Mülteci Çocukların Eğitimine Destek Siemens'ten

Mülteci Çocukların Eğitimine Destek Siemens'ten

Mülteci Çocukların Eğitimine Destek Siemens'ten
Bültenler - Haberler | Güncel

Siemens ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı AÇEV, Suriyeli mülteci ailelerin çocuklarına yönelik ortak bir eğitim projesine imza atıyor.

Erken çocukluk ve yetişkin eğitimi alanında 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren AÇEV ve bu yıl Türkiye'de 160. yılını kutlayan Siemens işbirliğiyle gerçekleştirilen "Yaz Anaokulları Programı" projesi, Suriyeli mülteci çocukların okula başlaması için 'eşit bir fırsat' sağlanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, İstanbul Esenler'de bulunan 5-6 yaş grubundaki Suriyeli çocuklar için 9 haftalık bir yaz okulu programı oluşturuldu. 11 Temmuz'da eğitime başlanan yaz anaokulu, 9 Eylül 2016'da sona erecek.

Suriyeli mülteci çocuklara yönelik "Yaz Anaokulları Programı", Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Siemens ve AÇEV işbirliğiyle hayata geçirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaz dönemi boyunca bu amaçla kullanılmak üzere tahsis ettiği bir okulda 4 sınıf, kaliteli bir ana sınıfında olması gereken fiziksel standartları karşılayacak şekilde donatıldı. Eğitimlerin AÇEV uzmanları ile Suriyeli ve Türk öğretmenler tarafından verildiği program çerçevesinde, öncelikle bu sınıflarda görev alacak eğiticilerin eğitimi gerçekleştirildi.

AÇEV'in dezavantajlı çocuklar için geliştirdiği "Yaz Anaokulları Programı" kapsamında çeşitli okul öncesi eğitim faaliyetleriyle çocukların okula hazırlık becerileri destekleniyor ve Türkçe dil desteği veriliyor. Ayrıca, çocukların ve ailelerin psikososyal destek ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, uzman psikologların yardımıyla ailelere bilgilendirmeler yapılıyor. Program sayesinde, Suriyeli mülteci çocukların okula hazırlık ve Türkçe dil yetersizliğinden kaynaklanan eğitimden geri kalma ve okulu bırakma riskinin de en aza indirilmesi hedefleniyor. Programdan ilk etapta 5-6 yaş grubunda bulunan 60 Suriyeli çocuk faydalanıyor.


Siemens'in Türkiye'deki tarihçesinin 1856'da başladığını vurgulayan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, "160 yıldır Türkiye'de bulunan bir şirket olarak yalnızca ekonomik değer yaratmadık; bilimden sanata, eğitimden tarihe kadar pek çok alanda toplumsal hayata dokunan projelere de destek verdik. Mülteci çocukların eğitimine ve Türk kültürüne adapte olmalarına ülkemiz adına büyük önem veriyoruz. Böyle bir projede AÇEV'le işbirliği yapmış olmaktan mutluyuz" dedi.


AÇEV Genel Müdürü Nalan Yalçın ise "Suriye'den Türkiye'ye sığınmış olan ve zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan ailelerin çocukları için eğitim hakkının sürdürülmesi bizim bu projedeki önceliğimiz. Bu noktadan hareketle, okula başlama yaşındaki mülteci çocukların örgün öğretime hazır olmalarını sağlayacak, onlara okul öncesi sözel ve sayısal becerileri kazandıracak bir okul öncesi eğitim programı uyguluyoruz. Projemize verdiği destekle çocuklara okul hayatına eşit bir başlangıç yapma fırsatını sunan Siemens'e katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title