İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

Demirören Haber Ajansı / Nevra Uçkaç - Haberler | Güncel
İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İZMİR'de 30 Ekim'de 115 kişinin ölümüne neden olan yıkıcı depremin ardından riskli bölgelerden kaçış başladı.

İZMİR'de 30 Ekim'de 115 kişinin ölümüne neden olan yıkıcı depremin ardından riskli bölgelerden kaçış başladı. Vatandaşlar güvenli olması için kayalıkların üzerine konumlanmış daireleri tercih ederken ev sahiplerinin kira bedellerinde yaptığı artış tepkilere neden oldu. Fiyatların 2 yada 3 bin liradan 4 bin civarına yükseldiği belirtiliyor.

İzmir'de can ve mal kaybına neden olan depremin ardından evleri yıkılan ya da hasarlı binalarda oturanların taşınma telaşı devam ediyor. İzmir Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Gönül Vural özellikle Bayraklı'dan gitmek isteyenlerin zemini sağlam, kayalık kesimleri tercih ettiğini belirterek Atatürk Mahallesi, Evka 3, Evka 4 gibi yerlere talebin arttığını vurguladı. Yeşilyurt, Buca, Çiğli bölgelerinde de ev arayışı olduğunu dile getiren Vural, deprem yönetmeliğine göre yapılan yeni binalara yönelişin arttığına dikkat çekti. Vural, "Bayraklı, Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet Mahallesi'nde hasarsız binalardaki insanlar dahi korkup burayı terk etme yolunda. Her binada ikişer, üçer taşıma şirketi görüyoruz. Kiralık ev bulmakta zorluk çekiyorlar. Bazı mal sahipleri fiyat artışlarına gidiyor. Herkesi aynı kefeye koymamalı. Kimileri de depremzedeler için 'kışı geçirsin kira ödemesin' diyor. Ama Atatürk Mahallesi, Evka 3 Evka 4 gibi yerlerde fiyatların 300 ile 1000 lira arasında değiştiğini gözlemliyorum. 2 bin, 3 bin civarında olan yeni evler de şu anda 4 binlere çıktı. Eskiler daireler ise bin 600 lira iken 2 bin, 2 bin 200 liraya kadar yükseldi" dedi. Emlakçı Aytekin Delibaş da bazı ev sahiplerinin depremi fırsat bulduğunu söyleyerek şunları anlattı:

"Kendi binası yıkılmış bir vatandaş bir ev buluyor ve ev sahibiyle bin 800 liraya anlaşıyor. Kaporasını çekmek üzere bankaya gittiğinde, karşısındaki ev sahibi 'oğlum bu eve 2 bin 200 dedi' diyor. Aradaki emlakçı zor durumda kalıyor. Kontratı yapıp o fiyattan tutmak zorunda kalıyor vatandaşlar. Çünkü çadırda yaşayanlar var. Mansuroğlu'nda fiyatlar 2 bin bandındaydı şu anda 3 bin TL'ye yükseldi. Bazı ev sahipleri de 2 bin liralık evini 2 bin 500'e yükseltti. Anahtarı kendisine iade edip empati yapmasını istedik. Her gün 100'e yakın telefon alıyoruz. Binlerce kişi mağdur. Mansuroğlu'nda 30'u geçmez yeni bina sayısı. Kemalpaşa Ulucak gibi yerlerde müstakil evler öncelikli. Bulamayan 2-3 katlı apartmanlara yöneliyor. Yüksek binalara kimse girmek istemiyor."

EVLERİNİ BIRAKIP KİRAYA ÇIKTILAR

Yaşanan üzücü olayları fırsat bilenlere tepki gösteren Ayten Salman da satılık ev fiyatlarının da arttığını belirterek, "Birebir yaşadım. Satılık ev düşünüyordum. 725 bin lira rakam telaffuz edildi, iki gün evi göstermediler. Sonra evi görmek istediğimi söyledim. Fiyatın 850 bin liraya çıktığını duydum. Maalesef benim gibi birçok insan bunu yaşıyor" dedi. Depremin ardından evine giremediğini anlatan Ayşe Erdoğmuş da Bayraklı'da kendisine ait bir konutta kalmasına karşın evinden taşınmak zorunda kaldığını belirtti. Geçici süreyle kızının evine taşınan Erdoğmuş, Atatürk Mahallesi'nde bir daire kiraladığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Deprem sırasında evdeydim. Torunumla beraber yalnızdık. Çok korktuk her şey devrildi, yıkıldı. Korkarak inip apartmanın ne zaman yıkılacağını düşünmeye başladık. Buralar mahşer yeri gibi oldu. Hala titriyorum. İki haftadır kızımda kalıyorum. Sabah geldim nakliyecilerle. Kimse kalmadı apartmanda. Bir daha deprem olursa kaldırabilir mi bilmiyoruz. Atatürk Mahallesi'ne taşınıyoruz. Bu ev kendimizindi kiraya gidiyoruz. Bin 500 liraya bulduk. Kiralar iki katına çıkmış. Birkaç yerle görüştük indirim yapanlar da varmış. Biz 2 artı bir daireyi bu fiyata bulduk. Oysa kendi evimiz 140 metrekareydi. Ama yığacağız eşyaları oturacağız, ne yapalım."


İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

İzmir'de fırsatçı ev sahipleri, kiraları arttırdı

Demirören Haber Ajansı / Nevra Uçkaç - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500