Haberler

CHP'li Gençlerden Kemal Kılıçdaroğlu'na Çağrı: "Feodal Odaklı Siyasete Son Verilsin"

Politika Haberleri

Beşiktaş’ta toplanan bir grup CHP’li genç, parti içi sorunlar üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetime “feodal odaklı siyasete son verilsin” çağrısı yaptı.

Beşiktaş'ta toplanan bir grup CHP'li genç, parti içi sorunlar üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetime "feodal odaklı siyasete son verilsin" çağrısı yaptı. İlçe başkanı tarafından darba uğradıklarını ve partiden atılmakla tehdit edildiklerini öne süren eski CHP Beşiktaş Gençlik Kolları Başkanı Seçkin Aybar, "Taleplerimiz gerçekleştirilmediği sürece parti içi demokrasi sadece bir hayal olarak kalacaktır" dedi.

Beşiktaş'ta bir grup CHP'li genç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimine "feodal odaklı siyasete son verilsin" çağrısı yaptı. Küçük Kartal Heykeli önünde toplanan grup, ellerinde "Gençlerin önünü açın", "Hak, hukuk, adalet", "CHP'yi gençler yönetsin", "Gençleri partiden atamazsınız" yazılı dövizlerle slogan attı. Grup adına basın açıklaması yapan eski CHP Beşiktaş Gençlik Kolları Başkanı Seçkin Aybar, hak, hukuk, adalet aradıklarını belirterek, "Bizler çocukluğumuzdan beri sokaklarda sosyal demokrasi için mücadele eden gençler olarak bugün ne yazık ki partimizin ana kademe yönetimleri tarafından sürekli olarak dışlanmaktayız. CHP'nin milyonlarca seçmeninin ısrarlı gençleşme talebine rağmen partimizin İstanbul'daki yönetim kademeleri memleketçilik, lobicilik ve delege ağalığı üçgenine sıkışmış durumdadır. Genel başkanımızın parti içi demokrasi çabaları belirli odaklar tarafından sürekli engellenmektedir. Biz bugün burada yönetim kademeleri tarafından darp edilen bütün gençleri temsilen bulunuyoruz. Biz bugün burada bütün gençliğini bu partinin bir oy daha fazla kazanabilmesi için harcamış parti emekçileri için bulunuyoruz. 2019 gibi Türkiye'nin en kritik seçimlerine doğru giderken parti kadrolarımızın gençler tarafından oluşturulması gerekmektedir. Gençliğe yer vermeyen yapılar çürümeye mahkumdur" dedi.

"Disiplin sopası gösterilerek, partiden atılmakla tehdit ediliyoruz"

Aybar, "1 milyon 200 bin üyemizin sadece yüzde 9'unun 30 yaşın altında olduğu bir ortamda OHAL döneminde 200 üniversiteli genci örgütleyip partimize üye yapmışken bizleri partiden atmaya kalkışanlar, gençlik düşmanları olarak tarihe geçmektedirler. Bizler akrabacılık, memleketçilik, mezhepçilik, rantçılık gibi feodal ve bireysel odaklı siyaseti değil, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ışığında laik, Cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir anlayışı savunan gençleriz. Beşiktaş'taki örgütlü mücadelemiz ne yazık ki İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk ve yönetim kurulunu tedirgin etmektedir. Gençler olarak İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk ve yönetimi tarafından darp edildiğimiz yetmiyormuş gibi bir de il yönetim kurulu kararıyla disiplin sopası gösterilerek partiden atılmakla tehdit ediliyoruz. Bugün bizleri partimizden ihraç etmeye kalkanlar, bu partinin büyümesinden rahatsızlık duyan, üniversitelerin siyasete girmesinden korkan teslimiyetçi yönetim anlayışıdır. Bizler bu ülkenin ve bu partinin geleceği olarak partimizde gençlerin hiçbir şekilde baskı görmesini istemiyoruz" şeklinde konuştu.

"Parti içi demokrasi sadece bir hayal olarak kalacaktır"

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunarak taleplerini anlatan Aybar, "Bu doğrultuda gençlerin önünün açılmasını her fırsatta vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan taleplerimiz var. Bir; partinin üyelik sistemi sıfırlansın. İki; delege ağalığı sona ersin. Üç; feodal ilişkiler odaklı siyasete son verilsin. Dört; yönetim kademelerinin en az yarısı kadınlardan ve gençlerden oluşsun. Beş; gençler için her ilçede ücretsiz eğitim akademileri kurulsun. Bu taleplerimiz gerçekleştirilmediği sürece örgütlü mücadele ve parti içi demokrasi sadece bir hayal olarak kalacaktır. Gençlere disiplin sopası gösteren anlayışı reddediyoruz. Bizleri partiden atmaya kalkışan İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk ve yönetim kurulunu, onlara ortak olarak bu kararı alan il yöneticilerini istifaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu Sebahattin Öztürk Beşiktaş Politika Güncel Haberler

title