Koah, Kanser ve Kalp Krizi Kadar Öldürücü - Haberler
Haberi Paylaş

Koah, Kanser ve Kalp Krizi Kadar Öldürücü

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yaşam
Koah, Kanser ve Kalp Krizi Kadar Öldürücü

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya, "KOAH olarak bilinen Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı’nın en büyük sebebi sigaradır.

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya, "Koah olarak bilinen Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı'nın en büyük sebebi sigaradır. KOAH, en az akciğer kanseri ve kalp krizleri kadar öldürücü olan bir hastalıktır" dedi.

Mart ayının ilk haftasının "Yeşilay Haftası" olarak kutlandığını, bu nedenle insanların sigaradan uzak durulması gerektiğini hatırlatan Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya, "KOAH olarak bilinen Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı'nın en büyük sebebi sigaradır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ya da kısa ismiyle KOAH, ilerleyici nefes darlığına yol açan kronik bir solunum yolları hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre dünyada 600 milyon KOAH'lı vardır. Ülkemizde ise 3 milyon kadar KOAH' lı olduğu tahmin edilmektedir. KOAH, en az akciğer kanseri ve kalp krizleri kadar öldürücü olan bir hastalıktır. KOAH' ın 20 yıl içinde en çok ölüme yol açan üç hastalıktan biri olacağı ve bu hastalıktan yılda 8 milyondan fazla kişinin öleceği tahmin edilmektedir" diye konuştu.

Dr. Şevket Özkaya, "KOAH oluşumunda, sigaraya başlama yaşı, sigara içme süresi, içilen sigara sayısı çok önemlidir. Puro, pipo, nargile içilmesi de KOAH için risk oluşturur. KOAH oluşumunda sigara cinsinin bir önemi yoktur. Filtreli, filtresiz, light veya mentollü bütün sigaralar zararlıdır. Özellikle de gençlerimizin sigara, içki, uyuşturucu ve öteki bağımlılık yapan zararlı maddelere ulaşmasını önlemeye çalışmalıyız. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanan kişinin kendisine, ailesine ve çevresine zarar verdiğini gençlere anlatmakla tüm toplum sorumludur" şeklinde konuştu. - SAMSUN

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title