Haberler

  Mehtap Ar Kütüphanesi Açıldı

  Güncelleme:

  Geçen yıl hayata veda eden sanatçı Mehtap Ar için İstanbul Gebze de kütüphane açıldı. Bilgi İlkokulu'nda Mehtap Ar Kütüphanesi'nin açılışında merhum sanatçının oğlu Söz Ar, eşi Elif Aköz Ar, CHP eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş hazır bulundular.

  Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Gebze Belediyesi Başkan Yardımcısı Selamet Güner, merhum sanatçı Mehtap Ar'ın oğlu Söz Ar, CHP eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Bütün Çocuklar Bizimdir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut, yönetim kurulu üyesi Mine İnal, Bilgi İlkokulu Müdürü Dursun Doğan ve öğretmenler ile öğrenciler açılışta yer aldı.

  SÖZ AR "ANNEM İÇİN OKUMAK ÇOK ÖNEMLİYDİ"

  Kütüphane için bağışçı olan Söz Ar; "Ben doğduktan sonra Annem hayatının son 15 yılını çocuklara adadı. Kar kış demeden oynadığı oyunlarla binlerce çocuğa oyunlarıyla ulaştı. ve bunu hiçbir maddi karşılık beklemeden yaptı. Çocukları çok severdi Annem. Onlarla tekrar buluşacağı fikriyle 'Bütün Çocuklar Bizim Derneği' ile işbirliğine geçtik. Gerekli destekleri sağladık. Bundan böyle Annem çok sevdiği çocuklarla kütüphanelerde olacak. İlk kütüphanemizi açtık, bunu 10 kütüphaneye çıkaracağız. Annem için okumak çok önemliydi. Beni de kitaplarla büyüttü, onun için böyle bir projeyi hayata geçirdik. Çocukların mutlu olduğunu görmek çok sevindirici... Annemin adını yaşatmaya devam edeceğiz." dedi.

  ERCAN KARAKAŞ "BÜTÜN ÇOCUKLAR BİZİM..."

  CHP eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, "Bütün Çocuklar Bizim Derneği'nin okullara kütüphaneler kurduğu bilgisini aldık. Bu proje çok hoşumuza gitti. Dernekle irtibata geçtik ve Gebze'de bulunan bu okulumuzda kurulacak olan kütüphane için destekçi olmak istedik. Biliyorsunuz merhum Mehtap Ar bir tiyatrocuydu, çocuk tiyatrosu oynuyordu, Anadolu'nun her yerinde tiyatro oynuyordu. 230 ilçede çocuk oyunları oynadı. Çocukları da çok seviyordu. Onun hayati tiyatro ve çocuktu. Derneğin bu sosyal sorumluluk projesini duyunca destek olmak, sponsor olmak istedik. Başka okullarda da bu destekleri yapacağız. Çok memnun kaldık. Güzel bir kütüphane olmuş." dedi.

  MÜJDE AR "ANNEM EVDE YİYECEK PARAMIZ OLMADIĞI ZAMANLARDA BİLE MUTLAKA KİTAPLA GELİRDİ EVE"

  Müjde Ar, Olcay Ünal Sert'e yaptığı açıklamada; "Söz doğduğunda Mehtap (Ar) anneliğin ne kadar sorumluluk isteyen bir durum olduğunu gördüğünde hiçbir karşılık beklemeden Çocuk Tiyatrosu ile Anadolu Turnesine çıkarak çocuklar için oyunlar oynadı. Annem de (Aysel Gürel) çok kitap okuturdu bize. Evde yiyecek paramız olmadığı zamanlarda bile mutlaka kitapla gelirdi eve. Ben de, Mehtap'ta okumaya çok önem verirdik... Mehtap Ar'ın ismi bundan böyle kütüphaneler vesilesiyle de yaşamaya devam edecek." dedi.

  Mehtap Ar kimdir?

  MEHTAP AR (1956-2021)

  Mehtap Ar 1956 yılında Istanbul'da doğmuştur. Fatih Kiz Lisesi'nden mezun olmuştur.

  Mehtap Ar, 6 Nisan 1956 tarihinde Tiyatroya 1962-63 yıllarında Lale Oraloğlu Tiyatrosu'ndaki "Kötü Tohum" ve "Karanlığın içinden" oyunlanyla başlamıştır.

  Tiyatro hayatına Nejat Uygur ve Tevfik Gelenbe tiyatrolan ile 3 Maymun Kabare'de devam etmiştir. Tiyatronun yanısıra birçok televizyon dizisi ve sinema filminde rol almıştır.

  Çocuklara olan sevgisi, onlarla daha çok beraber olma isteği ve oğlu Söz'ün etkisiyle 2000 yılında Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu'nu kurmuştur. Tiyatrosuyla birlikte 2000-2006 yılları arasında İstanbul'un tüm semtlerindeki ilköğretim okullarında oyunlarını sergilemiştir.

  İstanbul'daki çocuklara ulaştırdığı oyunlarını tüm Türkiye'ye taşımak isteyen Mehtap Ar, 2006-2014 yılları arasında Sabancı Vakfı sponsorluğunda 75.000 km yol kat ederek, 81 il ve 231 ilçede 3.500'e yakın oyun sergilemiştir. Tüm oyunları ücretsiz sergileyerek, özellikle ilçelerde ve yatılı bölge ilköğretim okullarında tiyatroyla tanışma şansi olmayan 1 milyondan fazla çocuğa ulaşmıştır. Oyunlarının amacı çocukları tiyatroyla tanıştırarak onlara tiyatro sevgisi aşılamak; hayata, sanata ve insan ilişkilerine dair öğretiler sunarak hayatlarında yepyeni pencereler açmak olmuştur.

  Genç yaşından itibaren çocuklar için çalışan ve üretken bir Cumhuriyet kadını olan Mehtap Ar 2021 yılında hayata veda etmiştir. Başarılan ile tiyatro ve çocuklara yaptığı katkılarla her zaman hatırlanacaktır.

  Kaynak: Snob Magazin / Magazin

  Cumhuriyet Halk Partisi Ercan Karakaş Mehtap Ar Gebze Haberler

  Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

  Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

  Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

  Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

  TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

  TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

  Bakmadan Geçme

  Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi?
  5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

  5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title