Kayseri Şeker'de 12 Bölgeyi Kapsayan Çiftçi Eğitim Programlarına Start Verildi - Haberler
Haberi Paylaş

Kayseri Şeker'de 12 Bölgeyi Kapsayan Çiftçi Eğitim Programlarına Start Verildi

Kayseri Şeker'de 12 Bölgeyi Kapsayan Çiftçi Eğitim Programlarına Start Verildi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Kayseri Şeker Fabrikası 2015-2016 döneminde Şeker Pancarı ekimi yapacak olan çiftçilerle yapılan sözleşmelerin ardından şeker pancarının verimini artırmak, hastalık ve zararlılara karşı duyarlılıkları artırmak amacıyla Kayseri, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Nevşehir illerini kapsayan 12 bölgede çiftçi eğitimleri Boğazlıyan’da başladı.

Kayseri Şeker Fabrikası 2015-2016 döneminde Şeker Pancarı ekimi yapacak olan çiftçilerle yapılan sözleşmelerin ardından şeker pancarının verimini artırmak, hastalık ve zararlılara karşı duyarlılıkları artırmak amacıyla Kayseri, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Nevşehir illerini kapsayan 12 bölgede çiftçi eğitimleri Boğazlıyan'da başladı.

Boğazlıyan çiftçi eğitim seminerine Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Üyeler İlhan Argun, Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyesi Menderes Baran, Kooperatif Müdürü İsmet Aksoy, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Başkan Vekili Atilla Yalçın, Üye Niğmetullah Sevim, Fabrika Genel Müdürü Levent Benli, Genel Müdür Yardımcılarından Osman Canıtez, Bilal Karaköse, Bölge ve Ziraat Müdürleri, Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, yanı sıra Boğazlıyan ve bölge çiftçileri katıldı.

Boğazlıyan Çiftçi eğitim seminerinde konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay Başkan, "Bu sene ki eğitimlerimizin konusu tohum ve organik gübre ile ilgili olacağını belirterek, Aziz çiftçi kardeşlerim; Kampanyayı bitirdik böylece yeni bir kampanyanın da yeni bir başlangıcını yapmış oluyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Bu eğitimlerle çalışmalarla kampanya dönemimiz başladı. Geçen sene bazı sıkıntılar yaşadık hep beraber. Kışın yağışın olmaması arkasından sıcaklığın olmasının getirdiği bir takım olumsuzluklar, verime ve şeker oranına etki etti ve bunları beraber göğüslemeye çalıştık. Tabi problemlerin yanında şuna da şükrediyoruz Türkiye 'de en yüksek şeker oranı bizim bölgemizde gerçekleşti bu bizim açımızdan bir teselli oldu" dedi.

Başkan Akay ayrıca; gübre sevkiyatının başladığını, 2 Mart itibari ile motorin dağıtımına başlanılacağını ve 20 Şubat'ta ödenecek pancar bedellerini de 17-18 Şubat günlerinde ödeneceğinin müjdesini verdi.

Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ise, "Amacımız işçiliği azaltıp sizin gelirinizi arttırmak. Bunu arttırırken de teknik olarak, ziraat olarak tarımsal olarak da size neler verebiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. ALS diye yeni bir sistem var; dayanıklı bir tohum yabancı otu, pancar hariç bütün bitkiyi öldürüyor. 2017 yılında bu tohumu sizin hizmetinize sunacağız. Bu tohumları getirdiğimizde 20 cm aralıklı ekmenizi isteyeceğiz. Dolayısı ile çapayı ortadan kaldıracağız. Hemen akabinde sıra arasını yapan çapa makinesini getireceğiz. Böylece işçilik masraflarınızı düşüreceğiz" diye konuştu.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanvekili Atilla Yalçın da, "Bu seminerler bizim çiftçimiz için çok faydalı oluyor. Özellikle tohum ve gübre konusunda çok faydalı oluyor. İnşallah hayırlı uğurlu olur" dedi.

Kayseri Şeker Fabrika Yönetim Kurulu Üyesi Niğmetullah Sevim ise, "Çiftçiye büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Bu sene inşallah hayırlı uğurlu olur. İnşallah çiftçi bunlardan sebeplenir. Kendilerini ve bizlerin gelişmesi açısından bu tür seminerler iyi oluyor" ifadelerini kullandı.

KWS Kayseri Bölge Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Adem Akça da, "Şeker pancarından nasıl daha fazla kazanılır noktasında tarımla ilgili yapılan hataların giderilmesi adına çalışmalar yapmaktayız. Bu bölgede çiftçilerimizin tohum ya da gübre konusunda dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini görüyoruz. Çiftçiler her noktada bilgileniyor, bize sürekli sorular soruyor. Bu da Türk tarımında iyi bir noktaya geldiğimizi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Hexaferm Kayseri Satış Müdürü Ziraat Mühendisi Murat Öcal ise, "Türk Çiftçisi tarlaya çok giriyor. Bir çok işlemi bir seferde yapmaya alışmalı. Tarlaya her giriş bir masraftır. Çiftçilerimiz sahte gübrelere dikkat etmeliler. Türk Çiftçisinin kurtuluşu Birlik ve beraberliktedir. Bu nedenle Kooperatifleşmeye büyük verilirse yüksek verim ve yüksek kalite yakalanır" dedi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu da, "Bu tip seminerler çiftçi açısından faydalı seminerlerdir daha sık aralıklarla yapılması gerekir. Çünkü çiftçimiz bir çok konuda bilinçsiz gerek gübre gerek tohum kullanımı, bunların fiyat durumu açısından . Bu gibi seminerlerin sayısının artarak daha sık yapılıp çiftçiye bilgi verilmesi önemlidir. Gidişatı iyi buluyoruz. Seminerimiz de çiftçiye dağıtılacak gübre fiyatları açıklanacak asıl önemli olan gübre fiyatları . Kayseri Şeker olarak çiftçiye bin ton gübre dağıtılıyor tarımsal giderlerin başında gübre fiyatları çok önemli . İnşallah Kayseri Şeker yönetimi uygun fiyat açıklar bizde memnun oluruz" açıklamasında bulundu.

Çiftçi, Abdülkadir Eryılmaz ise, "Çiftçi bilgilendirme eğitimleri güzel. Geleceğe yönelik değişik tohumlar gübreler keşfetmemize vesile oluyor. 15 senedir pancar ekimi yapmaktayım" dedi.

Yeşilhisar köyünden çiftçi Emin Kılıç da, "30 yıldır pancar çiftçisiyim. Çiftçi eğitim seminerleri sayesinde çiftçiler daha da bilinçlendi. Boğazlıyan'da ve Yeşilhisar köyünde pancar deyince ne akla gelir kaynağımız ve Yeşil altın diye tabir ettiğimiz Pancar geliyor" ifadelerini kullandı. - KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Kayseri Şeker Fabrikası 2015-2016 döneminde Şeker Pancarı ekimi yapacak olan çiftçilerle yapılan sözleşmelerin ardından şeker pancarının verimini artırmak, hastalık ve zararlılara karşı duyarlılıkları artırmak amacıyla Kayseri, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Nevşehir illerini kapsayan 12 bölgede çiftçi eğitimleri Boğazlıyan’da başladı.

title