KASKİ, 22 sondaj kuyusu açacak

KASKİ, 22 sondaj kuyusu açacak
Anadolu Ajansı / Esma Küçükşahin - Haberler | Güncel

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü'nde 22 adet sondaj kuyusu açacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü'nde 22 adet sondaj kuyusu açacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, KASKİ Genel Müdürlüğü, merkez ve ilçelerde ortaya çıkabilecek içme suyu ihtiyacını karşılamak için yeni su kaynakları arayışına girdi.

Bu doğrultuda bölgelerdeki içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere yapılan jeofizik çalışmalarla belirlenen noktalarda merkeze 8, ilçelere ise 14 adet olmak üzere toplam 22 adet sondaj kuyusu açılmasına karar verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, kuyulardan çıkarılacak suların kalitelerinin yüksek olması için bölgeler taranarak, gerekli analizlerin yapıldığını belirtti.

Küresel ısınma ve artan su tüketimi nedeniyle tatlı su kaynaklarında azalma yaşandığına, bununla birlikte Kayseri özelinde ise ana su kaynağı olan yeraltı sularının seviyesinde ciddi azalma gözlendiğine dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti:

"Kentimizde 30 yıllık süreçte ihtiyaca cevap verecek kadar suyumuzun olduğu öngörülmektedir. Buna rağmen yaşanabilecek kuraklık durumları için alternatif su temin kaynakları çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda geleceğimiz için içme ve kullanım suyu ihtiyacını karşılayacak yeni sondaj kuyularını yoğun çalışmalar sonucunda kentimize kazandırdık. Açılan yeni sondaj kuyuları sayesinde şehir merkezinde kapasite artırımına gidilmiş olacak. Ayrıca açılacak kuyular sayesinde yaklaşık 70 bin kişinin su ihtiyacının karşılanacağını tahmin ediyoruz. Bu sayede merkez ve ilçelerde su sıkıntısı yaşayan mahallelerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde gidermiş olacağız."

KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından sondaj kuyusu açılacak mahalleler ve ilçeler şu şekilde:

"Melikgazi ilçesi, Mimarsinan Demokrasi, Gürpınar, Ağırnas, Konaklar. Kocasinan ilçesi; Güneşli, Beydeğirmeni, Obruk, Molu. İncesu ilçesi; Sarıkürklü. Pınarbaşı ilçesi; Bahçecik, Artmak, Kurttepe, Kılıç kışla( İğdeli mezrası), Aşağı Beyçayır. Sarıoğlan ilçesi; Kızılpınar, Karaözü. Sarız ilçesi; Mollahüseyinler. Tomarza ilçesi; Avşarsöğütlü. Develi ilçesi; Gümüşören. Yeşilhisar ilçesi; Derbentbaşı, Karacabey Mahallesi (2 adet)."

KASKİ, 22 sondaj kuyusu açacak

Kaynak: Anadolu Ajansı / Esma Küçükşahin

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title