Mevlid Kandili ne yapılır? Mevlid Kandili duası, ibadetleri
Haberler » Güncel » Mevlid Kandili ne yapılır? Mevlid Kandili duası, ibadetleri - Haber

Mevlid Kandili ne yapılır? Mevlid Kandili duası, ibadetleri

Hz. Muhammed Peygamber (sav)'in doğduğu gece olan ve Müslüman aleminde Mevlit Kandili olarak kutlanan en hayırlı gün Cuma gününe denk geldi. Allahu Teala'nın duaları kabul ettiği bugün eller semaya yükseliyor. Peki, Mevlid Kandili ibadetleri neler? Mevlid Kandili ne yapılır? Mevlid Kandili duası haberimizde…

Mevlid Kandili ne yapılır? Mevlid Kandili duası, ibadetleri

Rabiülevvel ayı içerisinde yer alan Mevlid-i Nebi haftası yani kutlu gün Mevlid Kandili 2019 yılında Müslümanların bayramı Cuma gününe denk geldi. Vatandaşlar, Mevlid Kandili yapılacak ibadetler ve duaları araştırıyor. İşte, Diyanet Mevlid Kandili dua metni, Mevlid Kandili mesajları…

MEVLİD KANDİLİ HANGİ DUALAR OKUNUR?

İslam dini Peygamberi Hz. Muhammed (sav)'ın doğduğu gün yüce Allah'ın, ellerini açıp dualar eden kullarını boş döndürmeyeceği bilinir. Bu özel günde insanlar çeşitli ibadetler ile Peygamberi Efendimiz (sav)'ı ve Allah'ı anar, şükreder ve dualar ederler. Yaradan'ın dua etmelerini beklediği kulları Mevlid Kandilinde okunacak duaların neler olduğunu merak ediyor. Buna göre Mevlid Kandilinde: Yunus Peygamber, balığın karnındayken okuduğu

"Senden başka Allah yoktur. Allahım seni bütün noksanlıklardan uzak tutarım. Ben öz nefsime yazık edenlerden oldum." duası okunabilir.

Mevlid Kandili'nde dilekleri olanlar, akşam namazının hemen akabinde yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup ardından şu duayı etmeleri hayırlıdır;

"Allah'ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah'ım!" Bu dua okunduktan sonra Allah'tan istenen dilek dilenir.

MEVLİD KANDİLİ DUASI

Eüzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim...

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım peygamberimiz Hz.Muhammed'e ve aline evladu iyaline salatu selam ve esenlikler eyle )

Ey talihsizlerin sığınağı, ey âcizlerin güç kaynağı, ey dertlilerin tabibi, ey yolda kalmışların yol göstereni! Ey çaresizler çaresi! Ve ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz bu Mevlid Kandili gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi! Ya İlahel Alemin ilk yarattığın nur Efendimiz'in nuruydu. Sen O'nu var etmeden evvel gündüzün geceden, baharın da kıştan farkı yoktu. İyilikler, kötülüklerle iç içe; akıl nefse yenik, ruh da bedenin esiri idi. O güzeller üzeli varlığın sırrını keşfedip akla yüksek hedefler gösterdi düşünceye kapılar açıp insanın ebedlere namzet olduğunu âlemşümul bir dille haykırdı. Böyle bir elçiyi insanlığa bahşetmenden ve sayısız nice nimetlerinden ötürü sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Ya Rabbi! Güç ve kuvvet ancak kendisine has olan yüce ve büyük Allâh'ım! Mahlûkatın adedince, zatının rızası, arşının ağırlığı ve kelimelerinin toplamınca Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ve O'nun ehli ve ashabı üzerine salât ü selamla bir kere daha yâdederek huzûr-u İlahi'de el açıp yakarıyoruz.

Allahım! Duamızın sonunda sana olan minnet ve şükran hislerimizi bir kere daha tekrarlıyor, Resûl-ü zîşânı, âlini, ashabını bir kez daha salavâtlarla anıyor ve dualarımızı kabul buyurmanı istirham ediyoruz. Ne olur, bizlerin dualarına icabet buyur ya Rabbi! Amin ve selamün alel murselin vel hamdü lillahi Rabbil-alemin.

MEVLİD KANDİLİNDE NELER YAPILIR?

1. Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2. Peygamber Efendimize (sav) salât ü selâmlar getirilmeli; Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

10. Kişi kendine ve diğer Mü"min kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli.

13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

MEVLİD KANDİLİ GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Kuran-ı kerim okunmalı: Mevlid Kandili gecesinde; Kuran-ı Kerim okunmalı, okuyanlar da dinlenilmelidir.

Namaz kılınmalı: Kaza namazı olanlar kaza namazlarını kılmalı, kaza namazı olmayanlar nafile namaz kılmalıdır.

Dua edilmeli: Namaz kıldıktan ve Kuran-ı Kerim okuduktan sonra dua ve niyazlar edilmelidir.

Salavat getirilmeli: Peygamber efendimize salâtü selamlar getirmeli, ondan şefaat ümit edip ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.

Helalleşilmeli: Küs olan insanlar barışmalı ve helalleşmelidir.

Tövbe edilmeli: Samimi niyetle günahlardan tövbe edilmeli, bu geceden bir arınma gecesi olarak istifade edilmelidir.