Haberler

Modern İstanbul'u Sultan 2. Abdülhamid Kurdu"

İstanbul Tarih ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Akkurt, Dersaadet Belediye Kanunu ile çağdaş normlarda belediyecilik hizmetinin tüm İstanbul'a verilmeye başlandığını belirterek, "Yani, modern İstanbul'u, Sultan 2. Abdülhamid Han kurdu aslında.

İstanbul Tarih ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Akkurt, Dersaadet Belediye Kanunu ile çağdaş normlarda belediyecilik hizmetinin tüm İstanbul'a verilmeye başlandığını belirterek, "Yani, modern İstanbul'u, Sultan 2. Abdülhamid Han kurdu aslında. Bu kanunla şehrin her yerine hizmet götürülmesi hedeflenmiştir." dedi.

Dernek tarafından Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Dersaadet Sohbetleri"nin konuğu olan Akkurt, "Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Payitahtı" başlıklı sunum yaptı.

Akkurt, 2. Abdülhamid Han'ın İstanbul vizyonundan bahsettiği sunumda, Abdülhamid Han'ın İstanbul ile ilgili eserleri, siyaseti, projeleri ve hizmetlerini anlattı.

İstanbul'un zaman içinde kimliksizleştiğine ve bakımsız bırakıldığına işaret eden Akkurt, Abdülhamid Han'ın, İstanbul'a dair raporlar hazırlattığını aktardı.

İbrahim Akkurt, 2. Abdülhamid Han'ın İstanbul ile ilgili planlarını ikiye ayırmak gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Sultan, mevcut düzensizliğin önüne geçmeye ve yeni yatırımlar yaparak şehri geliştirmeye çalışıyordu. Dersaadet Belediye Kanunu ile çağdaş normlarda belediyecilik hizmeti tüm İstanbul'a verilmeye başlanmıştır. Yani, modern İstanbul'u Sultan 2. Abdülhamid Han kurdu aslında. Bu kanunla şehrin her yerine hizmet götürülmesi hedeflenmiştir. Kurduğu Hamidiye Suları, Darülaceze, Haydarpaşa Tren Garı, Hamidiye Etfal Hastanesi gibi müesseselerle Sultan Abdülhamid Han adeta günümüzde de yaşamaktadır."

Kuduz aşısına 10 bin Frank

Padişah'ın, yatırımlarla devleti güçlendirdiğine dikkati çeken Akkurt, şöyle devam etti:

"Sirkeci Garı Avrupa'dan gelenleri bir şark havası içinde ağırlarken, Haydarpaşa Garı ise Asya'dan gelenlere Avrupai yüzünü gösteriyor. Böylece Osmanlı başkentinin doğu ile batının kesiştiği imajını veriyordu. Bilime önem veren Sultan, 1885 yılında kuduz aşısının bulunmasına sevindi. Pasteur'e 'İnsanlığın hayrına iş yapmıştır.' diyerek, devlet nişanı ile 10 bin frank yardımı bir sağlık heyetiyle Paris'e göndermiştir. Bu heyet 6 ay Paris'te kalarak yeni bilgiler öğrenmiştir."

İbrahim Akkurt, hanedan içerisinde en hayırsever padişahlardan birinin 2. Abdülhamid Han olduğuna vurgu yaparak, "Şehzadeliğinde kazandığı paraların bir bölümünü hastalara, fakir talebelere, askere, toplu sünnet şölenlerine, evi olmayanlara tahsis etmiştir. Günümüzdeki birçok yüksek okul, fakülte ve üniversitelerin temeli Sultan 2. Abdülhamid döneminde atılmıştır. Sultan'a ciddi muhalefet eden Tevfik Fikret ve Namık Kemal, 'Sultan Abdülhamid olmasaydı bu gemi çoktan batardı.' diyerek saygılarını ifade etmişlerdir." şeklinde konuştu.

Yazar İbrahim Akkurt, Abdülhamid Han'ın, başkentin İstanbul'dan Konya'ya taşınmasına karşı çıktığını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sultan, 'Ben, dedem Sultan Fatih'in torunuyum. Hiçbir vakit Bizans İmparatoru Konstantin'den aşağı kalamam. Dedem İstanbul'u alırken, Konstantin askerinin başında savaşa savaşa ölmüştür. Biraderim nereye giderse gitsin fakat o ve hükümet, İstanbul'dan ayrılırlarsa bir daha dönemezler. Ben, Beylerbeyi Sarayı'ndan ayağımı dışarıya atmam. Son nefesime kadar dedem Fatih'in emaneti İstanbul'u savunurum.' diyerek İstanbul'un elimizde kalmasını sağlamıştır."

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Ali Emiri Efendi İbrahim Akkurt İstanbul Kültür Sanat Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

Galatasaray- Lecce maçından kareler ALES NE ZAMAN? || ALES/2 saat kaçta? ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! SON DAKİKA DEPREMLER || Tokat'ta deprem mi oldu? Deprem nerede oldu? LGS 2. Tercihler ne zaman? e-Okul lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 11. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 25 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? 25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri
Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title