Kisecik Kanyonu Doğa Tutkunlarını Bekliyor - Mersin

Kisecik Kanyonu Doğa Tutkunlarını Bekliyor - Mersin

Mersin'in Çamlıyayla ilçesine bağlı Kisecik Mahallesi'ndeki "Kisecik kanyonu", doğal güzellikleri ve zorlu yürüyüş parkuruyla doğa sporlarına ve fotoğrafa ilgi duyanların son dönemlerde yeni gözdesi haline geldi.

DERVİŞ ÇÖMEZ - Mersin'in Çamlıyayla ilçesine bağlı Kisecik Mahallesi'ndeki "Kisecik kanyonu", doğal güzellikleri ve zorlu yürüyüş parkuruyla doğa sporlarına ve fotoğrafa ilgi duyanların son dönemlerde yeni gözdesi haline geldi.

Tarihi ve doğal güzellikleri, 321 kilometrelik sahil şeridiyle yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gören Mersin, deniz, kültür ve inanç turizminde farklı imkanlar sunuyor.

Tarsus'tan Anamur'a kadar uzanan hatta, birçok imkanı barındıran kent, son dönemlerde bilinilirliği artan Kisecik kanyonuyla farklı bir alanda da söz sahibi olmaya aday.

Çamlıyayla ilçesine bağlı Kisecik Mahallesi'nde yer alan kanyon, dik yamaçlar arasındaki zorlu parkuru ve yeşil doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Parkuru baştan sona yürüyerek yaklaşık 6 saatte geçilebilen kanyon, doğa sporları tutkunlarının son dönemlerdeki yeni gözdesi haline geldi.

Yeşil ve mavinin farklı tonlarına sahip olması nedeniyle fotoğraf meraklılarının da uğrak yerleri arasına giren Kisecik kanyonu, serinliği ile sıcak havalarda bunalan Mersinlilerin hafta sonu için alternatif gezi rotaları arasına girdi.

Zaman zaman salla geçilen noktaları da olan kanyonda, sarp kayaların arasında akan soğuk suda yüzme imkanı da bulunuyor.

"Maceraseverler için adrenalin yüklü"

Kisecik Mahallesi muhtarı Fehmi Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanyonun vatandaşlar arasında "Saklı cennet" olarak anıldığını belirterek, son yıllarda bu bölgeye ilginin artmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kisecik kanyonunun daha fazla tanıtıma ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:

"Tanıtım eksikliğimiz ve kanyona ulaşım sorunumuz var. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a yolun yapılması için başvuruda bulunduk. Burası için proje hazırlayacaklarını belirttiler. Eğer ulaşım daha rahat sağlanır ve de gelenler için dinlenme tesisleri yapılırsa hem yurt içinden hem de yurt dışından insanların akın akın buraya geleceğine inanıyorum. Kanyonun içerisi macera severler için adrenalin yüklü bir yer. Tüm doğa gezginlerini ve doğaseverleri kanyona geziye bekliyoruz."

Doğa fotoğrafçısı Rifat Gürbüz rehberliğinde kanyonu gezen Erdemli Ayyıldız Doğa Gezginleri Derneği üyeleri de kanyona hayran kaldıklarını belirtti.

Dernek başkanı Ferhat Adalı, Kisecik kanyonunun daha çok tanıtılması için gezi düzenlediklerini ifade ederek, "Buraya ilk kez gelen çok sayıda üyemiz vardı. Geldiklerinde kanyonun doğal atmosferine adeta hayran kaldılar. Tüm doğa tutkunlarını buraya gelmeye davet ediyoruz." dedi.