Namık Tarancı Diyarbakır'da Anıldı

Namık Tarancı Diyarbakır'da Anıldı

Diyarbakır'da 20 Kasım 1992'de katledilen Gerçek dergisi Diyarbakır temsilcisi Namık Tarancı, katledildiği noktada anıldı.

Namık Tarancı Diyarbakır'da Anıldı

Emek Partisi Diyarbakır İl Örgütü ile Evrensel gazetesi, Hayat Televizyonu Diyarbakır bürosu tarafından düzenlenen etkinliğe Diyarbakır'da görev yapan gazeteciler de katıldı. Burada basın açıklamasını okuyan Hayat Televizyonu Diyarbakır temsilcisi Cumhur Daş, "Namık Tarancı, "Gerçekleri halkla paylaşması birilerini rahatsız etti ve uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi" diye konuştu.

KATİLLER AKP TARAFINDAN SALIVERİLDİ

Tarancı cinayetinin iki yıl 'faili meçhul' kaldıktan sonra Hizbullah askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar'ın yargılandığı davaya konu olduğunu söyleyen Daş, "Tutar, ifadesinde Tarancı cinayetiyle ilgili emri İsa Altsoy'dan aldığını, eylem talimatını kendisinin verdiğini, eylem sorumlusu Abdulkadir Selçuk'un gözcülük yaptığını ve tetiği Mustafa Demir'in çektiğini anlattı" diye konuştu. Tarancı cinayetinin bu topraklarda işlenen ve failleri cezalandırılmayan onlarca gazeteci cinayetinden birisi olduğunu kaydeden Daş, "Musa Anter'in, Hüseyin Deniz'in, Hafız Akdemir'in katledilmesi de karanlıkta kaldı" sözlerini kullandı.

GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ BASKILAR SÜRÜYOR

Bugünlerde de gazeteciler üzerindeki baskıların sürdüğünü anlatan Daş, "Diğer taraftan demokrasi yerine içi boş paketlerle halkın talepleri görmezden geliniyor. Demokratik adımlar atılmazken, gazeteciler yargılanırken, anadilde eğitimin önü açılmazken, Rojava'da Kürt halkına karşı çeteler desteklenirken ve sınıra utanç duvarı örülürken Başbakan'ın, Federe Kürdistan Bölge Başkanı Barzani ile görüşmesi bir anlam içermemektedir" dedi.

CİNAYETLER AYDINLATILINCAYA KADAR

Arkadaşlarının Namık Tarancı'ya 'Kaptan' diye seslendiğini de ifade den Daş, "Kaptan bu gün bize yol göstermeye devam ediyor. Bizler bugün Namık Tarancı'nın, Apê Musa'nın mirasına sahip çıkıp, gerçeğin davasını savunup, demokrasi ve özgürlüklerden yana olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Bilinmelidir ki; gerçekler aydınlanıncaya, Kürt sorununun eşit haklar temelinde çözümü ve demokratikleşme yönünde gerekli adımlar atılana kadar elimiz katillerin ve onların suç ortaklarının yakasında olacaktır" diye konuştu.

GAZETECİLİK VE DEVRİMCİLİK ADINA BÜYÜK BİR KAYIP

Diyarbakır 78'liler Derneği girişimi adına konuşan Şükrü Abay ise "Namık Tarancı katledilmeden önce takip ediliyordu. Kendisini korumaya çalışıyordu ama katledildi" dedi. Gazetecilik ve devrimcilik adına önemli bir insanı kaybettiklerini aktaran Abay şöyle dedi; "Ne yazık ki Tarancı'ya sahip çıkamamıştık ve bu üzüntüyü uzun yıllar içimizde taşıdık." Konuşmaların ardından Tarancı'nın vurulduğu noktaya karanfiller bırakıldı.