Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Atatürk" çıkışı salondakiler tarafından ayakta alkışlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Atatürk" çıkışı salondakiler tarafından ayakta alkışlandı

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Politika
 - Güncelleme:

Parti grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin Atatürk Havalimanı ile ilgili eleştirilerine de yanıt verdi. Erdoğan'ın "Gerçekten Atatürk hassasiyetleri olsaydı, kendilerine 'Mustafa Kemal'in itleri' diyenlerden hesap sorarlardı" şeklindeki sözleri salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nın pistlerinin kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara partisinin grup toplantısından cevap verdi.

Atatürk Havalimanı'na saldırılarının nedeninin 'ticari kaygılar' olduğunu belirten Erdoğan, "Karşımızdaki habis zihniyet boş durmuyor. Henüz SADAT tartışması bitmeden Atatürk Havalimanı'nda inşaa edeceğimiz millet bahçesine saldırmaya başladılar. Öyle alçakça, since yapıyorlar ki bu senaryo bunların kalibresini aşar. İstanbul Havalimanı'nın inşaası başladığından beri kendi ticaret konumlarının sarsılacağından endişelenenlerin yalan kumpası estiriliyor" dedi.

HDP Milletvekili Sırrı Sakık'ın geçtiğimiz yıllardaki "Mustafa Kemal'in itleri" sözlerine de gönderme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu tesisin adı 12 Eylül'e kadar Yeşilköy Havalimanı'ydı. Tüm darbecilerin yaptığı ihaneti gizlemek için kullandığı araç hep Atatürk maskesi olmuştur. 12 Eylül darbecilerinin başı Evren de Cumhurbaşkanlığı döneminde Yeşilköy'ün ismini Atatürk yaparak aynı yolu izlemiştir. Bunların derdi Atatürk'ün ismine sahip çıkmak değil, kendi kirli gündemlerini inşa etmektir. Gerçekten Atatürk hassasiyetleri olsaydı, kendilerine 'Mustafa Kemal'in itleri' diyenlerden hesap sorarlardı" diye konuştu.

Konuşmasının devamında Körfez ülkelerinden Türkiye'ye artan yatırımlara ve muhalefetin tepkilerine yanıt veren Erdoğan, "Tüm dünya Körfez sermayesini çekmek için gece gündüz çalışır, bunlar kaçırmak için çalışır. Ülkeye yapılan yatırımları engellemenin adı siyaset değil, ihanettir. Bunların derdi ülkenin kalkınması değil. Bunlar varsın İstanbul'a hizmet diye, biraz komik olacak ama, musluk açmaya devam etsinler. 29 Mayıs'ı da. Bay Kemal istersen sen de gel, Atatürk Havalimanı'nda kutlayacağız. Sen 700 kişiyi falan oraya götür, engellemeye çalış" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında dünya kamuoyunda geniş ses getiren Baltık ülkelerinin NATO'ya başvurmalarına değindi. Erdoğan konu hakkında "NATO çeşitli arayışlar içinde. Kimi adımlar da atılıyor. Ukrayna krizinin ardından bölgede sergilenen dayanışma ve işbirliğini, seferber edilen kaynakları, biraz gözlerimiz dolarak biraz da tebessümle izliyoruz desek yeridir.

Biz yıllardır, yanı başında büyük çatışmalar yaşanmış NATO müttefiki olarak bu tabloyla hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden tek beklentimiz Türkiye'nin de kendi sınırlarını koruma çabalarına aynı şekilde yaklaşmalarıdır. Müttefiklerimizden hassasiyetlerimizi anlamalarını, mümkünse destek vermelerini bekliyoruz. Bizim terör örgütlerinin saldırılarına karşı sınırlarımızı korumak gibi bir hassasiyetimiz vardır. PKK ve DEAŞ'ın sınırlarımıza dayandığı dönemde ülkemizdeki hava savunma sistemlerinin sökülüp götürüldüğü günleri unutmadık.

30 teröristi istedik vermediler. 30 teröristi vermeyeceksin, NATO'ya girmek için bizden destek isteyeceksiniz. Şimdi Pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, boşuna yorulmasınlar. Terör örgütleri İsveç'te hala yürüyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (21)

Sadık:

Inanın Hdp den biri, Atatürke bir küfur daha etse gene ses çıkmaz bu Chp den.

Yusuf İsmail:

Mustafa Kemal'in itleri mi kim dedi lan bunu

ALP ALP:

Önce Enflasyona çare bulun ...Her geçen gün daha berbat bir hâl alıyor.....

Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title