Nevşehir - Antalya Kepez Kaymakamlığı?na ?kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu? Hediye Edilecek
Haberler » Güncel » Nevşehir - Antalya Kepez Kaymakamlığı?na ?kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu? Hediye Edilecek - Haber

Nevşehir - Antalya Kepez Kaymakamlığı?na ?kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu? Hediye Edilecek

Antalya Kepez Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' hediye edilecekTÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Antalya Kepez Kaymakamlığı'na 16 ayda vermiş oldukları bir karardan dolayı 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu'nu hediye edeceklerini açıkladı.

Nevşehir - Antalya Kepez Kaymakamlığı?na ?kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu? Hediye Edilecek

Kaymakamlığı'na 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu' hediye edilecek


TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı , Antalya Kepez Kaymakamlığı'na 16 ayda vermiş oldukları bir karardan dolayı 'Kaplumbağa Terbiyecisi Tablosu'nu hediye edeceklerini açıkladı.


Tüketiciler Birliği Şubeler Toplantısı, 'in Kozaklı ilçesindeki bir termal otelde yapıldı. Toplantıya, Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Can, Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven ile birlikte Tüketiciler Birliği'ne bağlı şubelerin yöneticileri katıldı.


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı konuşmada, ülkemizde başta bankacılık sektörü olmak üzere zincir mağazalar ve piyasaya hakim olan bütün satıcı ve sağlayıcıların orantısız bir güç uygulayarak anayasal hakları ihlal ederek tüketiciyi ezmeye çalıştığını söyledi.


Piyasaya hakim güçlerin ' ben yaptım oldu' mantığıyla hareket ettiğini ve maalesef bunun da seyredildiğini belirten Şahin, böyle bir ortamda Tüketiciler Birliği olarak sergiledikleri azimli ve kararlı duruşlarına devam edeceklerini ifade etti.


Anayasal hakların ihlali noktasında çok küstahlaşan ve tüketici mağduriyetlerine yol açan piyasaya hakim olan bütün satıcı ve sağlayıcılara daha ne kadar seyirci kalınacağını merak ettiklerini belirten Şahin ? Çağrı merkezleri açılarak tüketicilerin mağdur edildiğine hepimiz şahidiz. Ama bunu çağrı merkezi şeklinde çalışan hukuk ofisleri aracılığıyla yapılması çok daha acı. Buna kimin dur diyeceğini de merak ediyoruz. İnsanların tüketicilerin hak arama noktasındaki süreçten ve maddi masraftan dolayı en kolay müracaat yeri Tüketici Hakem Heyetleri'dir. Fakat bu Hakem Heyetlerimiz de istisnaları bir tarafa bırakırsak çok geç karar vermelerinden dolayı tüketicinin güveni noktasında sıkıntı oluşturmaya başladıö dedi.


Hakem Heyetleri'nin karar verme sürecinin kanunen 6 ay olduğuna dikkat çeken Şahin ? 6 ay içinde karar vermek zorundalar. Fakat bu süre artık çok ciddiye alınmıyor. İki hatta 4 katına kadar çıkartılabiliyor. Biz bu zamana kadar kimseye ödül vermedik ama bundan sonra Hakem Heyetleri'ne, Kaymakamlıklara bir ödül vermeyi düşünüyoruz. Bu ödül taktir anlamında değil eleştiri anlamında ödüldürö diye konuştu.


KEPEZ KAYMAKAMLIĞI'NA TABLO


En geç 6 ay içinde karar vermesi gereken bir Hakem Heyeti'nin 16 ayda karar verdiğini gördüklerinde yavaş çalışan ve geç işleyen bir sistemin akıllarına geldiğini ifade eden Şahin 'Bundan dolayı da kaplumbağa terbiyecisi tablosu hediye edeceğiz. Osman Hamdi'de bu tabloyu Osmanlı'nın son zamanlarında bürokrasinin hantallığını resmetmek için yapmış. Bizde tablonun yapılış amacına uygun olarak bugünkü hakem heyetlerinin tüketicinin haklarını aramalarında çok geç karar vermelerinden dolayı hediye olarak Antalya Kepez Kaymakamlığı'na 16 ayda vermiş oldukları bir karardan dolayı bunu göndermeyi karar verdik. Önümüzdeki hafta randevu talep edip ziyaretine gideceğiz. Odanızda tabloyu duvarda asılı görmek istediğimizi söyleyeceğiz. Gayet medeni bir eleştiride bulunduğumuzu düşünüyoruz. Yasaların hiçe sayıldığı noktada yetkililerin yasaları ciddiye alması gerektiğini düşünüyoruzö dedi.


Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Can ise konuşmasında 'Tüketiciler Birliği'nin beni davet etmesi çok anlamlı. Tüketiciler hukuku konusunda çok uzman değiliz. Siz onlara insanların hayatına dokunan noktalarda hizmet veriyorsunuz. Tüketici hakları anayasal hakların anayasanın devlete yüklediği bazı görevlerin somutlaştırılmış halidir. Tüketici hakları, Anayasayla bağlantılıdır. Hiç kimse haksızlığa uğradığı zaman bunu giderebilecek imkana tek başına sahip değildir. İnsanlar tek başına yaşayamaz, kendi güvenliği ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesini sağlayacak kurum ve kuralların oluşması için toplu halde yaşarö diye konuştu.


Toplantının sonunda Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin katkılarından dolayı Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven'e teşekkür plaketi verdi.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler