K.kore: Guam Adası'nı Vurma Planı Ağustos Ortasında Hazır

K.kore: Guam Adası'nı Vurma Planı Ağustos Ortasında Hazır

Euronews.com - Haberler | Dünya

Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore arasındaki söz savaşı giderek sertleşiyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore arasındaki söz savaşı giderek sertleşiyor.

Kozey Kore Pasifik Okyanusu'nda Amerika Birleşik Devletleri'ne ait Guam Adası'nı orta menzilli balistik füzelerle vurma planının ağustos ortasında hazır olacağını açıkladı.

Kuzey Kore'nin resmi haber sitesine konan açıklamada Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın mantıklı düşünmekten mahrum olduğu ve böyle birinin ancak kaba kuvvetten anlayacağı vurgulandı.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Kıdemli Analisti Jim Schoff saldırı ihtimalini düşük buluyor:

"Kuzey Kore'nin Guam'a saldıracağını düşünmüyorum. Bu değerlendirmemde rahatım, ama füzelerin test atışlarını şu ana kadar yaptıkları gibi Kuzey Kore'ye yakın mesafelerde değil de atıyorum Guam ya da Kaliforniya münhasır ekonomik bölgelerine yapabilirler. Bu da elbette Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyasi realiteyi değiştirir."

ABD Başkanı Donald Trump önceki gün Kuzey Kore'nin daha fazla ileri gitmemesini yoksa gazapla karşılaşacaklarını belirtmişti. Bu açıklama Pyongyang yönetimini daha da kızdırırken bölge ülkelerinin endişelerini arttırmıştı.

Skoff bu durumun Çin'in ve müttefik Güney Kore ve Japonya'nın kafasını ABD'nin gerçek politikasının ne olduğu konusunda daha da karıştırdığını düşünüyor:

"Japonya ve özellikle Güney Kore hemen komşu durumdalar ve biz artık daha fazla hoş göremeyiz diyerek askeri bir müdahalede bulunursak misilleme hamleleri onlara yönelecektir."

Her iki ülkeden karşılıklı tehditler giderek yükselirken Beyaz Saray dışında da bir grup gösterici Kuzey Kore ile savaşa girmek yerine diplomatik görüşmelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Auteur:

Tags: Gepost: 10 augustus 2017

Kaynak: Euronews.com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title