Haberler

Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi tanıtıldı

Güncelleme:

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi, Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde tanıtıldı. Ansiklopedi, 20 ciltten oluşmakta ve Türk edebiyatıyla ilgili 14 bin 109 madde başı, 5 milyon kelime ve 62 bin eseri içermektedir.

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlanan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi'ni tanıtan program düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, 20 ciltten oluşan esere ilişkin davetlilere bilgilendirmede bulundu.

Şimşek, ansiklopedinin, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlandığını belirterek, "20 ciltten oluşan ansiklopedide neredeyse Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın pek çok üniversitesinde çalışan 1100 akademisyenin katkılarıyla, Divan Edebiyatı, Aşık-Tekke Edebiyatı ve Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı olmak üzere üç ana editör grubunun çalışmasıyla ortaya çıkan 14 bin 109 madde başı, 5 milyon civarında kelime ve 62 bin eser yer almaktadır." diye konuştu.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü'nün, yayın hayatına başladıktan kısa süre sonra Türkiye başta olmak üzere 75 ülkeden görüntülendiğini ve bu sayının her geçen gün arttığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Artık aranan maddeler arama motorlarının indekslemesiyle üst sıralarda, pek çok kez de ilk sıralarda yer almaya başlamıştır. Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü, http://teis.yesevi.edu.tr/ adresinde dijital olarak erişime açıktır. Ancak çalışma, sınırlı sayıda da olsa basılı örneğinin elde bulunması düşüncesiyle basılı bir ürün olarak da okuyucu ile buluşmaktadır."

Şimşek, Türk dünyasında bu anlamda yapılan tek eser olduğuna işaret ederek, ansiklopedinin çevirim içi 33 milyon kullanıcı tarafından tıklandığını söyledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Ahmet Yesevi Yunus Emre Viyana Eğitim Kültür Sanat Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

Bakmadan Geçme

D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Nilüfer 23-24 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! 2024 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS B Grubu Genel Kültür ve Yetenek sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Korkuteli, Gazipaşa, Finike 23-24 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hortum nedir, nasıl oluşur? Karada ve denizde hortum oluşur mu?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title