Merkez Bankası PPK Üyesi Ahmet Faruk Aysan İstifa Etti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Merkez Bankası PPK Üyesi Ahmet Faruk Aysan İstifa Etti

Merkez Bankası PPK üyesi Ahmet Faruk Aysan, görevinden istifa etti. Akademik kariyerine döneceğini açıklayan Aysan, 2011 yılından bu yana PPK üyesi olarak görev yapıyordu.

Merkez Bankası Para Politikası Üyesi (PPK) Ahmet Faruk Aysan, görevinden istifa etti. Akademik kariyerine döneceğini açıklayan Aysan, 2011 yılından bu yana PPK üyesi olarak görev yapıyordu. Bloomberg News'in konuşan Aysan, 1 Nisan itibariyle görevini bıraktığını ve İstanbul Şehir Üniversitesi'ne geçeceğini açıkladı.

PPK'DA KİMLER VAR?

Para Politikası Kurulu, Başkan'ın başkanlığı altında, Başkan Yardımcıları, Banka Meclisince üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkan'ın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üyeden oluşuyor. Hali hazırda PPK üyeleri şu isimlerden oluşuyor.

Başkan: Murat Çetinkaya

Üyeler: Erkan Kilimci, Murat Uysal, Dr. Emrah Şener, Prof. Dr. Abdullah Yavaş

AYSAN KİMDİR?

Ahmet Faruk Aysan 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu ve University of Maryland College Park'ta 2001 yılında yüksek lisansını, 2005 yılında doktorasını tamamladı. 2008 yılında doçent oldu.

Dünya Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Oxford Analytica'nın da aralarında bulunduğu kurumlara danışmanlık yapan Aysan, 2005-2011 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü tam zamanlı Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

Merkez Bankasındaki görevine atanmadan önce Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Ekonometri Merkezinde Başkan Yardımcılığı, G-20 Finansal Güvenlik Uzmanları Grubu Üyeliği, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Destek Grubu Danışma Kurulu Üyeliği ve Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programında ekonomi alanında Ülke Uzmanlığı görevlerini yürüttü.

Uluslararası finans, makroekonomi, ekonomi politik, bankacılık ve finans konularında uzmanlaşan Aysan, birçok uluslararası derginin Yayın Kurulu ve Danışma Kurulu Üyesidir.

Akademik dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunan A. F. Aysan, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı yayın ödüllerini ve akademik teşvik ödüllerini, Middle East Economic Association tarafından verilen İbni Haldun Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri üzerine yazılan en iyi makale ödülünü aldı.

Ahmet Faruk Aysan, 3 Kasım 2011 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi, 21 Kasım 2011 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. A. F. Aysan, ayrıca London School of Economics and Political Sciences (LSE) European Institute bünyesinde kurulan Contemporary Turkish Studies kürsüsünde TCMB adına Danışma Kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Ahmet Faruk Aysan, 1 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyeliğine tekrar seçildi.

Merkez Bankası PPK Üyesi Ahmet Faruk Aysan İstifa Etti

Merkez Bankası PPK Üyesi Ahmet Faruk Aysan İstifa Etti

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası, Ahmet Faruk, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title