Haberler

Balçova'da Uluslararası Halk Dansları Festivali ve Zafer Bayramı Kutlamaları

Güncelleme:

Balçova'da düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin Gala Gecesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla birleşti. Binlerce Balçovalı, Zafer Korteji'nde marşlar söyleyerek yürürken, yabancı konukların gösterileri izleyenleri hayran bıraktı. Ulu Önder Atatürk'ün 'Yurtta barış, dünyada barış' vecizesinin hayat bulduğu gecede, Porto Rikolular halay çekti, Meksikalılar ve Almanlar horon tepti.

Balçova'da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin Gala Gecesi birleşince coşku zirveye çıktı. Binlerce Balçovalı, Zafer Korteji'nde marşlar söyleyerek yürürken, yabancı konukların gösterileri izleyenleri hayran bıraktı. Ulu Önder Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" vecizesinin hayat bulduğu gecede, Porto Rikolular halay çekti, Meksikalılar ve Almanlar horon tepti.

Balçova Belediyesi ve Ege Folklor Eğitim Merkezi (EFEM) iş birliği ile bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Festivali Gala Gecesi Balçova'da büyük coşkuya sahne oldu. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yıl kutlamaları ile birleştirilen program, Ata Caddesi'ndeki kortejle başladı. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, CHP Balçova İlçe Başkanı Murat Aküzüm, İyi Parti Balçova İlçe Başkanı Hicran Helezür, Belediye Meclis Üyeleri, vatandaşlar ve festivale katılan ekipler, Ata Caddesi'nden yürüyüşe başladı. Genç, yaşlı kadın, erkek, çocuk binlerce Balçovalı'nın da eşlik ettiği kortej, İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne kadar marşlar söyleyerek yürüdü. Zafer Korteji'ne ve konuk ülke ekiplerine sevgi gösterilerinde bulunan Balçovalılar, evlerinin balkonundan ve yol kenarından alkış yağmuru ve meşalelerle ile destek oldu.

Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin Gala Gecesi'nde, Meksika, Portekiz, Porto Riko, Almanya, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ev sahibi ülke Türkiye olarak Balçova Belediyesi Efem Gençlik ve Spor Kulübü ekipleri, birbirilerinden güzel yerel oyunları ile Balçovalılara unutulmaz bir gece yaşattı. Özellikle konuk ülke ekiplerinin üç günlük festival süresince öğrenip sahneledikleri Anadolu oyunları izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Porto Rikolular halay çekti, Meksikalılar ve Almanlar horon tepti.

Katılımcı ülke ekiplerine çiçek ve plaket sunduktan sonra teşekkür konuşması yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya "Bizlerin sadece bir Ulusal Bayramı kutladığımızı ve bu kutlamalardan bir süre sonra vazgeçeceğimizi düşünüyorlar. Oysa ki şunu bilmeleri gerekiyor. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ü ve O'nun Kahraman Silah Arkadaşları ile birlikte kurduğu Cumhuriyet'i sonsuza kadar koruyup, yüceltmeye and içtik. Kahramanlıklarla dolu tarihimizi her yıl daha büyük coşkuyla kutlayarak çocuklarımıza miras bırakacağız. Bu vesile ile bu akşam konuğumuz olan dost ve kardeş ülkeleri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta barış, cihanda barış' ilkesi ile ağırlamaktan çok mutlu olduk" diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Balçova Porto Kültür Sanat Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title