Bizim Havalarımız - Hırçın Dalgalardan Kemençe Tellerine Karadeniz Bölgesi - Haberler
Haberi Paylaş

  Bizim Havalarımız - Hırçın Dalgalardan Kemençe Tellerine Karadeniz Bölgesi

  Etkinlik.io - Kültür Sanat
  Bizim Havalarımız - Hırçın Dalgalardan Kemençe Tellerine Karadeniz Bölgesi

  "Bizim Havalarımız - Hırçın Dalgalardan Kemençe Tellerine Karadeniz Bölgesi" ile müzik dolu dakikalar sizleri bekliyor.

  "Bizim Havalarımız - Hırçın Dalgalardan Kemençe Tellerine Karadeniz Bölgesi" ile müzik dolu dakikalar sizleri bekliyor.

  Şef: Zafer Gündoğdu

  Solistler: Zeynep Başkan, Apolas Lermi, İbrahim Can, Ümit Tokcan

  Mavi dalgalar kıyıyı dövüp, yağmur damlaları yemyeşil yapraklara değince başlar Karadeniz ritmi… Bir de buna kuzey ikliminin içinde yeşeren kemençenin, tulumun ve horonun büyüsü eklenince eşsiz bir müzik çıkar ortaya… Karadeniz'in müziği kimi zaman sevdaya dair içli bir yol havasıyla yürek dağlar, coğu zaman da horonuyla elleri ve yürekleri birleştirir… Pek tabii ki gurbet türküleri de bu yöre insanının vazgeçilmezidir; Gurbet dediğiniz ille atlı ya da yaya değil ki; yelkeni cektiği gibi Karadeniz uşağı, deniz gurbetinde alır soluğu…

  "Gemiye cektik yelken

  Biz sefere gider iken

  Dua eyle sevdiceğim

  Geleyim daha erken…"

  Zafer Gündoğdu

  1960 yılında Erzincan'da doğan sanatçı, ilköğrenimini ve ortaöğrenimini Erzincan'da, yüksek öğrenimini ise İstanbul'da tamamladı. 1983 yılında TRT'nin kadrolu sanatçısı olan Gündoğdu, 1994 yılında açılan sınavı kazanarak TRT'nin en genç şefi oldu. 2000 yılında Almanya Köln'de 1300 bağlama, koro, 700 dansçı ve Köln Senfoni Orkestrası ile birlikte Guinness Rekorlar

  Kitabı'na giren "Bin Yılın Türküsü" projesini yönetti. Almanya'da 500 kişilik kadınlardan oluşan bir orkestra koroyla "Kadının Türküsü", Fransa'da "Aşk ile", Avusturya'da "Gençlerin Türküsü" adı altında yabancı orkestralardan oluşan büyük etkinlikler yönetti. Uzunca yıllar aynı kurumda programlar hazırlayıp, yönetmektedir.

  TBMM Özel Ödülü, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği Özel Ödülü, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ödülü gibi çeşitli kurumlardan ödül ve plaketler almıştır. Sanatçının 3 solo albümü ve 3 düet albümü vardır. Ülkemizdeki bir çok sanatçının albümlerinde müzik yönetmenliği yapmıştır. TRT Repertuvar Kurulu, Merkez Kurul Üyelikleri, Kültür Bakanlığı ve çeşitli kurumlarda Jüri Üyeliği yaptı. Yurt içi ve yurt dışında birçok etkinliği ve projeleri yöneten sanatçı, TRT programlarına halen devam etmektedir.

  Etkinlik.io / Kültür Sanat

  Karadeniz Bölgesi, Zafer Gündoğdu, Dalgalar, İstanbul, Kültür Sanat, Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title