkes için tek çözüm olduğunu ifade ederek "Çoklu işbirliği olmazsa bölgeselleşme meydana gelir ve bu da korumayı getirir. Koruma da soyutlanmayla sonuçlanabilir. Bu bizim ihtiyacımız olan bir durum değil." dedi.

Demir duvarlar inşa etmek yerine işbirliğinin önemine vurgu yapan Bozay, " Türkiye, AB ile yüksek seviyede diyalog kurdu, özellikle enerji, tarım, ulaşım, buluş, sağlık ve iklim alanlarında." diye konuştu.

Bozay, Türkiye'nin 2030'a kadar Avrupa'ya 10 milyon ton yeşil hidrojen ihraç etme kapasitesinde olduğunu belirterek, "Tahıl Koridoru ise tarımın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de dün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü." ifadelerini kullandı.

Bozay'dan "çoklu işbirliği" vurgusu

Türkiye'deki gelişmiş demir yolu hatlarının birçok ülkeyi birbirine bağladığını aktaran Bozay, "Bazı Avrupa firmaları ile ortak çalışmalar sonucu ise tarım amaçlı kullanılacak hidrojen tanklarla 80 dakika uçabilen dronlar geliştiriyoruz." dedi.

Bozay, iklim konusunda da AB ile çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, bu tecrübelerin çoklu işbirliği ışığında diğer ülkelerde de paylaşılabileceğini belirtti.

Doğuştancılığın tehlikeli bir kavram olduğuna işaret eden Bozay, "Şimdi hepimizin altın bir imkana sahip olduğunu düşünüyorum ve bunu hepimiz iyi kullanmalıyız. Sorunlarımızı çözemezsek soyutlaşmaya gideriz. Türkiye de sorunların çözümünde elinden gelen katkıyı vermeye devam edecektir." diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Bozay ayrıca, forum kapsamında muhataplarıyla gerçekleştireceği görüşmelerde ikili ilişkiler, AB konuları ve diğer güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde de bulunuyor. Bozay'a Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran eşlik ediyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic'in ev sahipliği yaptığı foruma, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ve AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile bölge ülkelerin dışişleri bakanları da katılıyor.

Bugün sona erecek forum kapsamında, Ukrayna'daki savaş, değişen dünya düzeni ve Batı Balkanlar'daki son durum gibi konular ele alındı.

Kaynak: AA / Politika

Mehmet Kemal Bozay Hırvatistan Balkanlar Dubrovnik Türkiye Ukrayna Dünya Politika Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title