Muafiyet listesi güncellendi! İçişleri Bakanlığı, kafa karıştıran 3 konuya daha açıklık getirdi

Muafiyet listesi güncellendi! İçişleri Bakanlığı, kafa karıştıran 3 konuya daha açıklık getirdi

Haberler.com / Gözde Nur Bayar - Haberler | Güncel

İçişleri Bakanlığı, web sitesindeki tam kapanma süreci ile merak edilenler bölümüne yeni sorular ve yanıtlar ekledi. 3 konu başlığı altında veterinerlerin, tamir ve bakım ekiplerinin, optisyenlik müesseselerinin ve çiftçilerin kısıtlamadaki çalışma durumları ile ilgili bilgiler verildi. Bakanlığın eklemeleri ile toplam soru ve yanıt sayısı 25'e yükselmiş oldu.

İçişleri Bakanlığı, 29 Nisan 2021 Perşembe günü başlayan 17 günlük tam kapanma süreci ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar vermeyi sürdürüyor. Bakanlık tarafından şu ana kadar 25 soru ve yanıtı yayımlandı. İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni sorular ve yanıtları...

HER İLÇEDE NÖBETÇİ OPTİSYENLİK MÜESSESİ OLACAK

Optisyenlik müesseseleri kısıtlamalara tabi midir?

Tam kapanma dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında optisyenlik (gözlükçüler) müesseselerinin faaliyetlerine geçici olarak ara vermeleri gerekmektedir.

Öte yandan göz hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin geçerlilik süresinin 10 gün olması ve tam kapanma süresi içerisinde gözlükleri zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından her ilçede bir nöbetçi optisyenlik müessesenin açık olması sağlanacaktır.

Nöbetçi optisyenlik müessesesinin çalışanları; Valilik/Kaymakamlık nöbet listesiyle birlikte "çalışma izni görev belgesi" formunu manuel düzenlemek ve denetim faaliyetleri sırasında kolluk kuvvetlerine ibraz etmek ile ikametle işyeri arasındaki güzergah ve zaman dilimi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

BAKIM EKİPLERİ VE VETERİNERLER KISITLAMADAN MUAF MI?

Yaptığı işin doğası gereği gün içerisinde birden fazla yere gitmesi gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi kişilerin izinleri, işyeri-ikamet arasındaki güzergahla sınırlı mıdır?

Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulan kişilere ilişkin yapılan denetimlerde kollluk birimlerince kişilerin durumlarının; muafiyetin nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bu durum genel kural olmakla birlikte, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan ve yaptıkları işin doğası gereğince gün içerisinde birden fazla yerde bulunmaları gereken elektrik ve doğalgaz tamir/bakım ekipleri ile veteriner gibi kişilerin, günlük iş planlarını göstermeleri halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde ikamet-işyeri güzergah kısıtlamasının yanı sıra bu durumlar da göz önünde bulundurulacaktır.

ÇİFTÇİLERİN İZİN BELGESİ ALMASINA GEREK YOK

Tarımsal üretim faaliyetleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarından istisna tutulan çiftçilerin çalışma izni görev belgesi almalarına gerek var mıdır?

Genelgemizle tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla "Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların" sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz ederek ortaya koyan çiftçilerimizin ayrıca e-başvuru sistemi üzerinden "çalışma izni görev belgesi" almalarına gerek bulunmamaktadır.

Çiftçilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan "Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi" veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan "Çiftçi Belgesini" ibraz etmek, tarımsal üretim faaliyetlerinde kapsamında kalmak ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başkaca bir belge sunmalarına gerek bulunmamaktadır.

Muafiyet listesi güncellendi! İçişleri Bakanlığı, kafa karıştıran 3 konuya daha açıklık getirdi
Haber Yorumları (4)
FAZLI ŞAHİN : Avm'ler, pazar yerleri ve küçük esnaf işletmeleri kapatıldı ama bunun için bir isim bulmak lazım. Maalesef tam kapanma geçen seneki olaydı ki o da tam değildi bugünkü bambaşka birşey
EMRAH TOSUNOGLU: Bunun adı asla tam kapanma olamaz şehirlerin heryer adam kaynıyor neredeyse heryer açık herkes e devletten leblebi gibi muaf kagıdı alıyor madem insanların yarısını muaf edicektiniz bunun adına niçin tam kapama dediniz 20 milyon kişi dışarıda geziyor her işiniz yanlış her işiniz sakat gidinde ülke nasıl yönetilir Merkel den ögrensin siz
EMRAH TOSUNOGLU: Böyle bişey olamaz bunun adı tam kapanma degil bunun adı yarı kapanma 20 milyon kişi dışarıda geziyor heryer açık neredeyse millet e devletten leblebi gibi muaf kagıdı alıyor madem insanların yarısını muaf edicektiniz bunun adına niçin tam kapama dediniz bunun adı olsa olsa yarı kapanma olur Almanya 30 gün tam kapanma yaptı eniginden cücügüne kadar her yeri kapattı burda tam tersi heryer açık Merkel gelde bunlara başbakanlık nasıl yapılır ögret biraz ülke nasıl yönetilir ögret
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title