Haberler

"15/07 Şafak Vakti" filminin galası Atlas Sineması'nda yapıldı

Güncelleme:

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan "15/07 Şafak Vakti" filminin galası Atlas Sineması'nda yapıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan "15/07 Şafak Vakti" filminin galası Atlas Sineması'nda yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen, Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşananlara odaklanan filmin galasına siyaset ve sanat dünyasından isimlerin yanı sıra filmin yönetmeni, yapımcısı ve oyuncuları katıldı.

Gösterim öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu Erkan Petekkaya, çok heyecanlı olduğunu belirterek, sorumluluk isteyen bir işe imza attıklarını söyledi.

"Türk halkı çok atik davranıp bu işi anında çözmüştür"

Petekkaya, 15 Temmuz darbe girişiminde sokağa çıkan insanlara büyük şükran duyduğunu ifade ederek, "Bu asla unutulmaması gereken çok önemli bir gündür. Çocuklarımızın, torunlarımızın unutmaması gereken bir olaydır. Türk milleti, Türk halkı çok atik davranıp bu işi anında çözmüştür. Böyle bir millet de bence dünyada yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

Filmi bir belge olsun ve bundan sonra böyle bir hadise yaşanmasın ümidiyle çektiklerini vurgulayan Petekkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu filmin başarısının yarısından çoğu yardımcı oyuncu arkadaşlarımızındır. Gerçekten onların coşkusu olmasaydı biz bu filmi çekemezdik. Çünkü bu Türk halkının filmidir. Bizler figürandık, o gün Türk halkı başroldü. Zannediyorum 360 sinemada gösterime girecek. Dilerim herkes izler. O gece yaşananları yansız anlattık. İçinde hiçbir siyasi, politik bir şey yoktur. Gerçek neyse onu çektik. O gün sokağa çıkan herkes sayesinde şu an buradayız. O gün şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Sokağa çıkan herkesten Allah razı olsun."

Yönetmen Volkan Kocatürk AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakın tarihin en önemli olaylarından birini anlatmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, 1000 kişilik yardımcı oyuncu kadrosuyla 28 bin metrekarelik bir alanda çalıştıklarını söyledi.

15 Temmuz'a yetiştirmek yoğun çaba gösterdiklerinin altını çizen Kocatürk, "Tüm Türkiye canını ortaya koydu. O sebeple biz çatışmaların yoğun olduğu iki lokasyona fokuslandık. Bütün ülkede gösterilen reaksiyonu temsili olarak 2 yerde özetlemeye çalıştık." dedi.

"Beni heyecanlandıran şey siyaset üstü bir film olmasıydı"

Oyuncu Ferhat Yılmaz da filmde çok kritik bir rolü üstlendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Senaryo ilk geldiğinde beni heyecanlandıran şey siyaset üstü bir film olmasıydı. Bir halk hareketi ruhunu veriyordu. Emperyalizme karşı herkes tek vücut dışardaydı. Çanakkale'de cephede savaşırken kimse birbirine partisini sormadı. Belki de cumhuriyet tarihinin en kritik en vahim olayıydı. Gerçek olan bir olayı aynı şekilde gerçek yapmak inanılmaz bir şeydi. Onu başardığımızı düşünüyorum."

Oyuncu Burak Haktanır, filmin vizyona girmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, çok emek verilen bir film ortaya koyduklarını dile getirdi.

Oyuncu Sibel Aytan ise böyle bir filmde rol aldığı için mutlu olduğuna vurgu yaparak, "Her şeyden önce Türkiye'nin yakın tarihinde böyle önemli bir olayın hikayesinin anlatımında bir parça olabilmek bir oyuncu olarak benim için çok kıymetli. Çok özel bir sahnem var ve 'Türkiye Geçilmez' diyorum." dedi.

