Haberler

Sonsuz Şükran Köyünde Yöresel Bitkiler Parkı Oluşturuluyor

Abone Ol

Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde bulunan ’Sonsuz Şükran Köyü’nde gerçekleştirilen yöresel bitkiler parkı çalışmalarına sinema ve dizi oyuncusu Bulut Aras ve Popstar Bayhan katıldı.

Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi'nde bulunan 'Sonsuz Şükran Köyü'nde gerçekleştirilen yöresel bitkiler parkı çalışmalarına sinema ve dizi oyuncusu Bulut Aras ve Popstar Bayhan katıldı.

Sanatçıların kerpiç evlerinin bulunduğu Sonsuz Şükran Köyü'nün Kurucusu Mehmet Taşdiken sanatçıların mekanında yöresel bitkiler parkı oluşturduklarını, alanı bölgenin tek ve en büyük açık hava kültür merkezi haline dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Kerpiç evlerde kalan bazı sanatçıların ilkbahar mevsimi ile birlikte köyde yeniden bir araya gelerek yürütülen çalışmalara katıldığını söyleyen Taşdiken, çalışmalara sinema oyuncusu Bulut Aras ve bir televizyon kanalında katıldığı Popstar yarışmasının ardından "Popstar Bayhan" olarak ünlenen Bayhan Gürhan gibi isimlerin de gönüllü olarak katıldığını kaydetti. Taşdiken, "Halen 30 sanatçının sahibi olduğu 30 kerpiç evin bulunduğu Sonsuz Şükran Köyünde, bu yörede yetişen bitkilerle ilgili büyük bir park yapıyoruz. Bu kapsamda köye gelen sanatçılarımız yürütülen çalışmalara katılarak kazmayı küreği ellerine aldı, adeta bir çiftçi gibi dikim, çapalama, bahçelere çit çekme ve sulama gibi değişik faaliyetlerde bulundu. Sanatçılarımız evlerinin bahçesinde sebze ve meyve yetiştirebilmek için çalışmalara başlarken, domatesinden salatalığına her türlü ürünü organik olarak yetiştirebilmek için mesai yürüttü" dedi.

Heykeltıraş sanatçıların tasarladıkları Selçuklu çizgisinde olan Anadolu Parslarının bulunduğu yeri de değiştirerek, köyün hemen girişine yerleştirdiklerini belirten Taşdiken, "2,85 metre yüksekliğinde ve 5 metre uzunluğundaki Anadolu Parslarımız da, mekana girişte bundan böyle ziyaretçileri selamlayacak" diye konuştu.

Taşdiken, sanatçıların köyünde halen sanatçıların sahip olduğu 30 kerpiç evin bulunduğunu, şu anda yenilerinin yapılmasının planlanmadığını da aktardı. Taşdiken, bu yıl sekizincisini gerçekleştirecekleri Anadolu'ya Şükran Buluşmaları Festivalinin ise 7-10 Eylül tarihleri arasında düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Köyde yürütülen çalışmalara katılan sinema oyuncusu Bulut Aras, Şükran Köyü'nde sanatçı dostlarıyla yeniden bir araya gelmenin ve mekana emek vermenin kendisi için çok hoş olduğunu belirterek, "İstanbul'un stresinden, trafiğinden sonra burada bu şekilde kuşlar kadar özgür olmak gerçekten çok güzel. Bu projenin hayata geçirilmesinde emek veren başta Mehmet Taşdiken olmak üzere tüm dostlara şükran ve sevgilerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

Popstar Bayhan Gürhan ise Sonsuz Şükran Köyü'ne geçen yıl ilk kez geldiğini hatırlatarak, "Bu köyün kurucuları ve buranın derinliği ile tanışmaktan dolayı çok mutluyum. Burada çok şey öğrendim, öğrenmeyi çok seviyorum. Yılda bir kere de olsa başka hiçbir yerde öğrenemeyeceğim şeyleri buraya gelip burada öğrenebileceğime inanıyorum. Buraya sanatçılar köyü diyorlar, hakikaten de öyle, burada birçok sanatçının, ressamın, öğretim üyelerinin evleri var" diye konuştu.

Ressam Kamer Batıoğlu da, Sonsuz Şükran Köyü'nün kurucu üyelerinden olduğunu vurgulayarak, "Yılın iki üç ayını buraya gelerek büyük bir keyifle değerlendiriyorum. Sanatçı dostlarımla, komşularımla birlikte her fırsatta buraya koşa koşa geliyoruz" ifadelerini kullandı. - KONYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Magazin

Mehmet Taşdiken Bulut Aras Hüyük Konya Magazin Haberler

Bakmadan Geçme

BEN BU CİHANA SIĞMAZAM YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Ben Bu Cihana Sığmazam yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Yabani YENİ BÖLÜM (13. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yabani yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Aile YENİ BÖLÜM (23. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Aile yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Üç Kız Kardeş YENİ BÖLÜM (65. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Üç Kız Kardeş yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (5 ARALIK SALI) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 5 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Threads çöktü mü? 5 Aralık Threads neden açılmıyor, mu var? Threads sayfa neden yenilenmiyor? Resmi Gazete Atama Kararları | 5 Aralık 2023 Resmi Gazete'de yayınlandı mı, bugünün kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title