Malatya'da Alevi Evlerinin İşaretlendiği Mahalleye MHP'den Ziyaret! Ülkü Ocakları da Açıklama Yaptı

Malatya'da Alevi Evlerinin İşaretlendiği Mahalleye MHP'den Ziyaret! Ülkü Ocakları da Açıklama Yaptı

MHP'li vekiller, Malatya'da 13 evin işaretlendiği Alevi mahallesini ziyaret etti. Ülkü Ocakları konuyla ilgili açıklama yaptı: Kınıyoruz, provokatörler yakalansın.

Malatya'da dün Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi'ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılmasıyla ilgili emniyet ve sivil toplum kuruluşları tarafından kınama mesajları yayımlandı. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da mahalleyi ziyaret etti.

MHP'Lİ VEKİLLER MAHALLEYİ ZİYARET ETTİ

Kentte yoğunlukla Alevi vatandaşların yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi'ne giden Erdem ve Çakır, sokakta gezerek, vatandaşlarla bir araya geldi ve sorunlarını dinledi.

Arzu Erdem, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, mahallede meydana gelen olayların takipçisi olduklarını ve güvenlik güçlerine güvendiklerini bildirdi.


Birlik ve beraberliğin önemine işaret eden Erdem, "15 Temmuz'da hain darbe girişimi gecesi aslında Türk milletinin ne kadar çok kenetlenmesi gerektiği noktasında önemli bir işaret oldu hepimize. Türk milleti el ele verdi, bundan sonrası için de el ele verecek." dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır da bu tür girişimlerin sonuçsuz kaldığını vurguladı.

EMNİYET: FAİLLER ARANIYOR

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada, olay kınanarak faillerinin bulunması için başlatılan çalışmanın devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"22 Kasım 2017 Salı günü ilimiz Cemal Gürsel Mahallesi'nde yoğunlukla alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede bazı evlerin kapı ve duvarlarında gelişi güzel bir biçimde işaretleme yapıldığının ihbarının alınması üzerine olay yerine derhal ilgili ekiplerimiz sevk edilmiştir. Olay yerine sevk edilen ekiplerimizin yapmış olduğu araştırmada; toplamda 13 adet evin dış kapı ve duvarlarında kırmızı renkte artı işaretlerinin bulunduğu tespit edilmiş ve ilgili tüm birimlerce olay mahallinde gerekli çalışmalara başlanmıştır.

"KARANLIK GÜÇLERİN PROVOKASYONU"

Olayın mağduru olan mahalle sakinleri ile temasa geçilip; olayın niteliği ve yapılan çalışmalar hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Malatya ilimiz bulunduğu konum itibariyle ve tarihi süreç içerisinde her türlü dini, etnik, mezhebi vb. açılardan barış içerisinde birlikte yaşama tecrübesinin yaşandığı bir vilayetimizdir. Bu güne kadar muhtelif zamanlarda ve muhtelif karanlık güçler tarafından bir huzur ve barış içinde birlikte yaşama örneği olan şehrimiz, değişik provokasyonlara ve kışkırtmalara maruz bırakılmak istenmiştir.


SAĞDUYU ÇAĞRISI

Ancak insanımızın makul ve bu tür provokasyonlara prim vermeyen yapısı bir muhkem kale gibi bu art niyetli kişi ve kişilere hiçbir zaman fırsat vermemiştir. Geçmişte ilimizde ve başka illerde meydana gelen benzeri provokatif eylemlere bakıldığında esas amacın, toplumda tedirginlik oluşturmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek kamplaşmalara zemin hazırlamak olduğu anlaşılmaktadır. Her tür provokasyon denemesi sonrasında, İlimizin saygıdeğer Alevi dedelerinin her zaman devletimizin birliği ve Milletimizin huzurunun devamlılığı yönünde iradelerini beyan ettikleri bilinmekle, provokatörlerin amacına ulaşamayacağı aşikardır. Bugüne kadar ilimizde gerçekleşen benzer provokatif eylemler karşısında sağduyulu tutum sergileyen vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin, bugün yaşanılan provokatif eylemde de aynı sağduyulu tavrı sergileyeceğine inancımız tamdır. İl Emniyet Müdürlüğü olarak olayın faillerinin en kısa zamanda bulunup adalet önüne çıkartılması yönünde çalışmalar hızlı bir biçimde devam etmektedir."

