Haberler » Ekonomi » Müzisyenler Youtube'u AB'ye Şikayet Etti - Ekonomi

Müzisyenler Youtube'u AB'ye Şikayet Etti

Aralarında Lady Gaga, Maroon 5, Sting ve Stromae gibi ünlülerin bulunduğu bir grup gelir kaybettikleri gerekçesiyle YouTube'u Avrupa Birliğine şikayet eden bir mektup yazdı.

Müzisyenler Youtube'u AB'ye Şikayet Etti

Binlerce müzisyen, gelir kaybettikleri gerekçesiyle YouTube'u Birliğine (AB) şikayet etti.

AB KOMİSYON BAŞKANI'NA MEKTUP GÖNDERİLDİ

AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker'e içerisinde çok sayıda ünlünün imzası bulunan "Avrupa müzik sektörünün sürdürülebilir geleceğinin güvenliğini sağlamak" başlıklı bir mektup gönderildi.

"SANATÇILAR MÜZİKLERİNİN GERÇEK DEĞERİNİ ALAMIYOR"

Bin kadar müzisyen ve söz yazarının imzasını taşıyan mektupta, 'ın YouTube hizmeti gibi kullanıcıların yüklememe yapabildiği uygulamalar nedeniyle sanatçıların müziklerinin gerçek değerini alamadığı iddia edildi.

"HEM BİZ HEM BİR SONRAKİ NESİL SANATÇILARI TEHLİKEDE"

Mektupta, bu durumun sadece günümüz müzisyenlerine ve söz yazarlarına zarar vermediği, bir sonraki nesil sanatçıların hayatta kalmalarını tehlikeye attığı belirtildi.

ÇÖZÜM TALEP EDİLDİ

Müzisyen ve söz yazarları, Avrupa liderlerinden ve AB Komisyonundan telif hakkı yasasının gözden geçirilmesi ve sorunlarının çözülmesini talep etti.

AB'ye verilen mektupta, aralarında, ABBA, Bryan Adams, Bruno Mars, Coldplay, David Guetta, Eros Ramazzotti, Gwen Stefani, Lady Gaga, Maroon 5, Sting ve Stromae gibi ünlülerin imzası bulunuyor.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler