Haber : Rusya mı Ukrayna mı? Akşener, dünyanın takip ettiği krizde tarafını seçti - Haberler

Haberi Paylaş

Rusya mı Ukrayna mı? Akşener, dünyanın takip ettiği krizde tarafını seçti

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizle ilgili bir değerlendirmede İYİ Parti lideri Meral Akşener'den geldi. Rusya'nın Ukrayna gibi egemen bir ülkenin sınırına asker yığarak, ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik tehdit oluşturmasının kabul edilebilir bir tutum olmayacağını ifade eden Akşener, "Rusya'yı bir an önce bu askeri tahkimatına son vermeye ve askerlerini geri çekmeye çağırıyoruz" dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında tüm dünyanın yakından takip ettiği Rusya- Ukrayna krizine de değinen Akşener, Rusya'nın askerlerini geri çekmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmasının devamında yaklaşık 3 milyon kişinin emeklilikte yaşa takıldığını ve yaş nedeniyle emekli olamadığını dile getiren Akşener, "Yaklaşık 1,8 milyon insanımız da önümüzdeki dönemde maalesef emeklilikte yaşa takılacak. Yani bugün yaklaşık 4,8 milyon halen çalışan veya geçmişte çalışmış olan vatandaşımız EYT mağduru. Ailelerini de kattığımızda 20 milyon insanımız mağdur. 8 bin gün, 9 bin gün, 10 bin gün prim ödemiş çalışanlarımıza, 'sen emekli olamazsın' demek haksızlıktır, düpedüz zulümdür" dedi.

Rusya mı Ukrayna mı? Akşener, dünyanın takip ettiği krizde tarafını seçti

"İYİ PARTİ İKTİDARINDA BU MAĞDURİYETİ GİDERECEĞİZ"

İyi Parti olarak kuruldukları ilk günden beri EYT'lilerin yanında olduklarını ifade eden Akşener, "Bu kardeşlerimiz primlerini ödemişler, dolayısıyla alacakları emekli maaşını hak etmişler. Uyguladığınız yalan yanlış politikalar ve iş bilmezliğiniz yüzünden ortaya çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu açıklarının bedelini bu insanlarımıza ödetemezsiniz. Kimse merak etmesin, İYİ Parti iktidarında bu mağduriyeti gidereceğiz. Hesabını kitabını yaptık, devletin bu konuda katlanacağı maliyeti de hesapladık. Yapacağımız EYT düzenlemesi bir sosyal yardım değil, haktır. EYT grubunda yer alan, prim gün sayısını doldurmuş 3 milyon insanımız yapacağımız düzenlemeden yararlanabilecek. Önümüzdeki dönemde prim gün sayısını doldurarak EYT'li olacak 1,8 milyon insanımız da bu düzenlemeden yararlanabilecek" diye konuştu.

Rusya mı Ukrayna mı? Akşener, dünyanın takip ettiği krizde tarafını seçti

"RUSYA'YI ASKERLERİNİ GERİ ÇEKMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Akşener, Ukrayna- Rusya gerilimini ilişkin de, "Biz İYİ Parti olarak her şeyden önce; devletlerin toprak bütünlüğüne ve tam egemenliğine saygı duyulması gerektiğini düşünüyoruz. Bir ülkenin egemenlik sahasının, başka bir egemen devlet tarafından ihlal edilmesine karşıyız. Bu çerçevede; saldırıya uğrayan devletin uluslararası hukuktan ve Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51'inci maddesinden doğan, meşru müdafaa hakkını da tanıyoruz. Bu bağlamda Rusya öncelikle; işgal ve ilhak ettiği Kırım'dan çekilmelidir. Ukrayna gibi egemen bir ülkenin sınırına asker yığarak, ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik tehdit oluşturulması, günümüzde kabul edilebilecek bir tutum değildir. Rusya'yı bir an önce bu askeri tahkimatına son vermeye ve askerlerini geri çekmeye çağırıyoruz. İktidarın, Türkiye'nin Ukrayna'ya SİHA satışına devam etmesi yönündeki kararını da olumlu buluyoruz. Ukrayna, Türkiye için savunma sanayisinin gelişiminde kritik rol oynayabilecek bir ülkedir. Bu alandaki iş birliğinin geliştirilmesini ve derinleştirilmesini destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Nursima Özonur - Politika

İYİ Parti Ukrayna Asker Rusya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (12)

Mustafa Gülhan:

Kim takar merali kim takar ekremi yıllardır jirnovski yi kimse takmadığı gibi

Ahmet AKGÜL:

Kocana güzel güzel börekler çözrekler yap birlikte çayla yiyin için güzelce, siyasetle ne işin var bea.

kagan soylu:

Amerika Rusya ortak Gürcistan a uygulanan reçetenin aynisi Ukrayna yada olacak Ruslar yerle Bir edecek Amerika Avrupa gidip Ukrayna'da yolları köprü inşaatı yapacak demir yollari havaalanları Bekleyiniz ve görünüz

Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title