ÜLKÜ OCAKLARI AÇIKLAMA YAPTI: PROVOKATÖRLER CEZALANDIRILSIN

Ülkü Ocakları Malatya İl Başkanı Emrah Yılan ise, provokatörlerin yakalanarak cezalandırılmalarını isteyerek, "İlimizin güzide Mahallelerinden Cemal Gürsel Mahallemizde yer alan Alevi vatandaşlarımızın evlerine yönelik bir takım provokatörlerin yapmış oldukları menfur saldırı ve provokatif eylemleri ülkücü camia ve Türk milleti adına şiddetle kınıyoruz. Bu davranışları yapan provokatörlerin yakalanarak cezalandırılmaları en büyük temennimizdir. Milletimizi bölmeye, parçalamaya çalışan bu şer odaklarının kanun önüne çıkarılması için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Alevi vatandaşlarımız Türk milletinin ayrılmaz parçasıdır.Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz" dedi.

CHP'Lİ AĞBABA'DAN TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da olay sonrası yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Türkiyenin dört bir yanında tahrik kokan bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Adıyaman'da, İstanbul Bahçelievler'de, Üsküdar'da Alevi vatandaşlarımızı tedirgin etmek isteyenler tarafından Alevilerin kapıları işaretlenmiş, ancak failler ortaya çıkarılmamıştı. Bu saldırıların son durağı Malatya, Cemal Gürsel Mahallesi'nde yaşandı. Alevi-Sünni arasında ayrım yapmak, kardeşi kardeşe düşürmek isteyenleri 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Cemal Gürsel Mahallesi'nin komşusu olan Paşaköşkü Mahallesi'nde de gördük. O gün halkımız sağduyulu davranarak bu kişilere geçit vermemiştir. Bugün de Cemal Gürsel Mahallesi'nde evlerin işaretlenmesinin ardından bu tür provokasyonlara geçit vermeyeceğimizin bilinmesini isterim. Gerek Malatya Valimiz veÿEmniyet Müdürümüzle gerek mahalle sakinlerimizle sürekli diyalog halinde olup, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İl örgütümüz mahallede gerekli incelemeleri yapıp, mahalle sakinleri ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Olayın faillerinin bulunup hukuk önünde hesap verinceye kadar mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Malatya'yı karıştırmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz."

ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDAN TEPKİ

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin de, evlerinin kapı ve duvarlarına işaret konulmasının provokasyon olduğunu bildirerek, "Malatya'da her kesim bir birinin sevincine ve acısına ortak olur, hainlerin kötü niyetlerine ortak olmaz" dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Milletimizin et ile kemik gibi ayrılmaz bir parçası olan Alevi kardeşlerimizin evlerinin kapı ve duvarlarına işaret konulması; esnaf ve sanatkar camiası tarafından da şiddetle kınanmaktadır. Olay; açık ve net olarak bir provokasyondur. Malatya, geçmişte de benzer çirkin ve ahlaksız provokatif oyunlarla karşı karşıya kalmış, ancak hain ve alçakların kirli oyunları hiçbir zaman hedefine ulaşmamıştır. Malatya'da herkes ve her kesim bu çirkin provokatif oyunlarla neyin hedeflendiğinin farkındadır. Malatyalılar; ekmeğini böler, ancak toplum içinde bölünmelere meydan vermez. Malatya'da her kesim bir birinin sevincine ve acısına ortak olur, hainlerin kötü niyetlerine ortak olmaz. Malatyalılar; ülkesi, milleti ve bayrağı için her zaman bir araya gelir, ancak provokatörlerin oyunlarına gelmez. Esnaf ve sanatkar camiası olarak, bu çirkin, ahlaksız ve alçak saldırıyı kınıyoruz."