Haberi Paylaş

AK Parti'den 6'lı masanın "Erdoğan bir daha aday olamaz" çıkışına ilk tepki: Bırakın bunları, adayınızı çıkarın

Politika Haberleri

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 6'lı masanın "TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir." çıkışına ilişkin açıklama yaptı. Turan, "Seçmeniniz sizden aday bekliyor, bayatlamış Sabih Kanadoğlu taktiklerini değil. Bırakın bunları, ihtiyaçsa Yüksek Seçim Kurulu tartışsın, siz adayınızı çıkarın karşımıza." dedi.

6'lı masa 11. toplantısını İYİ Parti'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantı sonrası adaya ilişkin bir açıklama yapılmazken, 6 siyasi parti ortak bir bildiri yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına karşı çıkılan bildiride "TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir." denildi. 6'lı masanın bu çıkışına Ak Parti'den yanıt gecikmedi.

6'lı masanın 11 ayda 11'inci toplantısını yaptığını hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Sonuç yine sıfır. Adayda uzlaşamayınca Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığı konusunda eski bilinen hukuk dışı iddiaları tekrar etmişler. Oysa Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ikinci dönem için aday olduğunu, adaylık önünde hiçbir engel olmadığını defalarca anlattık." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepkiAK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan

Erdoğan'ın, 2028'de aday olmak istemesi durumunda Meclis kararına ihtiyaç olduğunu belirten Turan, "Bugün asla. Seçmeniniz sizden aday bekliyor, bayatlamış Sabih Kanadoğlu taktiklerini değil. Bırakın bunları, ihtiyaçsa Yüksek Seçim Kurulu tartışsın, siz adayınızı çıkarın karşımıza." ifadelerini kullandı.

Turan'ın tweetleri;

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepki

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç da 6'lı masanın açıklamasına tepki gösterdi. 11 ayda 11'inci kez toplanan 6'lı masanın, 9 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağını beyan ettiğini, bunun hukuki bir dayanağının bulunmadığını belirten Tunç, "Cumhurbaşkanımız, 2017 Anayasa değişikliği sonrası 2018'de birinci dönemine başladı, 14 Mayıs seçimleri ikinci dönemi olacak. Aylar önce zafer naraları atarak 11 ay sonra 'Erdoğan aday olmasın' diye dört gözle bekleyenlerin durumu siyaseten iflasın ilanı. 6'lı masa artık iflas etti." değerlendirmesinde bulundu.

Milletin, sürekli kaos üreten 6'lı masa tiyatrosuna 14 Mayıs'ta "Yeter, söz milletindir." diyeceğini ifade eden Tunç, şunları kaydetti:

"Bir araya geldikleri günden bu yana sürekli hezeyan üreten, eski sistemin krizlerini, kaoslarını vadeden, kendi ikballerini her şeyin üzerinde gören, güdümlerinde olacak sembolik bir aday arayan 6'lı masanın milletimizde bir karşılığı yoktur. Biz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Cumhur İttifakı olarak milletimizin taleplerine yanıt vermeye, 20 yıldan bu yana Cumhurbaşkanı'mıza ve ülkemize kurulan her tuzağı bozan aziz milletimizin sesi olmaya, ülkemizi Türkiye Yüzyılı'na hazırlamaya devam edeceğiz."

AK Parti'den 6'lı masanın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday olamayacağı' iddiasına tepkiAK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç

Kaynak: AA / Politika

Recep Tayyip Erdoğan Sabih Kanadoğlu AK Parti Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

Geliyor Az Kaldı:

Yüksek seçim kurulu ancak EMREDERSİNİZ EFENDİM DER. İSTANBUL ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ.

Cevap Yaz1815Yayından Kaldır
mardinli yiğit:

yoo niye bırakalım ? Muhalef Kanun yönetmelik tüzük neyi emrediyorsa o şekil konuşuyor, bırakın bunları demekle kaçamazsınız... sizin başkan 2014 ve 2018 de seçildi toplam 2 kere.. şu an seçilme durumu yok!!! asıl siz bırakın bu işleri!

Cevap Yaz2116Yayından Kaldır
Yorumcu Davut :

2014 de seçildikten sonra rejim değişti ülkede yalnız.

48Yayından Kaldır
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title