Haberler

Bakıra işlediği şahmeran için 12 bin çekiç darbesini müzik eşliğinde ritimle vuruyor

Güncelleme:

Bakıra işlediği şahmeran için 12 bin çekiç darbesini müzik eşliğinde ritimle vuruyorMARDİN Mardin'de varlığını sürdüren bakır işlemeciliği müzikle buluşunca çekiçler ritimle vurulmaya başlandı.

Bakıra işlediği şahmeran için 12 bin çekiç darbesini müzik eşliğinde ritimle vuruyor

MARDİN Mardin'de varlığını sürdüren bakır işlemeciliği müzikle buluşunca çekiçler ritimle vurulmaya başlandı. Şahmeran çalışması 12 bin çekiç darbesinin ritimli vurulmasıyla ortaya çıktı.

Mardin'de bakırcılık mesleği yaşamaya devam ediyor. Ustalar ellerindeki bakırlara mitolojide yılanların şahı olarak bilinen şahmeranı işlerken Mardin'e özgü reyhani müziği eşliğinde çekiçleri ritimle vuruyor. 39 yaşındaki Abdülhamit Özcan, 17 yıldır babasıyla birlikte bakır işlemeciliği yapıyor. Çocukluğunda hayranlıkla başladığı mesleğe çok sevdiği müziği de ekleyince bakır işlemeciliğinde yeni bir ahenk oluşturdu. Sevdiği Mardin şarkıları, reyhani müziği ve yabancı şarkıların ritmine bakıra işlediği şahmeran için 12 bin çekiç darbesi ile ayak uyduruyor.

Çocukluğundan beri babası ile birlikte bu işi sürdürdüğünü söyleyen bakırcı ustası Abdülhamit Özcan, çalışma yaptığı zamanlarda genelde müzik eşliğinde ritim çıkardığını söyledi. Özcan, "Tabi bu yaptığım müzik de sadece tek bir müzik üzerinde değil, farklı müzikleri de çalıyorum. Aynı zamanda istediğiniz her türlü müziği çalıyorum. Reyhaninin Mardin'in yerli müziği olmasıyla onu bakırla birleştiriyorum. Bu sefer ayrı bir şey çıkıyor. Biraz müziğe ilgim var. Müzik benim hobim olduğu için müziksiz çalışamıyorum. Farklı müzikler çıkmaya başladı. Son zamanlarda onlara bakarak biraz ritim uydurmaya başladım. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin de odağı oluyor. Aynı zamanda onun içinde ritimle bakırcılık yapmayı sürdürüyorum. Küçüklüğümden beri bu işi yapıyorum. Yaklaşık 17 yıl oldu" dedi.

"Büyük şahmeran 12 bin çekiç darbesinden oluşuyor"

Hayatı boyunca yaptığı bakırları hepsini müzik eşliğinde ritimle işlediğini belirten Özcan, "Müziksiz hiç yapamıyorum. Müziksiz yaptığım bakır yok, hepsini müzik eşliğinde yapıyorum. Birisi Reyhani birisi ve Feyruz'un şarkıları oluyor. Onları çalıyorum, diğer Mardin müziklerini çalıyorum. Mardin düğünlerinde çalınan müzikleri çalıyorum. Burada çok ilgi görüyorum. Sanatçılardan, sanatkarlardan da yerli ve yabancı turistlerden, onlardan da ilgi görüyorum. Onlardan takdir görüyorum aynı zamanda ben de seviniyorum. Kabataslak hesaplarsak 1 milyonun üzerinde bakır işlemesi yapmışımdır. Daha fazla da belki. Çünkü bir şahmeranı yapmak 12 bin çekiç darbesinden oluşuyor. Bunun gibi sayamadığımız nicesi. Her bir şahmeranı yapmak 12 bin çekiç darbesinden, küçük şahmeranı yapmak ise 5 bin çekiç darbesinden bunu müzik eşliğinde yapıyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Mardin Kültür Sanat Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Bakan Şimşek talimatı vermişti! Bayramın kaymağını yiyen sektörler incelendi, çok sayıda işletmeye ceza uygulandı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Bakmadan Geçme

Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak?
Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title