Kısa Film Festivali Başlıyor

Kısa Film Festivali Başlıyor

26.04.2011 15:01 | Son Güncelleme: 26.04.2011 15:01
Kısa Film Festivali Başlıyor

9. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali; Yalova Belediyesi, Bakırköy Sanatçılar Derneği (BASAD) işbirliği ile 27- 30 Nisan 2011 tarihleri arasında Yalova'da yapılacak.

Film gösterimleri ve etkinlikler; Yalova Belediyesi Meclis Salonu'nda, Sergiler ise; Yalova Güzel Sanatlar Merkezi'nde yapılacak. 'Yürüyen Köşk' Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması sonuçları, 25 Nisan 2011 tarihinde duyurulacak, ödül töreni 30 Nisan 2011 saat 19:00'da başlayacak. Çeşitli ülkelerden çevre temalı kısa filmlerin yer aldığı uluslararası gösterimler, ulusal çevre temalı kısa film yarışmasının yanı sıra, çeşitli sergi, açıkoturum ve söyleşi, müzik dinletileri gibi birçok etkinlik festival kapsamında olacak. Ayrıca, çocuklardaki çevre bilincini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla yapılacak özel gösterimler de festival kapsamında yer alacak. Çevre Film - Vural Çavuşoğlu tarafından her yıl düzenlenen festival, Yalova Belediyesi katkılarıyla BASAD (Bakırköy Sanatçılar Derneği) işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilecek. Festival; aynı zamanda, Cervantes İspanya Kültür Merkezi- Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu- Goethe İstanbul Alman Kültür Merkezi- İtalyan Kültür Merkezi tarafından da destekleniyor.

'HALKIMIZI FESTİVALE DAVET EDİYORUZ'

Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal, festivalin ilimizde yapılmasının tanıtım açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi; "Daha önce Çevre Film tarafından İstanbul'da her yıl düzenlenen çevre konulu kısa film festivalini Yalova'da düzenleyerek, ilimizin tanıtımına da katkı sağlamaktayız. 1930'lu yıllarda, dünyada henüz çevre sorunlarından söz edilmemişken, dünyaya çevre duyarlılığı konusunda ilk örnek yapı olan 'Yürüyen Köşk' festival kapsamındaki yarışmaya da adını verecektir. Atatürk'ün bir ağacın dalına verdiği önem, gelecek nesillere aktardığı çevre dersi, bugün de en çok ihtiyaç duyulan konuların başında bulunmaktadır.

Yalovamızda gerçekleştirilecek Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'ne; sanatsever, çevreye duyarlı halkımızı davet ediyor, bu güzel kültür etkinliğinin ilimizin tanıtımına katkı sağlamasını bekliyoruz."

5 ÜLKEDEN 60 ÇEVRE TEMALI KISA FİLM GÖSTERİLECEK

Yalova Belediyesi, yeni dekore edilen Meclis Salonu'nda yapılacak film gösterimlerinde, Türkiye, İspanya, Almanya, Hollanda ve İtalya'dan çevre temalı kurmaca belgesel ve canlandırma türlerinde toplam 60 çevre temalı kısa film yer alacak. Gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

'YÜRÜYEN KÖŞK' YARIŞMAYA ADINI VERDİ

Festival kapsamında her yıl düzenlenen "Ulusal Çevre Film Yarışmasın bu yıl; çevre konusunda 1930'larda henüz dünyada çevre sorunlarından söz edilmemişken, Atatürk'ün uygulaması ile dünyaya çevre duyarlılığı konusunda ilk örnek olan "Yürüyen Köşk" adı ile yapılacak. 27 Nisan'da başlayacak yarışmanın ödül töreni; 30 Nisan 2011 günü saat 19:00'da gerçekleştirilecek.

Çevre temasını doğrudan ya da dolaylı işleyen kurmaca, belgesel ve canlandırma türündeki kısa filmlerin kabul edildiği ulusal düzeydeki yarışmanın bu yılki seçici kurul üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır:

ÖN SEÇİCİ KURUL:

Berra Yılmaz ( Sanat Trihçisi), Ergin Gülen (Karikatürist), Melikcan Zaman (Müzik Direktörü),Gülcihan Yelkenci (Yönetmen Yard.)

SEÇİCİ KURUL:

Binnur Feyizli (Tv Yapımcısı-Yönetmen), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Hale Soygazi (Oyuncu), Hayri Çölaşan (Görüntü Yönetmeni), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Üstün Asutay (Tiyatro Sanatçısı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen)

ÖZEL GÖSTERİMLER

Bu yıl festival için , kendi konularında Türkiye'de ilk oluşturan 2 ayrı özel program da hazırlandı.

"Çevre ve Çocuk": İlköğretim öğrencilerine yönelik, çevre temalı eğitici ve eğlendirici kısa filmlerden oluşan 'FIRTINA ÇOCUKLAR- LİMBO' serisinin ilk 5 bölümü ve 2 ayrı programla gösterime alındı.

"Çanakkale ve Nusret": Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu'nun yaptığı, Çanakkale Deniz Savaşları ve Nusret Gemisi'nin konu edildiği 23 dakikalık belgesel film, festivalin ödül töreni öncesi 30 Nisan 2011 tarihinde 19:00'da izleyicilerle buluşacak.

ÇEVRE TEMALI SERGİLER

Karikatürist Ergin Gülen'in festival için özel hazırladığı yağlı boya karikatürlerden oluşan sergisi ile BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği)ve Yalova Ressamlar Derneği tarafından ortak hazırlanan çevre ve doğa temalı resim ve heykel sergisine toplam 25 sanatçı katılacak. Sergiler, Yalova Güzel Sanatlar Merkezi- Resim Galerisi'nde festival boyunca açık olacak.

MÜZİK DİNLETİLERİ VE SÖYLEŞİLER

Prof.Dr Orhan Kural ile 'Yaşanabilir Bir Çevre İçin Elele' adlı müzikli diali özel söyleşisi, 29 Nisan 2011 saat 19:00 'da Yalova Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılacak.

Yine aynı salonda yapılan film gösterimleri öncesi Konservatuar Müdürlüğü organizesi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kısa Film Festivali Başlıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 16:12:26. #1.14#
title