Pan Flütün Kralı Eskişehirlileri Büyüleyecek
Haberler » Güncel » Pan Flütün Kralı Eskişehirlileri Büyüleyecek - Haber

Pan Flütün Kralı Eskişehirlileri Büyüleyecek

Eskişehir'i Kültür Sanat Şehri konumuna getiren Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en başarılı pan flüt virtüözü Gheorghe Zamfir'i getiriyor.

Pan Flütün Kralı Eskişehirlileri  Büyüleyecek

'King of the Pan Flute' konserinde, 200'den fazla albüm, 600 milyondan fazla albüm satışı ile sayısız ödüllerinin arasına 90 altın ve platin albüm ödülü katan Zamfir'e, Pan Flütün Prensi Eskişehirli sanatçı Yavaş ve 12 kişilik orkestra eşlik edecek.

Dünyanın en ünlü sanatçılarını konser için Eskişehir'e getiren Büyükşehir Belediyesi'nin yeni konuğu, mitolojik tanımıyla 'Tanrının enstrümanı Pan Flütü yeniden canlandıran" adam olarak bilinen dünyanın en büyük sanatçısı Gheorghe Zamfir.

Sanatçının 16 Mayıs 2017 Salı günü Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde vereceği 'King of the Pan Flute' konseri Evrensel Müzik işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Zamfir'e, 5 Romen ile aralarında Aydın Yavaş'ın da bulunduğu 7 Türk müzisyen ve piyano eşliklerinde işe ünlü Rus piyanist Alexander Mekaev'den oluşan 13 kişilik orkestra eşlik edecek. Osman Vahit Özdal'ın sunucağı konserde Zamfir ve orkestra Romen Türk ve dünya müziklerinden oluşan muhteşem bir repertuar seslendirecek. Konserde ayrıca, Aydın Yavaş'ın pan flüt öğrencileri de 1 Türk, 1 de Romen ezgisinde ustalarına eşlik edecekler. 

Dünyada adı bir enstrümanla birlikte anılan nadir sanatçılardan biri olan ve üflendiğinde her notası ayrı bir sevinç ve hüzün taşıyan pan flüte can veren Gheorghe Zamfir,  '20. yüzyılın En Popüler Besteci ve Sanatçısı'.
 
Zamfir, farklı müzikal dünyalar arasında bir köprüye benzetilen repertuarında; çingene müziğine, ana vatanı Romanya'nın folkloruna duyduğu sevgiye her zaman yer verirken, bunları Puccini, Verdi, Mozart, Schubert gibi bestecilerin eserleriyle bir arada çalarak çok etkileyici performanslar sergiliyor. 200'den fazla albüm, 600 milyondan fazla albüm satışı ile sayısız ödüllerinin arasına 90 altın ve platin albüm ödülü de katan "Pan Flütün Kralı" Zamfir'in popüler müzikteki yolculuğunda, film müzikleri ise bambaşka bir yer tutuyor. Gheorghe Zamfir, Sergio Leone'nin 1984 yapımı ünlü filmi Once Upon a Time in America, aynı yıl Karate Kid ve en son olarak Tarantino yapımı Kill Bill Vol. 1 için yaptığı müzik ve pan flüt yorumu ile dünya çapında üne kavuştu.

Dünyada albümleri, Michael JACKSON'dan sonra en çok satış yapan, yüzden fazla ödülün de sahibi olan Gheorghe ZAMFIR, aynı zamanda masterclass öğrencisi olan Aydın YAVAŞ ile birlikte sahne alacak. Konserde bu ikiliye Romen ve Türk orkestraları eşlik edecekler.

Konserde hem Türk, hem Romen ezgilerinin yanı sıra enternasyonal müziklere de yer verilecek. Ayrıca Gheorghe ZAMFIR ve Aydın YAVAŞ'ın birlikte düet olarak icra edecekleri parçalar da konserde yer alacak. Türk ezgilerini düzenlemeleri de, konserde de ayrıca yer alacak olan piyanist/kompozitör Alexander MEKAEV tarafından yapılmıştır.

Kaynak: Bültenler