Haberler

Kültür, Kalkınmanın İvmesini Artırır"

Abone Ol

Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Kültür Komitesi'nin 2 yıl önce "Dünya Pilot Kültür Şehri" seçtiği Konya'da kültürel faaliyetler devam ediyor.

Dünya Belediyeler Birliği olarak bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Kültür Komitesi'nin 2 yıl önce "Dünya Pilot Kültür Şehri" seçtiği Konya'da kültürel faaliyetler devam ediyor.

UCLG Dünya Teşkilatı Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, Konya'nın tarihi misyonu ve kültürel zenginliğiyle uluslararası kuruluşlara katkı sağladığını söyledi.

UCLG Kültür Komitesi'nin, 2016 yılında Konya'yı "Dünya Pilot Kültür Şehri" seçtiğini anımsatan Akyürek, uluslararası kuruluşlarda Türkiye'yi temsil eden Konya'nın, dünyadaki saygın yerinin her geçen gün pekiştiğini dile getirdi.

Akyürek, kültürel belediyecilik anlamında çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Dünya şehirleriyle farklı iletişim ve diyaloglarla çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bundan sonra da UCLG'nin öngördüğü program çerçevesinde çalışmalar yeni bir boyut kazanacak. Amaçlarımızdan biri yerel, sürdürülebilir kalkınma ve kültürler arasındaki ilişkiyi güçlendirmektir. İlişkilerin güçlendirilmesi ve uygulamaların insanlık deneyiminden yola çıkarak belli bir çerçeveye oturtulması, fiziki alanda düşünülebilecek bir olgudur. Trafik ve ulaşım noktasında dünyanın önemli şehirlerinin aynı kuralları uygulaması halinde daha iyi sonuç alınacaktır. Ancak bizde bu birliktelik henüz sağanmış değildir. Her şehirde farklı uygulamalar mevcut. Standartların her alanda belli bir çerçeveye oturtulması gerekir."

"Kültür kalkınmanın ivmesini artırır"

Kültürle ilgili uygulamaları sivil toplum, özel sektör ve kamu iş birliğiyle gerçekleştirdiklerini anlatan Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sürdürülebilir kalkınmada kültürün rolünü görünür kılmayı amaçlıyoruz. Bu çok önemli bir amaç. Çünkü kültür kalkınmanın ivmesini artırır. Sürdürülebilir şehirlerde kültürel faktörlerin etkisini ve önemini vurgulamak da bir başka amacımızdır. Eskiden belediyelerin rolü, şehrin mahalli ve müşterek ihtiyaçlarının karşılanması olarak tarif edilirdi. Bunlar da yol, su, elektrik ve altyapı, daha sonra da yeşil alanlar, parklar olarak sıralanıyordu. Bunlara daha sonra akıllı şehir boyutu eklenmişti. Günümüzde kimlikli ve karakterli şehir kavramı öne çıkmış durumda. Şehrin var olan kimliğinin güçlendirilmesi ve karakterlerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Karakter de ayırıcı bir özellik olduğu gibi, tarihten gelen birikimin günümüze yansıtılmasıdır. Bu da farklı bir şehircilik kültürünün oluştuğunun işaretidir."

"Önce kültürümüzü anlamak gerekir"

UCLG Kültür Koordinatörü Jordi Pascal da yerel yönetimlerin sesini dünya platformuna taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel tecrübelerini paylaşmasının mümkün olduğuna dikkati çeken Pascal, "UCLG, kültürü sürdürülebilir kalkınmanın bir ayağı olarak görmektedir. Günümüz kaynaklarını sonraki nesillere aktarmanın öneminin de farkındadır. Günümüzü, şehrimiz ve kendimizi anlamak için de önce kültürümüzü anlamak gerekir." diye konuştu.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Mevlana Celaleddin İ Rumi Tahir Akyürek Türkiye Konya Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Eltilerin Savaşı filmi oyuncuları kim? Eltilerin Savaşı filmi konusu, oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title