Haberler

Kamerun'da Tam-Tam Çalgısı Hala Kullanılıyor

Güncelleme:

Kamerun'da uzun yıllar iletişim aracı olarak kullanılan vurmalı çalgı 'tam-tam', düğün, cenaze, şenlik gibi törenlerin vazgeçilmez enstrümanları arasındaki yerini hala koruyor. Afrika'nın en eski enstrümanlarından 'tam-tam', Orta Afrika'da çoğunlukla Gabon ve Kamerun'da yaşayan Beti halkının geleneksel çalgısı olarak biliniyor.

Kamerun'da uzun yıllar iletişim aracı olarak kullanılan vurmalı çalgı "tam-tam", düğün, cenaze, şenlik gibi törenlerin vazgeçilmez enstrümanları arasındaki yerini hala koruyor.

Afrika'nın en eski enstrümanlarından "tam-tam", Orta Afrika'da çoğunlukla Gabon ve Kamerun'da yaşayan Beti halkının geleneksel çalgısı olarak biliniyor.

İsmini "asil" kelimesinden alan Beti toplumu için "orman enstrümanı" olarak da anılan tam-tam, asırlar boyunca iletişim aracı olarak kullanıldı.

Halka evlilik, ölüm, doğum ve benzeri bilgiler, tam-tam notaları aracılığıyla duyuluyordu.

"Beti halkı, tam-tam çalgısını bir dil gibi kullanıyordu"

Kamerunlu müzisyen Son Takambo Julio Dimitri, AA muhabirine, tam-tamın tarihsel yolculuğu hakkında açıklamalarda bulundu.

Dimitri, Orta Afrika'da Gabon ve Kamerun'da yaşayan ve bölgenin en kadim toplulukları arasında olan Betilerin tam-tamı uzun yıllar iletişim aracı olarak kullandığını söyledi.

Bugün tam-tamın düğünlerde, cenazelerde, kiliselerde ve önemli günlerde kullanıldığını anlatan Dimitri, "orman çalgısı"nın aynı zamanda Orta Afrika özelinde Kamerun'un kültürel zenginliğinin bir parçası olduğunu dile getirdi.

Dimitri, "Başta Beti halkı olmak üzere birçok Orta Afrika toplumu, bazen bir kralın ölümünü, bazen bir kralın tahta çıkışını ya da tarım sezonunun başlangıcı gibi önemli haberleri topluma tam-tam notalarıyla duyuruyordu." dedi.

Tam-tamla her ezginin, her sözün söylenebileceğini belirten Dimitri, "Beti toplumu, tam-tam çalgısını bir dil gibi kullanıyordu." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Orta Afrika Kamerun Afrika Gabon Kültür Müzik Kültür Sanat Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

AHU TUĞBA SAĞLIK DURUMU! Ahu Tuğba kaza mı geçirdi, durumu nasıl? ARDA GÜLER HANGİ TAKIMA TRANSFER OLACAK? Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor mu? Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title