Film için Türkiye'nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi

Yönetmenliğini Volkan Kocatürk'ün üstlendiği filmin başrollerini Erkan Petekkaya, Baran Bölükbaşı, Tugay Mercan, Serkan Ercan ve Nazan Diper üstlenirken, oyuncular arasında Aslıhan Karalar, Doğa Özüm, Ferhat Yılmaz, Deniz Bolışık ve Hatice Sibel Aytan yer alıyor.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen film, Çengelköy'de pastane işleten Cevdet (Erkan Petekkaya) ve çocuklarının öyküsünü merkeze alıyor.

Siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde bir anda darbeci askerlerle karşı karşıya gelen Cevdet'in yolu, işine geç kalan güvenlik görevlisi Güray (Tugay Mercan) ve küçük kızıyla birlikte köprüde sıkışıp kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve diğer vatandaşlarla kesişir.

Aynı anda Cevdet'in oğlu Yusuf (Baran Bölükbaşı) da Çengelköy'de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle birlikte darbecilere karşı mücadeleyi sürdürmektedir. O sırada hastanede ise doktor Aysel (Deniz Bolışık), sabaha kadar darbeciler tarafından vurulan vatandaşları kurtarmak için çaba göstermektedir.

Hazırlıkları Kasım 2020'de başlayan film için Türkiye'nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12 biner metrekarelik kapalı alana inşa edildi. Film için toplam 24 bin metrekare kapalı alan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021'de başlayan dekor inşa çalışması 40 günde tamamlandı ve 15 Mart'ta filmin çekimlerine geçildi. 8 hafta süren çekimler boyunca, 150 kişilik ekip ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu görev alırken, 1250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanıldı.

Filmin yapımcılığını Rafadan Hayat Film, ortak yapımcılığını ise TRT üstlenirken Koza Altın, İstikbal, Halkbank ve Ziraat Bankası da filme sponsor oldu.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

15 Temmuz Kültür Sanat Haberler

Hayali üniversite iddiası! Diplomalar sahte, rektör ise profesör değil lise mezunu çıktı

Hayali üniversite iddiası! Diplomalar sahte, rektör ise profesör değil lise mezunu çıktı

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

Bakmadan Geçme

TFF BAŞKANLIK SEÇİMİ 2024 | TFF başkanlık seçimi ne zaman, kimler aday olacak? Beşiktaş- Dinamo Zagreb maçı saat kaçta, nerede oynanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı! 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz'da noterler, bankalar, kargolar açık olacak mı? İstanbulkart abonman ne kadar, tam basım kaç TL? İstanbul metro, otobüs, Marmaray ne kadar basıyor? KPSS Lisans sınava giriş belgesi nasıl alınır? KPSS sınavı saat kaçta başlayacak? Instagram çöktü mü, sorun nedir? Bugün 12 Temmuz Instagram sorun mu var? Instagram öne çıkanlar gözükmüyor! Instagram'da sorun mu var? KPSS LİSANS OTURUMU NE ZAMAN? KPSS Lisans sınavı giriş belgesi sorgulama ekranı! KPSS kaç dakika? Kilis tava nasıl yapılır? Kilis tava malzemeleri neler? Masterchef kilis tava tarifi! #129368 Hafta sonu hava nasıl olacak? 13-14 Temmuz Hava Durumu raporu! İstanbul ve Ankara'ya yağmur yağacak mı? Shelley Duvall kimdir? Shelley Duvall öldü mü, ne oldu? İstanbulkart öğrenci bir basım kaç TL? İstanbul toplu ulaşım fiyatları ne kadar? İETT, metro, metrobüs, Marmaray, vapur ne kadar basıyor? İbrahim Tatlıses'in hastalığı nedir, ne ameliyatı olacak? İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu nasıl? Öğrenci kartı için yaş sınırı var mı? İstanbul öğrenci kartı kimlere verilir? 30 yaş üstü öğrenci akbili ne kadar? İstanbulkart başvuru ekranı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'den döndü mü? Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington'a neden gitti?
Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

title