Haberler

Engel Tanımayan Engelliler Sabah Namazında Buluştu

- Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen etkinlikten görüntüler Beyaz Ay Dernek Başkanı ve eski AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile röportaj Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi engelli Ömer Faruk Morkoç ile röportaj - Engelliler, "Namaza engel yok" etkinliği kapsamında...

- Eyüp Sultan Camii'nde düzenlenen etkinlikten görüntüler

Beyaz Ay Dernek Başkanı ve eski AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile röportaj

Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi engelli Ömer Faruk Morkoç ile röportaj - Engelliler, "Namaza engel yok" etkinliği kapsamında Eyüp Sultan Camii'nde sabah namazında bir araya geldi

İSTANBUL (AA) – Engelliler, "Namaza engel yok" etkinliği kapsamında Eyüp Sultan Camii'nde sabah namazında buluştu.

Türkiye Beyazay Derneği ve "Sabah Namazı Devrimi" organizasyonlarıyla tanınan gazeteci-yazar Adem Özköse tarafından gerçekleştirilen etkinlik kapsamında gece yarısından itibaren bir grup engelli, Eyüp Sultan Camii'nde bir araya gelerek sabah namazı saatini bekledi. Namaz vaktinin girmesiyle engelliler, cemaatle saf tutarak sabah namazını eda etti. Namazın ardından tesbihat yapıldı ve dualar okundu.

Engelli olarak bu saate Eyüp Sultan Camii'ne gelmenin kolay olmadığını anlatan Dernek Başkanı ve eski AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, diğer engelli arkadaşlarıyla buraya gelerek bu manevi atmosferden istifade etmek istediklerini söyledi.

Ayva, farklılıkların engel oluşturamayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bir kere engelliler de tartışmasız bir kuldur. Bunu Cenab-ı Hak'ın bir lütfu, keremi olarak engellileri de engelli kategorisinde değil insan kategorisiyle tarif etmektedir. Bu Abese Süresi de diğer süre ve ayetlerde de değişik vesilelerle zikrediliyor. Dolaysıyla biz herhangi bir dünya bakışının ötesinde kul olduğumuzun farkındayız. Bu dünyanın en şerefli mertebesidir. Çünkü Allah diyor ki başta bütün insanlar eşref-i mahlukattır. Burada engelliler engelsizler diye ayırmıyor. Bu çok önemli bir mertebedir, önemli bir pozisyondur. Yani toplumda kim üstündür değildir bunu tartışmasına bile girmiyoruz. Yani sizin engeliniz olabilir olmayabilir, zengin olabilir olmayabilirsiniz. Eşref-i mahlukat olmanıza mani değildir. Dolaysıyla biz bunun hazzını yaşıyoruz, mutluluğunu yaşıyoruz. Tabii ki buna layık olmak ayrı bir gayret ister ayrı bir azim ister. İnşallah layık olmak istiyoruz."

Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi engelli Ömer Faruk Morkoç ise "Engellere Karşı Engelsiz Şiirler" adlı ilk şiir kitabını, engellilere örnek olmak için yazdığını belirterek engellilerin her şeyi başarabileceğini, bir yerlere gelebileceğini söyledi.

"Engelli olmak engel değildir, iman varsa imkan da vardır." diyen Morkoç, "Devletimiz, milletimiz her türlü imkanı sağlıyor. Her yere girebiliyoruz. Her türlü camide yerimiz var. O yüzden imkanımız var, imanımız da olduğu sürece namazımızı kılabiliriz, oruç da tutabiliriz, hacca da gidebiliriz. Hepimiz Allah'ın iyi bir kulu olmaya çalışıyoruz. Biz buna çabalıyoruz, buna da hiçbir şey engel değildir." dedi.

Yapılan duaların ardından grup camiden ayrıldı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Eyüp Sultan Camii Lokman Ayva Başakşehir Ak Parti Kültür Sanat Haberler

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Bakmadan Geçme

Yalan uyarlama mı, yaşanmış hikaye mi (Kanal D)? #128250 Yalan canlı izle! 28 Mayıs Kanal D Yalan 1. bölüm canlı izle! Yalan son bölümde neler oldu? Kanal D canlı izle! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 28 Mayıs Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! 28 Mayıs Salı yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Indiana Pacers Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 27 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi 27. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 27 Mayıs Mayıs Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Şaban Oğlu Şaban filmi konusu nedir? Şaban Oğlu Şaban oyuncuları ve Şaban Oğlu Şaban özeti! #128250 Şaban Oğlu Şaban nerede çekildi, köşk nerede? Hangi il ve ilçede çekildi? Şaban Oğlu Şaban film çekimleri nerede yapıldı, ev neresi? #128250 Kuş gribi hayvandan insana geçer mi? Kuş gribi etten bulaşır mı? Selahaddin Eyyubi canlı izle! TRT 1 Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi 26. bölüm canlı yayın izleme linki #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! 27 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı! Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680
Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title