Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanması

Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanması

Kars'ta, kaybolduktan bir gün sonra cesedi eski bir tabyanın içinde bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın yakınları, katil zanlısının yakalanmasının ardından Vali Eyüp Tepe ve İl Emniyet Müdürü Ercan Çakmak'a teşekkür etti.

Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanması

Kars'ta, kaybolduktan bir gün sonra cesedi eski bir tabyanın içinde bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın yakınları, katil zanlısının yakalanmasının ardından Vali Eyüp Tepe ve İl Emniyet Müdürü Ercan Çakmak'a teşekkür etti.

Katil zanlısının yakalanıp tutuklanmasının ardından aralarında baba Yolcu Aydın'ın bulunduğu grup, Ordu Caddesi'nden Kars Valiliği'ne geldi.

Valilik binası önünde Vali Tepe ile Emniyet Müdürü Çakmak, grubu karşılayarak bir süre görüştü. Tepe ve Çakmak'a teşekkür eden gruptakiler, çiçek takdim etti.

Mert'in babası Yolcu Aydın da acılarının çok büyük olduğunu, failin bulunmasının bir nebze de olsa kendilerini rahatlattığını söyleyerek, "Sağolsunlar, sayın başkanımıza, valimize, emniyetimize teşekkür ederim. Devletimiz var olsun, devletimiz sağolsun, hepsinden Allah razı olsun" dedi.

Bir gazetecinin, "Bir akrabalık ilişki var mı" sorusunu Aydın, "Yok. Daha önce hiç tanışıklığımız yok. Sadece benim çocuklar tanıyormuş. Telefon, kontör falan yani.." şeklinde yanıtladı.

Yakalanmasına ilişkin de Aydın, "En azından biraz rahatladık" dedi.

Mert'in ailesi adına konuşma yapan eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, failin bulunmasının kendilerini bir nebze de olsa rahatlattığını belirterek, "Ben sayın valim başta olmak üzere değerli emniyet müdürümüze, Kars halkı adına teşekkür ediyorum. Bu olayla birlikte bütün Türkiye, bütün Kars halkı ayaktaydı ama bugün çok kısa zamanda failin bulunması bir nebze olsun yaramıza su serpmiştir. Onun için minnettarız" diye konuştu.

Alibeyoğlu, yakınlarını sağduyuya davet ederek, şunları kaydetti:

"Gerçekten bu konuda onun ailesinin, yakınlarının bir suçu olmadığına inanıyorum. Onun için adalet yerini bulacaktır. Bu vahşi insan, sonuna kadar cezasını çekecektir. Onun için bütün herkesi sağduyuya davet ediyorum. Sade bir kişinin, kendisine mahsus sapıklık hareketidir. Bir sapkınlık olayıdır. Onun için diğer insanlara mal edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bunu burada özellikle vurgulamak istiyorum. Lütfen sağduyulu olalım. Kars'a yakışan da budur. Zaten toplumsal tepkimizi gösterdik. Bundan sonra adalet yerini bulacaktır."

- "Keşke böyle bir olay hiç yaşanmasaydı"

Vali Tepe de "Keşke böyle bir olay hiç yaşanmasaydı. Keşke böyle üzüntülü bir süreci Kars olarak yaşamasaydık. Tek tesellimiz olayın faili meçhul olarak kalmamış olması. Olayın kısa sürede aydınlanmış olması. Bizim için bir teselli ama Mert bizim çok büyük bir acımız oldu. Babası da şu an yanımızda beraberiz" dedi.

Tekrar Mert'i geri getiremeyeceklerini ama en azından failinin belli olmuş olmasının kendilerini teselli ettiğini anlatan Tepe, "Ben hassasiyetiniz için sizler adına, bütün Kars halkına teşekkür etmek istiyorum. Sağolun, böyle el birliği içerisinde olduğumuz sürece bizim çözemeyeceğimiz hiçbir sorun, hiçbir asayiş problemi olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Grup, daha sonra dağıldı.